Почина проф. Тодор Бояджиев – дългогодишен преподавател във Факултета по славянски филологии на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“, съобщи пресцентърът на висшето училище.
Проф. Тодор Бояджиев беше изтъкнат учен езиковед, чийто професионален и научен път остави ярка следа във Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, отбелязват от СУ.
Тодор Бояджиев е роден през 1931 г. и завършва специалността „Българска филология“ в Софийския университет през 1955 г. През 1960 г. става асистент в Катедрата по български език. Специализира в Прага в периода 1967-1968 г.
Професионалният му път е тясно свързан със Софийския университет, където води лекционни курсове по българска диалектология и съвременен български книжовен език.
Не изпускай тези оферти:
Работил е и в университетите в Шумен, Пловдив, Велико Търново, Москва и Хамбург, както и в Института за български език при БАН.
Тодор Бояджиев е дългогодишен ръководител на Катедрата по български език, зам.-декан и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, както и директор на Института за български език. През 1989 г. е избран за член-кореспондент на БАН.
Най-значимите научни приноси на Тодор Бояджиев са в областта на българската диалектология, фонетиката и фонологията. Той е автор на множество учебници и помагала по български език. Дългогодишен главен редактор е на списанието „Български език и литература“.
„Проф. Тодор Бояджиев беше неуморен изследовател, отдаден на българския език, уважаван учен с широка ерудиция и будна съвест, вдъхновяващ и обичан учител, достоен продължител на делото на строителите на българското езикознание. Поклон пред светлата му памет!“, се казва в съболезнованието от академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Още скръбни вести:
Почина тенорът Румен Дойков, съобщиха негови близки. Изпълнителят има повече от 50 централни тенорови партии и над 30-годишна кариера на три континента, припомня журналистът и критик Димитър Сотиров.
Румен Дойков е роден е в София на 1 май 1951 г. Дебютира на сцената на Националната опера и балет в София през 1976 г. в ролята на Йеник, в шест спектакъла на операта „Продадена невеста“ на Сметана. След дипломирането си през 1977 г. става солист на националния ни театър, а първата му роля e Хофман от „Хофманови разкази“ на Офенбах през 1979 г.
Емблематични за певеца са ролите на Отело, Радамес, Полион, Манрико, Калаф, Каварадоси, Едгардо, Дон Алваро. Гастролира с голям успех в различни страни на Европа, в САЩ и Южна Америка самостоятелно и като солист на Националната опера.
През периода 1988-1992 е солист на Белградската опера. Именно в Белград е и неговият дебют в ролята на Радамес от операта „Аида“, който ще окаже съдбоносно влияние в неговия творчески път. През 1995 г. участва в мегаспектакли „Аида“ на открито в Сао Пауло, Бразилия, а по-късно отново в „Аида“ – Опера на площада – София.
През 1995 г. постига своеобразен рекорд в Холандия (днес Нидерландия), където участва в 43 спектакъла на операта „Аида“ за 46 дни – ненадминато до днес постижение.
Впечатляващо е участието му в „Аида“ – над 211 спектакъла. От всички над 1200 спектакъла най-много са на „Аида“, сред които са и мегаспектаклите в Бразилия и в Холандия.
Пял е под палката на големи диригенти като Антонио Гуаданьо, Маурицио Арена, Уудсайд, Питер Тиборис, Джонатан Нот, Никса Бареза, Дирк Бросе, Трайлеску, Миладинович, Асен Найденов.
Негови партньори на сцената са били Фиоренца Косото, Ирина Архипова, Розалин Плаурайт, Радмила Бакочевич, Милка Стоянович, Райна Кабаиванска, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Гена Димитрова.
Поклон!