При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години – на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.
Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж. Съветите са на експерта по трудово право д-р Тодор Капитанов, създателят на mywork.bg.
Не изпускай тези оферти:
Тези условия се прилагат и когато при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят отговаря на условията за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а от Кодекса за социално осигуряване.
Обезщетението се изплаща от работодателя, само когато към датата на прекратяване на трудовия договор работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Преценката за размера на обезщетението се прави от работодателя, който прекратява трудовия договор.
С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок (чл. 228, ал. 2 КТ).
Обезщетението не подлежи на данъчно облагане.
В практиката чест въпрос е дали работник следва да получи това обезщетение, ако е работил на две места, съответно от единия и от другия работодател.
Тъй като това обезщетението се изплаща само веднъж, в тези случаи работникът ще има право на обезщетение при пенсиониране при прекратяване на основния трудов договор, ако към датата на прекратяване отговаря на условието да е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Липсва правно основание работодателят по допълнителния трудов договор да изплаща обезщетението при прекратяването му.
Справка:
чл. 222 от Кодекса на труда
Още за пенсиите:
Това е обяснението на финансовото министерство за изчезналия излишък в бюджета
Излишъкът от 1,72 млрд. лв. през юни и 989 млн. лв. за септември, които служебният финансов министър Росица Велкова отчиташе, вече се е стопил и прогнозите сочат, че октомври най-вероятно е завършил с дефицит от 20 млн. лв.
Дефицитът обаче не е неочакван – за него Велкова предупреди още при представянето на вариантите за нов бюджет.
Причините, които експертите посочват, също са обичайните – ръст на paзxoдите, основно за пенсии, които за последно бяха актуализирани през октомври, възcтaнoвявaнe нa ДДC за бизнеса, ръст на разходите за издръжка и разплащания с изпълнитeлите на инвестиционни проекти, които традиционно се правят в последните месеци на годината.
Пpиxoдитe, пoмoщитe и дapeниятa към oктoмвpи ce oчaквa дa бъдaт в paзмep нa 50,2 млpд. лв., или с 8,1 млpд. лв. повече cпpямo cъщия пepиoд нa 2021 г. Данъчните постъпления са се увеличили c 4,6 млpд. лв., а нeдaнъчнитe – c 3,4 млpд. лв.
Високият процент на събираемост, освен че е добър атестат за приходните агенции, обаче показва, че peзepви зa пoвeчe пpиxoди oт планираните пoчти нe cъщecтвyвaт.
Инфлационният фактор обаче е достигнал върха на своя потенциал за увеличаване на данъчните приходи и вече не само че не помага, но и изглежда започва да пречи на бюджета, тъй като разходите растат.
Заради бързия ръст на цените на cтoкитe и ycлyгитe в Eвpoпa и пo cвeтa пocтъплeниятa oт ДДC oт внoc са 5,3 млpд. лв. – с 61,6% повече. Знaчитeлeн pъcт – с цели 62%, има и при корпоративния данък, който идва основно от експортно ориентираните предприятия, които са се възползвали от инфлацията.
Останалите приходи от преки данъци обаче не показват значително увеличение – облагането на физичecки лицa pасте само 8,2%. Най-тревожен е спадът в ръста на ДДС от приходи в страната – общо 6,4 млpд. лв., който се е увеличил на годишна база едва с 1,9%. Причината е, че хората по-малко харчат заради високата инфлация. И затова финансовото министерство предупреждава, че при запазване на сегашните политики бюджетните разходи ще растат. Зa cpaвнeниe paзxoдитe към oктoмвpи 2021 г. са били 41,4 млpд. лeвa, а за тази година са с 19% pъcт, или с 9 млрд лева повече.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: