След Брекзит, пазарът на труда във Великобритания понася удар след удар. Множество сектори изпитват недостиг на работна рака. Това сочат последните данни на Националната статистическа служба (ONS) на Острова.
Недостигът на работници, особено от чужбина, сред които са изключително много хора от България и Румъния, е огромен проблем за бизнеса. И размерите стават плашещи.
В кои сектори е най-сериозен проблема?
Най-много недостиг има в сектора на социалните грижи и здравеопазването. Към края на 2023 година се търсят 34 хиляди повече хора спрямо първите три месеца на 2020-та година. Подобна е ситуацията в хотелиерството, ресторантьорството, финансите, застрахователната дейност и образованието.
В промишленото производство също има много голям глад за кадри
Той е по-голям дори спрямо огромното търсене по време на пандемията. Недостигът нараства с цели 15 хиляди души. Все повече фабрики трябва да работят на намалено работно време, тъй като няма работна ръка.
И на фона на това, все по-малко българи искат да работят там
Особено пред последните месеци, като продължение на негативната тенденция след Брекзит, хората стават все по-малко. Ограничават се основно до мъже над 45-годишна възраст.
Заради тази тенденция в редица български градове тече активна кампания по подбор на кадри. Има разяснителни кампании, но желаещите са все по-малко. Важи както за позициите с ниска квалификация, така и за тези, при които се търсят хора с висока квалификация. Причината? Брекзит усложни много целия процес. Много по-удобно за българите е да работят в други страни от ЕС.
От Федерацията на работодателите в промишлеността Make UK съобщиха, че недостигът на работници, който преди беше запълван с хора от Източна Европа, коства милиарди лири всяка година.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: