
Починал е главата на Римокатолическата църква папа Франциск, предават световните агенции.
Папата не присъства на Великденската литургия на площада и вместо това остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи. След края на службата обаче Франциск се появи на балкона над входа на базиликата „Свети Петър“.
Пневмония
Припомняме, че папа Франциск беше изписан на 23 март след едномесечен престой в болница заради пневмония.
88-годишният Франциск бе приет в болницата на 14 февруари с тежка дихателна инфекция. Той не можеше да говори заради лечението с апарати за подаване на кислород.
Франциск, който е папа от март 2013 г., претърпя няколко респираторни кризи в болницата.
Как кардинал Хорхе Марио Берголио стана Папа Франциск
13 март 2013 г. Димът от комина на Сикстинската капела е бял. Конклавът е избрал новия папа. След трусовете и скандалите в Католическата църква и само месец след изненадващата оставка на Бенедикт XVI, аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио е обявен за наместник на Свети Петър на земята.
В чест на монаха светец Свети Франциск от Асизи, Хорхе Берголио избира да носи неговото име. Така за първи път в историята папата се казва Франциск и е от южното полукълбо.
Пред близо 200 хиляди поклонници той прави нещо необичайно – вместо да отправи молитва, папа Франциск казва на събралото се множество да се моли за него.
Призивът му приживе
„Благодаря за топлото посрещане и за вашите молитви. Сега бих искал да дам благословията си, но първо ви моля за една услуга – преди епископът да благослови своя народ, помолете се за мен. Нека мълчаливо отправим тази молитва – вашата молитва над мен”, призова тогава папата.
Oт 1200 години насам католическият свят винаги е бил воден от европейци. Още през 2005 година, след смъртта на римския папа Йоан Павел II, кардинал Берголио е бил смятан от мнозина за кандидата, който има най-големи шансове да заеме папския престол. Въпреки това кардинал Йозеф Ратцингер, приел името Бенедикт XVI става глава на близо 1,2 милиарда католици по света. Двамата остават в добри отношения не само след неочакваната абдикация, но и чак до смъртта на Бенедикт XVI.
При встъпването му в длъжност, Рим гледа на 76-годишния тогава папа Франциск като на новак, но в Буенос Айрес кардинал Берголио от десетилетия носи репутация на добър и набожен човек, показващ неочаквана социална справедливост.
Винаги водел изключително обикновен живот – в малка квартира, която по никакъв начин не напомняла за архиепископския дворец, отказва официалната лимузина с шофьор, които църквата му предлага, а се вози с градския транспорт и си готви сам.
Работил е като охрана и чистач
Преди да стане свещеник сменя няколко поприща, като му се налага да работи дори като охрана в нощен клуб и като чистач. Едва 21-годишен губи част от белия си дроб заради тежки здравословни проблеми. Година по-късно се присъединява към Ордена на йезуитите, където по думите му се учи на абсолютна дисциплина.
Живелият през XII-XIII век италиански монах свети Франциск е известен със солидарността си към бедните, любовта към животните и с опита си за диалог с мюсюлманите. Така и бившият кардинал на Буенос Айрес успява бързо да спечели сърцата на вярващите със смирението и загрижеността си към обикновените хора.
Неофициалният стил и прост език, с които се обръща към хората, са в рязък контраст със сложността на литургията.
Само в първата година от своя понтификат, папа Франциск взима десетки изненадващи решения, нетипични за предшествениците му. Той прави промени с изискването църквата да се съсредоточи върху обслужването на бедните и нуждаещите се.
Франциск стана първият в историята папа, който публично е изразявал подкрепа към хомосексуалистите, изми краката на мюсюлмански затворници и замени изцяло златния „Пръстен на рибаря“ – най-ключовият символ на католическата власт.
Кардинал-камерлингът (бел. ред. – генералният администратор на папския двор) е първият човек, който бива уведомен за смъртта на папата, като той има задачата да “докаже” смъртта му, предава „Дарик“.
