Много пенсионери очакват всяка година да дойде актуализацията по швейцарското правило, за да им вдигнат пенсията. При него повишението се изчислява на основа 50% от покачването на средния осигурителен доход и 50% от инфлацията през годината преди това.
Оказва се, че това е лошо и води до изоставане на пенсиите спрямо заплатите
И това го пише явно в Конвергентната програма на България за периода от 2023 до 2026 година. Може да се каже, че това връзва пенсионерите долу, карайки ги да стоят много по-бедни, докато доходите на работещите растат.
Когато има година с добра икономическа среда, доходите растат по-бързо от инфлацията
Това е добре за работещите, защото така се приближаваме към по-богатите държави. Тогава обаче пенсиите растат с по-бавни темпове, защото инфлацията е ниска, а тя е 50% от швейцарското правило. Тоест пенсионерите получават голямо увеличение само в години на криза – с висока инфлация. В продължителен период обаче тези години са много по-малко като бройка.
И така през 2024 година пенсиите ще заместват заплатите на ниво 54.2%
Това е съотношението между средния осигурителен доход и средната пенсия. Това ще се променя и ще ходи надолу. Прогнозата е, че ще стигне до около 37%. Тоест пенсиите ще отговарят на една трета от средната заплата по осигурителен доход. Това ще направи пенсионерите реално по-бедни, от колкото са сега.
Причината се корени и в втория стълб на пенсионната система
Държавните пенсии ще се намалят с процента на осигуровки, които са пренасочени към този стълб. През 2024 година намалението е с около 10%, но към 2050 година и отвъд ще стане около 25%. Така общо пенсията на хората ще зависи все повече от представянето на универсалните пенсионни фондове.
Тяхното представяне в момента обаче е далеч от завидно, тъй като доходността не успява да компенсира дори далечно ръста на заплатите. За справка, пред последните две години средната годишна доходност на частните универсални фондове за пенсии е отрицателна – минус 3.5%.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: