Справка на репортерите на медия Би Ти Ви показва, че прегледите при специалист без направление на места струват почти двойно.
Цените на прегледите карат някои пациенти да ги отложат. Пример – Асенка Рангелова, която споделя пред медията, че ако няма направление, дори и да има нужда от лекар специалист, предпочита да изчака.
Жената сподели, че ще чака, докато ѝ дадат направление, тъй като не може да си позволи да плаща, предвид, че пенсията ѝ е в размер на 537 лева, а плаща и квартира.
Защо е увеличена цената на прегледите? Това идва на фона на отпуснатата от НЗОК по-висока цена, която се плаща за първичен преглед при специалист. Тя е в размер на 48 лева за дете и 46 лева за възрастен. При вторичен преглед, отпуснатата сума е в размер на 19 лева за дете и 18 за възрастен.
Болниците обаче са на мнение, че тази сума не е достатъчна.
Адвокат Свилена Димитрова, която е председател на Българската болнична асоциация коментира, че това увеличение е естествена реакция на разходите, които лекарите генерират. Тя подчерта, че все пак става въпрос за лекари, които са много високоспециализирани експерти, които са се обучавали повече от 10 години и са вложили много, за да станат специалисти. Именно затова и те имат очакване за своето възнаграждение.
Още отчита, че увеличението не е задоволително, но това се дължало на факта, че имат ограничени средства в бюджета на НЗОК. Категорична е, че не може българските медицински специалисти да бъдат в пъти по-ниско платени от своите европейски колеги, а за всичко друго у нас да се плащат европейски цени, като тук даде за пример цените на апаратурата и на лекарствата.
Именно, за да могат да балансират разходите си, повечето специалисти вдигат цената на прегледите.
Данни сочат, че най-скъпи са прегледите без направление в столицата. Ако на пациент му се наложи да посети кардиолог без да има направление, то следва да заплати 80 лева за прегледа.
Средната цена за посещение на кардиолог без направление в градовете Пловдив или Бургас е около 60 лева, а в морската ни столица – 65 лева.
За гинеколог, най-скъпо плащат пациентите във Варна – средно 80 лева за преглед без направление, в София средно 70, като цените в Бургас са подобни, а в Пловдив около 60.
По-голямата част от лекарите специалисти предпочитат да приемат пациенти в своя кабинет без направление, тъй като заплащането от страна на държавата било ниско.
Адвокат Свилена Димитрова подчерта, че лекари в определени специалности нямат интерес да провеждат прегледи за парите, които са определени за специализирана извън болнична помощ.
Друг човек, коментира, че му е такова положението и се налага да отиде при по-големи специалисти и затова си плаща колкото му поискат. Давал е между 200 и 400 лева за преглед, зависи какво ще му бъде правено и завърши с това, че за съжаление ни е такава държавата.
Проверка на база няколко лечебни заведения показва, че когато посетим лекари с различна квалификация у нас било то доценти или професори, следва да си приготвим между 120 и 200 лева за първичен преглед.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: