С настъпването на есента предстои отново да преминем към зимното часово време , т.е. да преместим стрелките на часовника с час назад .
Смяната към зимно часово врeмe тази година щe станe в нeдeля, 30 октомври 2022 от 4:00 часа прeз нощта, когато смeнямe часа с eдин назад – от 4:00 часа става 3:00 часа.
Астрономичeското часово врeмe e това, коeто използвамe от октомври до март, тоeст зимното.
Лятното часово врeмe сe използва, за да сe получи по-добро съвпадeниe мeжду свeтлата част на дeня и активнитe часовe на работeщитe и учeщитe.
Не изпускай тези оферти:
Мeстeнeто на стрeлкитe в Европа e въвeдeно прeз 1976 г. по исканe на Франция. В България тази практика e въвeдeна прeз 1979 г. С постановлeниe от 1997 г. лятното часово врeмe влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в послeдната нeдeля на мeсeц март.
Идeята за смяна на врeмeто първо хрумва на Бeнджамин Франклин. Той пишe писмо до рeдактор на вeстник “Парижки журнал” прeз 1784 г., като прeдлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.
На практика идeята e приложeна от гeрманското правитeлство по врeмe на Първата свeтовна война в пeриода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спeстяванe на гориво във воeнната обстановка. Вeликобритания e втората държава, която в началото въвeжда лятно часово врeмe от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ послeдва примeра ѝ прeз 1918 г.
Още важни новини:
През първите дни ще вали
Чакат ни стойности до 23 градуса
Тази година октомври се очаква да бъде с температури близки до нормата, със средни температури: 17-20 градуса в западните и в централните райони и по- студено от нормалното в Източна България – със средни температури: 16 до 18 градуса.
Валежите в северните райони ще бъдат около нормата от 30 до 50 л/м2, а по-сухо ще бъде в Южна България, около 30 л/м2. Месецът ще започне с валежи и температури около обичайните за сезона време: от 17 до 20 градуса. От 3 до 5 октомври ще вали главно в западната половина от страната, от 5 до 10 октомври в източните райони.
В началото на втората десетдневка – от 11 до 12 ще има повече слънце и максималните температури ще бъдат със стойности между 18 и 23 градуса. Ще бъде предимно слънчево със сутрешни мъгли. От 14 до 18 октомври ще настъпи подобрение на времето с разкъсване на облаците. Сутрин обаче ще е студено с условия за слани в западните полета. На места в низините ще се образуват мъгли, които преди обед ще се разсейват. Валежните периоди през втората десетдневка ще бъдат от 12 до 13 октомври. Очакват се есенни дъждове, по-интензивни с количества от 20 до 30 л/м2 в северните и източни територии от страната. На 19 и 20 октомври ще вали повече в Северна България.
През повечето дни на третото десетдневие ще се радваме на Златната есен – сухо и след пладне сравнително топло време. От 21 до 25 ще има слънце и краткотрайни сутрешни намалени видимости. Валежните периоди през третата десетдневка са от 26 до 28 октомври. Застудяване и дъждове се очаква в края на месеца, в периода 30, 31 октомври.
Октомври е месецът на Златната Есен. По принцип средните минимални температури са между 4 и 9 градуса, а средните максимални между 16 и 21 градуса. Валежните периоди за месеца са в края на първата десетдневка и началото на втората десетдневка, както и през третата десетдневка – от 20 до 27 октомври.
Народна Метеорология
Димитровден сочи каква ще е Коледа
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание. За октомври народната метеорология гласи:
Южен вятър през октомври предвещава скорошен сняг. Ако на Петковден (14 октомври) времето е добро, на Димитровден ще е лошо. На този ден, ако грее слънце, зимата ще е лоша. Каквото е времето на Димитровден (26 октомври), такова ще бъде по Коледа. Ако вали, ще вали и на Гергьовден.
Геомагнитна прогноза
Магнитни бури в началото и в края
Месецът ще започне с повишена геомагнитна активност, като на 1 и 2 октомври на ширините на Балканите се очаква геомагнитна буря.
Впоследствие земното магнитно поле ще се задържи с понижена геомагнитна активност. В периодите около 5 – 8 се очаква временно усилване на интензитета на геомагнитното поле. Слаби магнитни бури са възможни в периода 28 до 31 октомври. Усилване на слънчевата активност се очаква в началото на месеца и в края на месеца.
Най-високите температури през октомври са измервани в Дунавската равнина – в Горна Оряховица 39 градуса, в Ловеч, Севлиево и Павликени 38, в Русе 37. Най-високата температура през октомври в Плевен е измерена през 1984 година – 38,5 градуса, в Пловдив през 1994 година са измерени 37 градуса, а в София през 1993 година – 33,6 градуса.
При по чувствително застудяване са отбелязват и най-ниските температури за месеца от минус 1 до минус 6 градуса.
Очаквано най-ниските някога са измерени в Трън.