В петък един средиземноморски циклон ще се образува над Северна Италия и ще се придвижи към Европа. Но да видим какви проблеми имат синоптиците? Като погледнем какво казват различните центрове, ще се хванем за главите заради разминаванията на моменти, това каза в типичния си колоритен стил в ефира на bTV тази сутрин проф. Георги Рачев.
Ще вали и събота и в неделя, та дори и в понеделник. Но, ако този антициклон си следва пътя и ако го затисне на Балканите, ще вали повече от 20-30 литра. Но това е, ако.. ако.. ако… Следим промените непрекъснато. Нашият европейски център смята, например, че този циклон ще мине към Гърция, съответно, ние ще останем по-далеч от него, и валежите при нас ще бъдат по-малко.
Така или иначе обаче, няма да се разминем без валежи, както и без характерното за този период от годината понижение на температурите, категоричен е климатологът.
В сряда температурите ще са добри, над нормата, до петък, след което настъпва захлаждането. В петък вече ще говорим и с детайли.
Не изпускай тези оферти:
През октомври в цяла Европа беше по-топло, но вече на места и дъждовно. Дръжката на сладоледа отчете Швейцария, където беше много топло, най-топло от 160 години насам, каквато е информацията.
Да се върнем на нашата георграфска ширина – още в четвъртък ще стане ясно колко по-хладно ще започне да става оттук нататък. Да не забравяме, че ние сме в края на есента, все пак, а декември месец е зима.
Захлаждането ще продължи и в понеделник. Във вторник обаче, не ни очакват арктически студове, както някои прогнози стряскат, даже ще е по-топло за сезона време – говоря за 3-ти, 4-ти, 5-ти, до Архангелов ден.
По морето традиционно градусите ще бъдат много по-високи, ще бъде топло и слънчево, защото процесите там в това отношение идват със закъснение.
Това, което можем да очакваме за ноември месец, е температурите да са с 1 градус над нормата, а нормата е между 6 и 9 градуса, 10 градуса по морето. Иначе казано – по-топло време.
Като цяло ще бъде доста сух месец, но с доста динамични прогнози, които ще следим постоянно.
Скоро, когато застудее, над София, както и над всички български градове, ще започнем да виждаме и слана.
Температурите ще паднат до минус 5 градуса
Най-ниските температури през ноември у нас ще бъдат между минус 5 и 0 градуса, по-високи ще са по Черноморието, а най-високите температури ще са между 20 и 25 градуса. Това съобщи за БТА синоптикът Марияна Попова от Отдела „Метеорологични прогнози“ в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Тази година през ноември се очаква средната месечна температура да бъде около и над нормата, която за Северна България и Горнотракийската низина е между 5 и 8 градуса, за високите полета – между 3 и 5 градуса, по Черноморието и долината на река Струма – между 8 и 10 градуса, а в планинските райони – от минус 5 до 3 градуса.
Месечната сума на валежите ще бъде около и под нормата, която за по-голямата част от страната е между 40 и 70 литра на квадратен метър, в южните и планинските райони – между 60 и 90 литра на квадратен метър.
През първото десетдневие на ноември ще бъде по-топло от обичайното. През повечето дни ще е и предимно слънчево. По-значителни временни увеличения на облачността ще има над Източна България и в планините, и през втората половина от десетдневието, но и тогава вероятността за валежи е малка.
През първата половина от второто десетдневие температурите слабо ще се понижат. Времето ще е спокойно, вероятността за валежи остава малка. В равнинната част от страната сутрин ще има ниска облачност и мъгли, около и след обяд над повечето райони ще е предимно слънчево. В планините и планинските райони ще бъде слънчево и по-топло от обичайното.
През втората половина от второто и в първата половина от третото десетдневие на ноември ще има повече динамика в атмосферата. Времето ще е променливо, ще има и валежи. Температурите ще продължат бавно да се понижават и ще се доближат до обичайните за ноември.
През последните дни от месеца по-голяма е вероятността времето отново да е спокойно и без валежи, температурите ще са близки до средните за периода.