Не всички градински растения понасят добре торенето с пепел. Някои могат да бъдат увредени от твърде големи количества от тази съставка. Ако планирате да използвате пепел като тор, имайте предвид, че някои растения не понасят алкална среда или излишък от калий и соли. Ето някои от тях.
Растенията, които не трябва да торите с пепел Азалия, рододендрон, камелия, хедър и боровинка – тези растения предпочитат кисела почва и могат да страдат от излишък на алкали, когато използвате пепел за подхранването им. Картофи, домати, краставици, патладжани и чушки – тези растения не обичат излишния калий, който може да се натрупа в почвата с честа употреба на пепел.
Магданоз, копър, мента, босилек и лайка – тези растения не обичат излишните соли, които могат да увредят корените им. Ако искате да използвате пепел като тор, ето няколко съвета, които ще ви помогнат да избегнете негативни последици: Използвайте пестеливо пепелта, без да преовлажнявате почвата. Преди да използвате пепел, разберете какво pH предпочитат вашите растения. Не използвайте пепел за растения, които не обичат алкална среда, излишък на калий или соли.
Преди да използвате пепелта, проверете я за наличие на тежки метали и други вредни вещества в нея. Коментираната съставка е отличен органо-минерален тор, с който можете да извършвате както кореново, така и листно подхранване. Не се препоръчва нейното смесване с органични и амонячни торове (за да се избегнат загуби на амоняк), както и с водоразтворими фосфатни торове (пепелта намалява усвояването на фосфатите от растенията). Всички семена могат да бъдат накиснати в инфузия на пепел (като стимулант на растежа) преди засаждане.
За целта 3 супени лъжици от прахообразната съставка се разтваря в 1 литър вода в продължение на една седмица, като периодично се разклаща, за да се осигури равномерно разтваряне на частиците. Прецедената запарка се разрежда с вода 1:3 преди употреба. Разтвор със сапун ( от 4 супени лъжици пепел + 2 супени лъжици вода, към които се добавя 1/3 парче сапун за пране, разтворен в 2 литра топла вода) се напръсква върху градински растения, за да ги предпази от пъпкови акари, лукови и морковени мухи , гъсеници.
Прахът от пепел се използва за опрашване на картофени клубени преди засаждане (1 кг на 30 кг клубени) и поръсване на части от месести коренища на цветни луковици при разделянето им.
Сухата пепел се разпръсква директно под растенията, ако са нападнати от охлюви – безгръбначните обикновено отказват да се движат по такъв „килим“. Можете също така да поръсите тази съставка върху растенията, увредени от бяло и сиво гниене и брашнеста мана.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: