Булфото
Тотална либерализация на пазара на мобилни услуги за интернет и телефон може да срине сметките.
По-малки доставчици на телефонни услуги и интернет да ги предлагат на крайните клиенти чрез честотния спектър на мобилните оператори, поиска Браншовата асоциация на българските телекомуникационни оператори (БАБТО) на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Това може да се случи чрез създаването на т. нар. „Мобилен виртуален мрежов оператор“ (МВМО) и има потенциал да повиши конкуренцията на пазара, с което да се понижат и цените за телефонни разговори и интернет, обясниха от асоциацията.
От там призовават Комисията за регулиране на съобщенията и Комисията за защита на конкуренцията да регулират пазара чрез задълбочено познаване на секторите, изготвяйки и следвайки резултатите на собствени анализи, които да служат като насока за мерките, които могат да се предприемат.
Асоциацията дава като пример близкото минало преди 2014 година. Това време предшества придобиванията на интернет доставчици и консолидирането им в няколко големи играча – основно мобилните оператори, и днес заради спада на конкуренцията, последвал окрупняванията, България е на 86-а позиция в света по скорост на доставяния интернет.
„Ние не сме субсидиран бранш. Никога не сме получавали субсидии от държавата.
На пазара сме повече от 30 години и наши колеги – членове на асоциацията, имат успешен бизнес, включително зад граница.
Това показва, че ние сме успешни и можем да предоставяме по-добри решения на потребителите, стига държавата да ни позволи да функционираме оптимално“, коментира Невен Дилков, член на управителния съвет на БАБТО.
Потребителите ще могат да прекратяват договорите си с мобилни оператори без неустойки, ако те вдигат цените, съобщи в кулоарите на парламента депутатът Мартин Димитров, цитиран от БНР. Това може да стане, ако Народното събрание приеме законопроекта на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“.
„Индексация и всяко повишение на цената от страна на мобилните оператори е основание гражданите и фирмите да прекратят договор без неустойки. Това е нещо, което се дискутира от години, но никога не е правено“, коментира Мартин Димитров.
По думите му законопроектът ще бъде внесен в Народното събрание още днес. Той ще обхваща скритите условия в договорите с мобилните оператори. Мартин Димитров очаква да се засили конкуренцията между мобилните оператори.
Предложените промени предвиждат, че когато устройство е купено с договор за услуга, то с прекратяването му клиентът трябва да плати остатъка от сумата за него, която не може да е по-висока от предложената промоционална цена.
Телекомите ще се задължават да уведомяват клиентите си, ако вдигат цените на услугите и когато договорът им се превръща от срочен в безсрочен. В съобщението ще трябва да се посочи ясно, че клиентът може да се откаже от услугата, като не плаща такси и неустойки.
Законопроектът предвижда още да се увеличи максималният размер на санкциите, които операторите плащат при нарушения на Закона за електронните съобщения (ЗЕС). Вместо 60 хил. лева той се вдига на 100 хил. лева.
Припомняме, че заради инфлацията трите мобилни оператора вдигнаха абонаментните си такси.
По-малките български телекомуникационни оператори пък призоваха държавата и регулаторите да предприемат мерки за насърчаване на конкуренцията при мобилните услуги и за създаване на реални условия за функциониране на виртуални мобилни оператори (MVNO). България е единствената държава в Европа и почти в целия свят, в която MVNO не съществуват.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: