Булфото
Тъжна вест от Карловско.
Починало е кучето Мечо от село Каравелово. Това съобщи в социалните мрежи Ивелина Недкова, председател на Animal Hope-Bulgaria – Kaзанлък, предаде Пловдив24.
Ех Меченце, тъкмо се зарадвах ме,че се изправи и се почувства по добре.Днес трябваше да отидем на груминг с теб да станеш още по красив. След това с твоята единствена приятелка от Англия,която попита за теб щяхме да мислим как да стигнеш до там за да изживееш оставащите си дни щастлив.
Не изпускай тези оферти:
(Мечо се оказа на около 10 години.)
Голямото ти сърце не дочака щастието.
Мечо си е отишъл късно тази вечер тихо в съня си.
Дано си на по добро място голямо момче .Ще те помним.Теб и безхаберието на повечето хора оставящи животните си вързани на вериги.
Недкова пое грижите на Мечо, след като бе открит миналата седмица. В продължение на три дни е бил влачен от бурните и кални води, докато накрая засяда под купчина дървета.
Именно там е открит, въпреки че стоял неподвижен и без да издава звук. Доброволци са му поставили инжекции и са го включили на системи. Но заради преживения стрес животното е отказвало да се храни и да пие вода.
„Пострадалите много трудно намират думи, с които да опишат как се чувстват и са силно притеснени как ще се справят физически и финансово. Те са в състояние на психологическа криза“, коментира психологът от Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Проф. д-р Александър Чирков“ д-р Славомир Славов, цитиран от пресцентъра на болницата, предаде БТА.
Психологът уточнява, че всяка криза минава през етапите на дезорганизация,
реорганизация и адаптация, а пострадалите от тежките наводнения в Карловска област се намират във фазата на реорганизация. Те трябва да знаят, че адаптацията винаги идва, казва д-р Славов.
В сряда ръководството на УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков” изпрати два медицински екипа с линейки и психолог
в помощ на бедстващите в района. Към момента търсещите медицинска помощ имат най-голяма нужда от измерване на кръвното, промивки на повърхностни рани и от психологически кризисни интервенции.
„Когато човек е в криза неговият личностен и социален баланс се нарушава и е необходима намесата на психолог.
Ние даваме пространство да си вентилират емоциите, които сега са много и хаотични. Идеята е да възвърнем нормалното им функциониране“, допълва психологът.
В края на август обилни валежи причиниха наводнения в села в Карловско.
Повече от 70 специализирани машини и стотици служители на държавни институции, включително пожарната, армията, пътната агенция, горските стопанства, както и доброволци, се включиха в преодоляването на последиците от наводнението. В помощ на пострадалите са включени военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили. Редица организации също помагат с доброволци и хуманитарна помощ.
Освен медицински прегледи и психологическа подкрепа,
дежурните екипи на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ се отзовават и на спешни сигнали като транспортират пострадали до близките болници.