Поуката от властта за мен специално е, че за да управляваш, за да бъдеш себе си, трябва да правиш компромиси.
Ако не можеш да ги правиш, трябва да си избереш друго поприще. Затова сякаш тази наша поука, че трябва да говорим истината, да сме непримирими с лъжата, продължаваме да я следваме.
Това заяви в ефира на bTV Ива Митева от „Има такъв народ“.
По думите й отношенията в политиката се крепят на измама и преструвки и един политик трябва да има много маски и трикове в торбата.
Не изпускай тези оферти:
„ИТН е много надежден партньор, чиито действия са предвидими. Няма нещо, кеото да сме обещали на българите и да не сме го изпълнили, дори с цената на коалицията. Не направихме компромиси.
Да, сигурно на някого на му е харесало, сигурно някой смята, че така не се прави, но аз мисля, че това, което направи ИТН е показателно как трябва да се води нова политика“, каза тя.
„Слави нито веднъж не си е позволил да поиска от мен да гласувам по определен начин. Имали сме много спорове в парламентарната група и се радвам, че колегите са се съобразявали с мен“, каза Митева.
„Бях една от малкото, които до последно се бориха да има кабинет с третия мандат. В един момент самата аз осъзнах, че всъщност май е по-добре да се отиде на избори. Виждах, че когато се казва нещо, когато се говори и се опитваме да направи нещо съвместно, срещу нас имаше преграда.
По-добре на избори, вместо всички заедно да се мъчим“, добави политикът от ИТН.
„Това беше постъпка на хора, жадни за власт. Когато властта ти се изплъзва и смяташ, че си в управлението и от теб зависят дадени неща, но го изпуснеш – боли. Ние не сме във властта на всяка цена и не сме опиянени от жаждата за власт“, каза Митева.
Тя укори поведението на Асен Василев и Кирил Петков.
„Обвиняват Слави за какво ли не и той въпреки това винаги е бил прекалено добронамерен и е дал шанс. Беше прекалено великодушен“, каза Митева.
Според Митева полупрезидентската република ще помогне за добър баланс между властите.
Разделението на властите в нашата Конституция е прокламирано, но не е правилно обособено.
„Ние предлагаме народът да реши каква да е конкретната форма. Президентът трябва да посочва премиер, той да определя своят кабинет“, каза Митева.