„Здравейте, искам да подам сигнал за нарушение на бензиностанция „Петрол“ . Ситуацията е следната. Спирам да зареждам автогаз на въпросната бензиностанция“.
Така започва писмото на жена, която зарежда гориво на бензиностанция в Раковски, предава Plovdiv24.
Бутилката ми е 30 литра, от които 80% е вместимостта и де факто трябва да събере 24 литра. А всъщност интересно как служителят зареди 31.77 литра. Възмутена съм как на тези скъпи горива продължават да обират хората.
Моля сигналът ми да бъде одобрен и разпространен, за да знаят повече хора. Благодаря!
Не изпускай тези оферти:
Още за горивата:
Петролът е като дивите животни – който го хване, си е негов“, казва през 50-те години на XX век един от първите американски петролни милиардери, Жан Пол Гети. От тогава досега обаче картината с пазара на петрол е много по-сложна. От началото на годината и много по-скъпа.
Войната на Русия в Украйна се води на много фронтове по целия свят.
Извън най-тежкия – този, в който всеки ден умират стотици хора, в момента се случва и една от най-мащабните икономически войни в историята на човечеството. Санкциите, които Европейския съюз, САЩ и всички останали страни наложиха на Русия, имаха за цел да намалят нейните възможности да финансира агресията си към съседни държави. До момента те може и да затрудняват Москва, но не успяват да спрат войната. От началото на декември санкциите минаха на много по-сериозно ниво.
Първо Европейския съюз наложи ембарго върху по-голямата част от петролните доставки от Русия. Двете държави, които продължават да получават петрола си оттам, са Унгария (по тръбопровод през Украйна) и България, за която правителството на Кирил Петков договори изключение, така че да приема още известно време руски танкери. В същото време държавите от Г-7 – седемте най-големи икономики в света (без Китай), обявиха свой вариант на санкциите – таван върху цената, на която може да се продава руският петрол – 60 долара за барел. При обявяването на тази марка пазарната цена беше малко над 90 долара за барел.
Държавите от Г-7 имат инструменти да наложат тази цена през собствеността върху петролните танкери, където имат сериозен дял, но най-вече през застрахователните компании, които застраховат петрола в самите танкери. През тези мерки таванът на цената може да бъде наложен практически по целия свят.
Дори и Русия да си купи достатъчно танкери (която тя се опитва да направи), те не могат да минат през места като например Босфора, ако не са застраховани. Дори да стигнат по други маршрути до например Китай и Индия, те нямат каквато и да е причина да плащат по-висока цена от тавана. Правилото на Жан Пол Гети вече не работи – Русия може и да е хванала петрола, но той не е изцяло неин.
Това е спорна мярка. Фактът, че седемте най-богати демокрации ограничават свободата в пазара на петрол, не е особено приятен. Има и притеснения, че западният свят (включително и България) може да пострада повече отколкото Русия, ако тя успее да намери алтернативни пазари, дори и на по-ниска цена. Глобалната сметка ще се прави поне след няколко месеца, но дотогава ембаргото на ЕС има преки ефекти за България.
Единствената българска рафинерия – „Лукойл Нефтохим“, е двойно критична – до момента тя работи 100% с руски нефт и се управлява от руска компания. За известно време тя може да разчита на договореното изключение и да продължи да внася, но проблемът е, че няма да може да изнася рафинираните петролни продукти в други европейски държави. Това поставя бизнес модела й пред сериозен проблем, защото нейният капацитет е много по-голям, отколкото е българският пазар. И в момента продукция от Бургас се изнася за съседни страни. Вероятността за криза – такава, в която няма да има гориво, не е голяма, но случващото се сега ще има отражение върху крайните цени на горивата (а оттам и отношение към инфлацията) през следващите месеци.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: