Пловдивският апелативен съд остави в ареста турския гражданин Т. Д. като потвърди взетата от Окръжния съд в Пловдив спрямо него най-тежка мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Срещу Т. Д. е повдигнато обвинение за това, че на 8.07.2022 г. в с. Калугерово обл. Пазарджик като извършител, в съучастие с две неустановени за момента лица, без надлежно разрешително е държал с цел разпространение високорисково наркотично вещество, в особено големи размери, марихуана 54.5 кг. на стойност 327 186.78 лв.
Наркотикът бил в шест сака, които били укрити под ремаркето на тира. При пристигане на тира в складова база в с. Калугерово, която е собственост на белгийски гражданин от турски произход, за който ДАНС има информация, че държи канал за наркотици, саковете с марихуаната са разтоварени и прибрани в друг камион.
По делото има приложени видеозаписи от СРС, на които се вижда шофьорът Т. Д. и още двама мъже, които разтоварват саковете.
Не изпускай тези оферти:
След анализ на събраните до момента доказателства – протоколи за претърсване и изземване, разпити на свидетели, справки за международни пътувания, СРС-та, апелативните магистрати прецениха, че взетата от Окръжния съд мярка за неотклонение „задържане под стража“ е законосъобразна и правилно приложена, тъй като има данни въз основа на които може да се направи обосновано предположение, че лицето е съпричастно към престъплението, в извършването на което е обвинено.
Т. Д. е турски гражданин, няма адрес в България и следователно е невъзможно приложението на „домашен арест“ и „подписка“. Има данни, че той пътува постоянно и при вземане на по-лека мярка за процесуална принуда реална е опасността да се укрие в друга държава и да затрудни срочното и безпрепятствено протичане на наказателното производство.
Мярката „парична гаранция“ следва да е в значителен размер, който сам обвиняемият признава, че не може да заплати, поради липса на средства, а и тази мярка също не би постигнала целите по чл.57 от НПК. Съдът прецени, че при по-лека мярка за неотклонение има и опасност Т. Д. да извърши престъпление, който извод следва от механизма и начина на извършване на престъплението – с конспиративност, мащабност и участие на лица, граждани на държави извън ЕС.
Определението на Апелативния съд е окончателно.
Още криминални:
Полицаи хванаха дрогирана зад волана 44-годишната Мария Г. от бургаския ж. к. „Възраждане”. Тя е спряна рано сутринта със служебния автомобил на път за работа. Служители от Второ Районно управление – Бургас й вдигнали палката на бургаската улица „Тодор Александров” в посока кръгово кръстовище „Трапезица”.
Когато Мария спряла с фирмения автомобил „Форд Фиеста”, със софийска регистрация, духнала в дрегера и униформените установили, че същата шофирала след употреба на кокаин. Жената отказала да даде кръвна проба за химичен анализ, пише Флагман.
Полицаите претърсили дома й, разположен в бл. 6 в ж. к. „Възраждане”, като е намерено и иззето чувалче със стъбла и съцветия от зелена тревна маса /марихуана/ с общо тегло 2 кг. Бургазлийката е задържана, а работата по случая продължава.
Още криминални:
Военнослужещ открадна телефон, цигари и запалка, но бе разкрит, след което изправен пред съда. Мъжът успял да пласира мобилния в офис на мобилен оператор на ниска цена, след което да изхарчи парите.
Случката се разиграла през октомври миналата година, но съдът се е произнесъл с решение по казуса преди два дни. Собственикът на откраднатия телефон отишъл до заведение за бързо хранене в Асеновград. Поръчал си и седнал на една маса. След малко станал и отишъл да си вземе поръчката, като на масата оставил мобилния си телефон, кутия с цигари и запалка. В този момент покрай масата, върху която се намирали вещите, минал военнослужещият. Той ги забелязал и най-необезпокоявано ги взел. Прибрал се у дома си и ги поставил в шкаф.
Собственикът на телефона разбрал, че вещите му са откраднати. Оплакал се на служител на заведението. Двамата прегледали записите от камерите и установили, че покрай масата минало лице, облечено със светли панталони и яке с качулка, не видели обаче самата кражба, тъй като на мястото имало спрян автомобил. Потърпевшият подал сигнал в полицията, пише „Марица“.
Няколко месеца по-късно, през януари тази година, военнослужещият посетил магазин, в който се продавали и купували мобилни апарати, калъфи и протектори за тях. Спазарил се с управителя на обекта, който нямал представа, че телефонът е откраднат. Сделката била за 130 лв. В крайна сметка полицаите стигат до телефона и той бил предаден доброволно от ползващия го в този момент. Станало ясно, че бил откраднат от военнослужещия и той бил изправен пред съда.
Той е с чин ефрейтор и служи в пловдивско военно формирование от 2002 година. По време на службата си се проявил като дисциплиниран, добросъвестен, изпълнителен и отговорен военнослужещ. Бил награждаван 12 пъти, един път е бил наказван. Не е участвал в задгранични мисии. До момента не е бил осъждан. Пред съда изразил съжаление и самокритичност. Обяснява, че откраднал вещите, тъй като преминавал през труден период. Разбрали с баща му, че неговата майка е болна от рак.
В крайна сметка му е наложена глоба в размер на 1000 лв. Ще трябва да плати и направените разноски по делото.