По време на студеното време през годината автомобилът се експлоатира при доста по-сурови условия, а повечето шофьори са като държавата – първият сняг винаги ги сварва неподготвени. Всяка година още щом паднат първите снежинки, проблемите по магистралите и шосетата започват.
От една страна, заради стопаните на пътищата, които не ги поддържат. А от друга – заради водачите на леки и тежкотоварни автомобили, които не са подготвили своите возила за студеното време.
За да избягат от подобен кошмар, водачите, които още не са подготвили колата си за зимата, е добре да го направят веднага. Специалистите дадоха съвети, които трябва да помогнат на агрегатите и възлита на колата по-лесно да преживеят зимата.
Какво трябва да се направи освен смяната на летните гуми със зимни?
Не изпускай тези оферти:
Да се провери
– Чистачките – четките не трябва да оставят следи.
– Течности моторното масло (да се смени, ако е минало 8 000 километра), антифриз, зимна течност за чистачки.
– Уплътнения (силиконова смазка) и ключалките (отблъскващ водата аерозол)
Профилактика
– Да се боядисат надрасканите елементи.
– Да се положи антикорозионно покритие.
– Да се проверят стъклата за надрасквания и пукнатини.
– Проверка на работата на системата за отопление.
– Проверка на акумулатора.
– Диагностика на ходовата част
Да се купи
– Четка за сняг и стъргалка за лед
– Въже за теглене
– Лопата
– Кабел с клеми крокодилки
– Автомобилна химия – аерозол против замръзване на ключалки, смазка WD-40, средство против запотяване на стъклата
Още за шофирането:
Адаптираният стил на шофиране служи не само за осигуряване на пътна безопасност, а и за осигуряване от гумите на „благодарност“ за собственика си с по-дълъг живот. Това е особено вярно при зимни пътни условия.
Разположението на ламелите в профила и съставът на каучука на зимните гуми са съобразени с външните условия, за да продължи осигуряването на необходимата безопасност при шофиране в сняг, лед и студ.
Резултатът – съпротивлението при търкаляне е по-високо при зимните гуми и оказва по-голямо влияние върху енергийната ефективност на гумите. Абразията също е по-голяма и в същото време налага гумите да се сменят след няколко години, тъй като дълбочината на протектора вече не е достатъчна.
Въпреки това, с правилен стил на шофиране и внимателно боравене с гумите, шофьорите могат да си гарантират, че могат да шофират дълго време и преди всичко безопасно с новите си зимни гуми.
Налягането в гумите има голямо влияние върху дълготрайността на гумите. Дори малко по-ниското в сравнение със спецификациите на производителя могже да доведе до ненужно високо съпротивление при търкаляне и по този начин до по-голямо износване.
Пример – ако гумите са недонапомпани с 0,4 бара, експлоатационният живот на гумата се намалява с 30 процента. В същото време разходите за гориво ще се увеличат с два процента.
Всеки, който иска пестеливо да използва гумите си, трябва редовно да проверяват налягането в тях на всеки две седмици и да добавят налягане, ако е необходимо, според спецификациите на производителя, споделят специалисти от Continental. Информацията се намира в ръководството за експлоатация, на вратата на водача или пътника или от вътрешната страна на капачката на резервоара за гориво.
С нивото на налягане не бива и да се прекалява, тъй като прекомерното налягане също има отрицателен ефект върху експлоатационния живот на гумите и техните характеристики на шофиране.
Стилът на управление с бързо ускоряване, спиране вместо движение по инерция и шофиране през завоите с висока скорост – с една дума спортният, е опасен не само през зимата, но и влияе върху продължителността на живота на зимните гуми, като износва протекторите на гумите по-силно.
Гумите се третират по-нежно, когато водачите възприемат далновиден стил на шофиране. Това включва поддържане на достатъчно разстояние до превозното средство отпред и движение по инерция, доколкото е възможно, преди спиране на червени светофари и знаци за спиране, вместо спиране на спирачки.