Клауза в договорите с мобилните оператори им позволява едностранно да вдигат цените си на база годишната инфлация. Това оставя потребителите без почти никакъв полезен ход.
За проблема алармира Габриела Руменова от “Ние, потребителите“ в “Денят на Фокус“ по Радио “Фокус“.
“За пръв път мобилните оператори обявиха, че ще индексират цените си преди 3 г. Тогава стана ясно, че в договорите съществува клауза, която винаги е присъствала там, но не е била прилагана. Става дума за увеличаване на цената, на която сме се съгласили, когато сме подписвали дългосрочни договори за година или две. Били сме наясно, че ако се откажем от услугите на оператора преди изтичане срока на договора, дължим неустойки. Те са до 3 стандартни месечни такси”, даде контекст на проблема Руменова.
“Индексацията се сумира кумулативно – ако една година увеличението е 2%, на следващата става 7, сега е около 4,7% и всичко това се натрупва като допълнителни суми. Ние като клиенти знаем, че е много трудно след изтичане на срочния договор да си уговорим следващ такъв на по-ниска цена. Обикновено тя е по-висока”, каза още Габриела Руменова.
“Институциите трябва да разгледат тази клауза. Комисия за защита на потребителите отговаря за това, да няма неравноправни клаузи в договорите. Комисията за регулиране на съобщенията също има отношение по този въпрос”, подчертаха от “Ние, потребителите”.
Клаузата гласи най-общо, че веднъж годишно мобилните оператори могат да вдигат таксите си на база годишния индекс на инфлацията, оповестен от Националния статистически институт.Тази година той е 4,7% и на това основание вдигат цените.
“При така действащите общи условия изглежда, че няма проблем операторите едновременно да вдигнат цените си, но тук е ролята на контролните органи да разследват. Ако операторите бъдат принудени да признаят, че въпросната клауза е неравноправна, то тогава може да се окаже, че тя е невалидна дори със задна дата и компаниите могат да бъдат длъжници. Не допускаме обаче, че мобилните оператори биха направили такова признание”, посочи още Руменова.
“Законодателят е дал възможност КЗП да заведе колективен иск и съдът да се произнесе, че клаузата е нищожна, т.е. че тя не трябва да поражда правни последици. Един договор се сключва, за да има предвидимост. Очакваме, че поне за действащия период на договори няма да има изненади в цените, всъщност се оказва, че не е така. Тази клауза нямаше да бъде неравноправна, ако на потребителя бе дадена възможност да прекрати договора си без неустойки, в случай, че мобилния оператор заяви, че ще индексира цената”, добави тя.
“Ако се откажем от договора си в момента и потърсим по-изгодни условия при друг оператор, всъщност е малко вероятно да ги намерим, защото всички имат еднаква ценова политика”, подчерта Руменова.
“Потребителите трябва да са нащрек за преференциални цени – често се оказва, че такава цена важи само за първите 3 месеца на договора. Често се случва на потребителите да бъдат включени услуги, които те не желаят да ползват. Подаряват им се карти, които уж могат да активират при желание, а става ясно, че картите са активирани от датата на продажбата им.
За последните 3 г. срещу един от операторите няма влязла в сила нито една забрана за нелоялна практика. За друг случаите за същия период са 4, за третия – 5. Да четем внимателно договорите, преди да ги подписваме”, даде съвет в края на разговора Руменова.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: