С над 150 000 са се увеличили служителите, които получават ваучери за храна от началото на годината досега, като броят им е приблизително 650 000 души месечно, съобщават от Асоциацията на операторите на ваучери за храна.
Над половината от работодателите са увеличили месечната сума за ваучери за храна на своите служители и в момента средният размер е 150 лв. на месец, показват данните на Асоциацията.
Над 80% от работодателите планират да повишат тази сума до края на годината, а повече от половината от тях смятат да я вдигнат до максимума от 200 лв., за да помогнат на своите служители да се справят с нарастващите цени на хранителните стоки. Не всички трябва да вземат 200 лева ваучери за храна
В началото на 2022 г. НС, увеличи необлагаемата сума за ваучери за храна на месец на служител от 80 лв. до 200 лв. през Закона за бюджета за 2022 г.
Не изпускай тези оферти:
За да продължи опцията обаче, трябва да бъде записана в постоянните разпоредби на Закона за корпоративното подоходно облагане или да се удължи в бюджет 2023. Ето всичко, което трябва да знаете за ваучерите за храна
„Включването на сумата от 200 лв. в постоянните разпоредби на Закона за корпоративното подоходно облагане ще осигури предвидимост за хилядите работодатели и над 650 000 работещи, които използват ваучери за храна всеки месец, като така ще се запази тяхната покупателна способност в условията на растяща инфлация и цени на храните“, заяви Меди Бенбугера, председател на Асоциация на операторите на ваучери за храна в България.
Той очаква с постепенния ръст на сумите и навлизането на нови работодатели нуждата от квоти да нарасне през 2023 г. до 1,2 млрд. лева. Плащането на ток, вода и парно с ваучери се оказа заблуда
Предпочитана социална придобивка
Ваучерите за храна остават една от най-предпочитаните социални придобивки в България, като същевременно осигуряват подобрена данъчна събираемост и изсветляване на икономиката. През 2022 г. в системата са се включили много нови работодатели, които досега не са давали ваучери на служителите си. Над половината от фирмите са малки и средни предприятия с под 50 заети.
В момента ваучерите за храна могат да се използват в ресторанти, заведения за бързо хранене, магазини за хранителни стоки, супермаркети и др., както и за туристически услуги. За целта обаче обектите трябва да са сключили договор с операторите, издаващи ваучери за храна. Плащаме с ваучери за храна и почивката.
„Само 36% от възрастните ще получат увеличение на пенсиите с преизчислението на 1 октомври – това са около 717 000 души“, заяви бившият социален министър Христина Христова пред БНТ.
От 1 октомври пенсиите, свързани с трудова дейност и отпуснати преди 31 декември 2021 г., ще бъдат преизчислени. Преизчисляването се извършва служебно от Националния осигурителен институт и не е необходимо пенсионерите да подават заявления. От НОИ са публикували механизма за преизчисление.
„След преизчислението на пенсиите ще бъдат повишени само старите. Ощетени пенсионери няма да има, но може би ще има разочаровани“, заяви Христова. По думите ѝ ще се преизчислят всички пенсии, но по-новите, сметнатите първоначално на по-високи средни осигурителни доходи, няма да имат увеличение, или ще е символично.
По думите ѝ целта е да се намали разликата между пенсии, получени по-отдавна и по-нови пенсии, за да бъдат при еднакви осигурителни условия, защото разликата към момента в пенсиите може да стига и до 50% за една и съща дейност.
Христова посочи, че идеята е положителна, но методиката се отличава от основния осигурителен принцип – пенсията да е в съответствие с осигурителния принос.
Бившият министър на труда и социалната политика Иван Нейков, също посочи, че ще бъдат преизчислени само пенсиите, свързани с трудова дейност.
„Идеята първоначално е добра, т.е. да преодолеем това, което стана през годините. Поради бързото нарастване на заплатите на хората се стигна до ситуация, в която разликата между стари и нови пенсии е стотици левове за една и съща работа“, допълни Нейков.
Според него от гледна точка на справедливостта, това решение внася повече справедливост, но заедно с това ще има и разочарование поради непрофесионалната комуникация. Тъй като хората са останали с впечатление, че всички пенсии ще бъдат увеличени. Нейков коментира, че по-добре такова увеличение, отколкото никакво.
Нейков коментира, че проблемът отново е в комуникацията.
Христова коментира, че стара болка на пенсионното осигуряване е бъркането със социално подпомагане. „Двете системи трябва да си взаимодействат и да си помагат“, каза тя и допълни, че е важна комуникацията с хората в третата възраст, но тя трябва да е положителна, почтителна и уважителна.