Според формалната процедура камерлингът трябва да застане до тялото на суверена и да го повика три пъти, използвайки кръщелното му име. При липса на отговор папата официално се обявява за мъртъв. Издава се смъртен акт, а генералният администратор заключва папския апартамент.
Правило
В миналото това се е правило, за да се избегнат кражби от алчни кардинали. В днешно време традицията се е запазила като начин за защита на достоверността на папското завещание.
След това камерлингът сваля Пръстена на рибаря, накитът, който всеки католик е длъжен да целуне при среща със суверена, и го разрязва на две пред очите на присъстващите кардинали. Освен че предотвратява фалшифицирането на документи, процесът символизира края на управлението на папата.
Папата трябва да бъде погребан между четвъртия и шестия ден от смъртта си, а траурът в негова чест трае девет дни. Главата на Католическата църква до голяма степен планира процедурата след кончината си, оставяйки детайлни инструкции, които камерлинга трябва да следва.
Папски конклав
15 дни след смъртта на папата Светия престол започва папски конклав – събрание на кардиналите-избиратели, което трябва да назначи нов суверен. Преведена от латински думата конклав означава “с ключ”.
За да се избегне външна намеса, кардиналите се заключват в Сикстинската капела. Всички кардинали под 80-годишна възраст, както и всички отлъчени кардинали, имат право на глас.
През първият ден на конклава те отслужват литургия, след което се отправят към капелата, където се заклеват да следват правилата на изборния процес.
Срещите не спират докато един от кандидатите не получи поне 2/3 от гласовете, като всички бюлетини биват изгаряни след преброяване. Черният пушек от комина на капелата означава, че изборите са били неуспешни, докато белият дим известява гражданите за избора на нов папа.
Първа съболезнования изрази председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
„Европа скърби за кончината на Негово светейшество папа Франциск.
Неговата заразителна усмивка плени сърцата на милиони хора по целия свят.
„Папата на народа“ ще бъде запомнен с любовта си към живота, надеждата за мир, състраданието към равенството и социалната справедливост. Нека почива в мир“, пише Мецола.
„Днес светът скърби за кончината на папа Франциск. Той вдъхнови милиони, далеч отвъд Католическата църква, със своето смирение и толкова чиста любов към по-малко щастливите.
Нашите мисли са с всички, които чувстват тази дълбока загуба. Нека намерят утеха в идеята, че наследството на папа Франциск ще продължи да ни води към един по-справедлив, мирен и състрадателен свят“, гласи съобщението във фейсбук страницата им.
Фридрих Мерц, бъдещият канцлер на Германия, написа в социалната си мрежа Х, че Франциск „беше воден от смирение и вяра в Божията милост“.
Президентът на Израел Исак Херцог написа: „Човек с дълбока вяра и безгранично състрадание, той посвети живота си на повдигането на бедните и призоваването за мир в един размирен свят. Наистина се надявам, че молитвите му за мир в Близкия изток и за безопасното завръщане на заложниците (в Газа) скоро ще бъдат отговорени“.
Кардинал Пабло Вирджилио Давид, президент на Католическата епископска конференция на Филипините, заяви, че е шокиран от смъртта на папата. „Моля, нека бием камбаните на нашите църкви и призоваваме нашите хора към молитва за вечната почивка на Светия отец папа Франциск, който почина преди около десет минути“.
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс изрази радостта си от срещата с Франциск от 20 април, „въпреки че очевидно беше много болен. Но винаги ще го помня заради… проповедта, която даде в първите дни на COVID. Беше наистина много красиво“.
Френският президент Еманюел Макрон написа: „По време на своя понтификат папа Франциск винаги е заставал на страната на най-уязвимите и най-крехките и че го правеше с много смирение. В това време на война и бруталност той имаше усет за другия, за най-крехкия“.
Индийският премиер Нарендра Моди заяви, че папа Франциск „винаги ще бъде запомнен като фар на състрадание, смирение и духовна смелост от милиони по света“.
„Той усърдно служеше на бедните и потиснатите. За тези, които страдаха, той запали дух на надежда. Спомням си с умиление срещите си с него и бях силно вдъхновен от неговия ангажимент за приобщаващо и всестранно развитие. Неговата привързаност към народа на Индия винаги ще бъде ценена. Нека душата му намери вечен мир в Божиите прегръдки“, посочи Моди.
Скръбта си изрази в социалните мрежи и световноизвестният нидерландски цигулар и диригент Андре Рийо.
„С последните си сили искаше да бъде до хората. Възхищавам му се!“, пише той.
И актьорът Антонио Бандерас не пропусна трагичната новина в профила си:
„Умря папа Франциск, човек, който като глава на католическата църква, проявяваше доброта, любов и милост към всички най-нуждаещи се“, пише Бандерас.
Лидерът на ПП Кирил Петков също изрази тъга по повод кончината на папа Франциск.
„Бог да прости папа Франциск. Няма да забравя неговите думи по време на нашата среща:
„Корупцията е болест, която разяжда тъканта на обществото.“ Той ми заръча да продължавам да се боря.
„Не води всички битки едновременно: трудно ще победиш корумпираните в България и външните сили, които искат да ти попречат. Води тези битки една по една.”
“Прекарвай повече време между хората по пазарите, те ще ти дадат сила.“
Това бяха думите от папа Франциск към мен като премиер през 2022. Светла му памет“, пише той във фейсбук профила си.
Патриарх Даниил поднесе съболезнования към Римокатолическата църква. Българският патриарх изказа съболезнования към всички от Римокатолическата църква.
„Нека да си спомним, че нашият живот тук, на Земята е кратък. Неговият смисъл в Царството Небесно”, каза патриархът. И допълни, че всички ще се молим за сполучлив избор на приемник на папа Франциск“, заяви той пред Нова тв.
Отец Димитър Димитров също изрази скръбта си.
„Папа Франциск е неоспорим духовен лидер, който излъчваше светлина и надежда. Католическият свят ще запомни папата като една бляскава фигура в нашия свят. Той беше пророк в нашите времена. Толкова много се нуждаехме от посланията му и неговите знаци на мира. Неслучайно Бог призова при себе си папата във втория ден на Великден“, заяви енорийският свещеник пред Нова тв.
„Вчера, когато се яви за молитвата, имаше възможност да се сбогува с Рим и целия свят, но който е неоспорим духовен лидер. Въпреки тъгата, която е завладяла сърцата, в по-голяма степен ни облива светлината на надеждата, за която толкова много желаеше да свидетелства папата.
Да го изпратим със светлина и надежда, на която беше пророк. Той приемаше достойнството на всеки човек, Франциск беше значима фигура за света. Тепърва ще бъдат разкрити неговите дела. Чрез него Бог даде много знаци, които ще откриваме занапред“, призова още отец Димитър Димитров.
На тъжната новина реагира и проф. Любомир Стойков във фейсбук профила си.
„Папа Франциск предаде духа си на Всевишния, отдаден до последния миг на земния си живот на мисията си на глава на Католическата църква и световен духовен лидер! Той неизменно призоваваше за любов и грижа към страдащите и спиране на насилието в целия свят.
Светият Отец остава безсмъртен пример за добродетелност, хуманизъм от най-висш порядък и не на последно място – отвореност и ангажираност към новите и модерни ценности. Поклон пред паметта на папа Франциск! Царство му небесно!“, пише проф. Стойков.
Причината за смъртта на папа Франциск може да е инсулт. Такива слухове се носят във Ватикана, според Corriere della Sera, цитиран от „Фокус“.
Тази версия обаче все още не е официално потвърдена. Очаква се изявление от Светия престол да бъде публикувано до часове.
Междувременно камбаните на площад Свети Петър бият, известявайки смъртта на папа Франциск.
Както стана известно, състоянието на понтифа се е влошило значително снощи, въпреки че предишния ден той успя да се обърне към вярващите за Векикден. Преди това той бе приет в римската болница „Джемели“, където се лекуваше от пневмония, което оказа значително влияние върху здравето на папата.
Според общоприетите традиции смъртта на папата трябва да бъде потвърдена от лекар, а камерленгото – кардиналът, отговарящ за управлението на финансите на Ватикана – трябва да обяви мястото си за свободно (sede vacante).
Погребението на папата се провежда в период от 9 дни, въпреки че обикновено се случва по-рано. Самият Франциск преди смъртта си разреши погребението му да се проведе по по-опростен начин, без редица ритуали и церемонии. След него, след около три седмици, ще се свика конклав за избор на нов папа.
Междувременно в Италия бяха отменени насрочените за днес футболни срещи. Местните медии футболните асоциации са взели това решение в знак на уважение към папа Франциск.
Руският президент Владимир Путин изрази съболезнования по повод смъртта на папа Франциск, като отбеляза, че през всичките години на своя понтификат той активно е допринасял за развитието на диалога между Руската православна и Римокатолическата църква.
По-рано говорителят на Ватикана кардинал Кевин Фарел съобщи, че папа Франциск е починал в 07.35 ч. в понеделник.
„Моля, приемете моите най-искрени съболезнования по повод кончината на Негово Светейшество папа Франциск …. През всичките години на своя понтификат той активно допринасяше за развитието на диалога между Руската православна и Римокатолическата църква, както и за конструктивното взаимодействие между Русия и Светия престол“, се посочва в телеграмата, публикувана на сайта на Кремъл.
Президентът на Русия отбелязва, че папа Франциск се ползва с голям международен престиж като „верен служител на християнското учение, мъдър религиозен и политически деец, последователен защитник на високите ценности на хуманизма и справедливостта“.
Папа Франциск е починал от мозъчен удар и последвала сърдечна недостатъчност. Това съобщиха от Ватикана, цитирани от Sky News.
Светият отец напусна този свят в 7:35 часа днес в резиденцията си „Света Марта”, където живееше.
Мозъчният инсулт е довел до кома и необратима сърдечна недостатъчност, се казва в смъртния акт, публикуван от Ватикана.
Докладът идва около 12 часа след като за първи път беше обявена смъртта на папата.
Франциск страдаше от хронично белодробно заболяване и една част от белите му дробове е била отстранена като млад мъж.
Това доведе до 38-дневен престой в болница, най-дългият от неговото папство.
Въпреки това той се появи на Великден, ден преди смъртта си, за да благослови хиляди на площад Свети Петър.
БЛИЦ припомня, че на последната си публична проява папа Франциск даде благослова Урби ет орби с омофора, изработен и подарен му в България от Бойко Борисов по време на посещението на Светия отец у нас през 2019 г.
Какво следва
В сряда, 23 април, тленните останки ще бъдат изложени в базиликата „Свети Петър” за поклонение. Погребението ще се състои до 9 дни.
По желание на папа Франциск гробът му ще е в базиликата „Санта Мария Маджоре” в Рим, където Папа Адриан Втори е благословил кирилицата.
А днес камбаните на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана огласиха едноименния площад, за да известят за смъртта на Светия отец, първият латиноамерикански глава на Римокатолическата църква.
Със смъртта на папа Франциск човечеството направи голяма крачка към своя край. Не само католическият свят трябва да се чувства застрашен. Заплахата приближава всички ни към Апокалипсиса. Това коментират запознати с предизвкващото спорове и до днес пророчество на Св. Малахия.
През 1094 г. в ирландския Ълстър се ражда бъдещият, обявен още приживе за светец – Малахия. Известен е най-вече със сътворения от него във Ватиканската библиотека манускрипт, съдържащ пророчества за папската институция.
След смъртта му през 1148 г. ръкописът пътешества от един манастир в друг и е преоткрит едва след 450 години, в края на 16 век. Благодарение на бенедиктинеца Арнолд де Вийон светът узнава за „Предсказанието за римските папи“.
Тъй рече Малахия
В ръкописа си Малахия изброява 112 свещенослужители, които по различно време са заемали или ще заемат светия престол. Започва със съвременника си – Целестин Втори, останал папа само 5 месеца. Следват 111 бъдещи понтифици, всеки характеризиран кратко на латински език.
Пророкът не посочва имена – само намеква за качествата на съответния папа и предвижда какво ще донесе на света неговото управление.
За папа Лъв ХІ, 78-ми по ред, се съобщава, че ще бъде „човек на водата“. В Библията тя е символ на ненадеждност и бързотечност. Лъв ХІ се радва на престола по-малко от месец, точно по времето, когато е открит текстът на Малахия.
Управлявалият през първата половина на 17 век папа Урбан VІІ е споменат с девиза „Лилията и Розата“. Историците разшифроват в предсказанието главното събитие в религиозно-политическия живот през този период – примирието между протестантска Англия (Розата) и католическата Франция (Лилията) чрез брака на Карл ІІ Стюарт и Мария-Антоанета, дъщеря на Анри ІХ.
Много точно е и определението за Пий VІІ, папа от началото на ХІХ век, когато в Европа властва Наполеон Бонапарт. Ясновидецът определя времето на Пий VІІ като период на „Откраднатия орел“. И наистина – френският император хвърля този папа в затвора, оттам е изведен едва след абдикацията на „корсиканския антихрист“.
На прага на Апокалипсиса
Най-важното в трактата на Малахия не са феноменалните съвпадения с биографиите на папите, а неочакваният финал. Според ирландския светец, съдбата готви трагичен край за папската институция. Само 112 души, ако се брои от Целестин ІІ, заемат високия пост. След това мисията на приемниците на Свети Петър ще прекъсне, светият град Рим ще падне и ще настъпи Апокалипсисът. До свършека на света ни остава само крачка.
Йоан Павел ІІ е 110-и в списъка на Малахия. Ирландският светец го обозначава с девиза „Заради усилията на Слънцето“. Мнозина отбелязват, че отец Войтила е роден при слънчево затъмнение, други сочат повишената слънчева активност, съпътствала възшествието му на папския престол.
Но в случая е интересно как е белязан следващият понтифик – папа Франциск, който си отиде навръх Светли понеделник. Той е 111-и поред и е изведен с думите „слава на маслината“ (в други преводи – „тържеството на мира“). И действително, всички отбелязват, че папа Франциск беше истински радетел за мир.
Малахия съобщава още, че с идването на неговия приемник, когото провидецът нарича дори по име, светът трябва да очаква пълна катастрофа.
Когато светият престол бъде зает от 112-ия папа – Петър Римски, или Петър ІІ (първият е апостол Петър, ученикът на Христос, фактически установил папския институт), ще настъпи краят на света.
Малахия посвещава на последния римски папа цял абзац: „В края на времената мястото в Светата Римска Църква ще заема Петър Римски, а той ще храни несвободните и ще навлече множество бедствия. По това време Градът на Седемте Хълма ще бъде унищожен и Чудовищният Съдия ще съди народите. Край.“
Много изследователи съзират тук указание за края на времената, а и избраната от Малахия символика силно напомня „Откровението“ на Йоан Богослов. Немалко виждат в този откъс прорицание за изчерпилия възможностите си папски институт. Когато неговият последен представител донесе на Рим бедствия и смут, ще се разбере, че са необходими коренни промени, и католическата църква ще бъде реформирана.
Нострадамус интерпретира по същия начин колизиите в Римокатолическата църква. За 112-ия папа пише: „Общата кръв ще залее земята, хората ще живеят със затворени уста и ще настъпи непредсказуемото“.
Смята се, че Нострадамус е бил запознат с манускрипта на Малахия и много центурии са написани след като е прочел ирландските пророчества.
Бъдещето тъне в мъгла
Признавайки, че редица характеристики на управлявалите в Рим папи съответстват на истината, йерарсите на католическата църква решително отхвърлят суровите предсказания за 112-ия понтифик.
Личността на самия Малахия обаче не предизвиква никакви съмнения и критики. Канонизиран още през 1199 г. по заповед на Климент ІІІ, той запазва статута си на почитан светец завинаги. Откровенията му са анализирани нееднократно още от откривателя на ръкописа Арнолд де Вийон и други сериозни, по-късни теолози.
Според мнозина пред Малахия не е била разкрита цялата истина – само Бог знае кога Земята ще бъде връхлетяна от Апокалипсис – участта, предсказана още от Йоан Богослов.