Финансовото министерство качи за обсъждане своята идея за Закон за въвеждането на еврото. Законът трябва да подсигури преходът от лев към евро, при приемането ни в Еврозоната. До 24 април се приемат становища по предложенията.
Заедно с всичко останало, законът засяга връщането на ресто след приемане на еврото и обмена на левове
По закон търговците трябва да връщат евро, когато плащаме с левове, след приемане на еврото. Единственото изключение е, ако търговецът е в моментно затруднение и не разполага с достатъчно евро.
Когато се прави рекламация на услуга или стока, парите трябва да се връщат в евро, дори да са платени в левове преди това.
В рамките на първите 6 месеца след въвеждането на еврото, обменът на левове ще става по следния начин:
Банките ще предлагат безплатна услуга по обмен на левове към евро по официалния курс. Количеството ще е неограничено, като превалутиране на над 30 хиляди лева ще се извършва с предварителна заявка, която се изпълнява в срок от 3 работни дни.
В клоновете на „Български пощи“ също през тези 6 месеца ще се обменят левове към евро безплатно
Отново е по официалния курс, но ограничението е по 1000 лева на ден за едно лице. Услугата ще е достъпна само, ако в населеното място няма офис или клон на банка.
Ще може да се обменят суми между 1000 и 10 хиляди лева, но с предварителна заявка, която се изпълнява в срок от 3 до 5 работни дни. Дори с предварителна заявка, няма да може да се обменят суми по-големи от 10 хиляди лева на ден на едно лице.
„Български пощи“ също ще обменят през този период безплатно левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден за едно лице. За суми в размер от
Когато изтече срокът от 6 месеца
Банките и пощите ще могат да въведат такса за обмена на левове в евро. Когато изтекат 12 месеца от въвеждане на еврото в България, те могат да спрат да обменят левове в евро.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: