Да бъде въведена още една тарифа при такситата, която да важи по време на национални празници, Великден, Коледа и Нова година, настояват от “Съюз Такси”, съобщава „Труд“.
Идеята е по време на празниците тарифата да бъде двойно по-висока, отколкото през останалото време от годината. И това за бъде законово регламентирано, а не да стават пазарлъци и таксиметровите водачи да обясняват, че ще вземат клиента, ако плати двойно по-висока цена от отчетената на таксиметровия апарат.
За да бъде въведена още една празнична тарифа, е необходима промяна в Закона за автомобилните превози. А за да знаят клиентите кога тарифата е по-висока, на арматурното табло на автомобила, над стикера за тарифите и таксите, трябва законово да бъде уреден въпросът за поставяне на още един стикер от превозвача с указание за конкретните дни, през които показанието на таксиметровия апарат се удвоява.
От “Съюз Такси” са категорично против искането на някои таксиметрови шофьори да бъдат въведени повече от сегашните две тарифи за таксуване на клиентите – дневна и нощна.
От браншовата организация са против тази идея, за да не ставаме за пореден път за смях в България, в Европа и в света като цяло, поради наличието на недобросъвестни водачи, на които при наличието на повече от две тарифи с ръчно превключване, ще превключват винаги на най-високата тарифа. Мнозинството от таксиметровите водачи искат да има две автоматично превключвани тарифи – дневна (от 6:00 ч. до 22:00 ч.) и нощна (от 22:00 ч. до 6:00 ч.), но да бъде въведена и празнична тарифа.
Веднага след влизането ни в еврозоната таксиметровите апарати да отчитат в евро, настояват още от “Съюз Такси”. Според концепцията за проект на закон за въвеждане на еврото, на първо време след влизането ни в еврозоната, хората ще могат да плащат и в левове и в евро.
Ето защо от браншовата организация искат при влизането ни в еврозоната на арматурното табло в такситата да бъдат поставени стикери, които указват, че таксиметровите апарати отчитат в евро, а плащането може да става в евро или лева.
От браншовата организация искат да остане ограничението за таксиметрови да бъдат използвани автомобили с до 6+1 на брой места. По-големите превозни средства попадат в обсега за извършване на автобусни превози.
Не одобряват и идеите на някои водачи на таксиметрови автомобили, автобусните спирки от градския транспорт да бъдат използвани за таксиметрови стоянки, защото това би затруднило движението на автобусите, качването и слизането на пътници от тях. Въпросът с определянето на нови стоянки за таксита трябва да бъде решаван във всяко населено място от представители на общината, “Пътна полиция” и бранша своевременно, особено при временни ремонти или ново строителство.
Да бъдат уеднаквени глобите за такситата по Закона за движение по пътищата и Закона за автомобилните превози, настояват още от бранша. В момента предвидените санкции се различават в пъти, което създава проблеми за таксиметровите водачи.
Готови са на протести
Държат да има минимална и максимална цена
От таксиметровия бранш искат да бъде запазено правилото общините да определят минимални и максимални тарифи за таксиметровите превози. Като до 31 октомври трябва да бъдат определяни минималните и максималните тарифи за следващата календарна година.
Определянето на тези тарифи трябва да става с отчитане на инфлацията и промените в цените на използваните от такситата алтернативни горива пропан-бутан или метан, а след време, при навлизане на електромобилите – на база на промените в цената на електроенергията, за изтеклия едногодишен период.
От “Съюз Такси” са категорични, че дори с цената на протестни действия няма да допуснат премахването на минималните тарифи, заради уродливото явление дъмпинг, тоест извършване на таксиметрови превози под себестойността на услугата. Няма да допуснат и премахването на максималните тарифи, за да не ставаме за смях в Европа и в света като цяло, поради алчността на отделни таксиметрови шофьори.
Зареждат автомобилите за 20 минути
По-евтин ток за електрическите таксита
Запазват място с предимство
Електрическите таксиметрови автомобили да може да бъдат зареждани с двойно по-евтин ток от текущата пазарна цена на електроенергията за електромобилите, настояват от “Съюз Такси”. Това би могло да стане със съдействието на общините след приемането на Закона за насърчаване на електрическата мобилност, който е подготвен и с участието на браншовата организация от Министерството на иновациите и растежа.
В проектозакона е предвидено общините да определят места за поставяне на станции за бързо зареждане на електромобили. Освен това на общински сгради да бъдат слагани фотоволтоици, които да произвеждат електроенергия, която да се използва в общия микс за зареждането на електромобили.
При наличието на общински зарядни станции за автомобили на ток, самата община ще може да решава какви да бъдат цените за зареждане на транспорта от обществено значение, където попадат и такситата. Така цената за използване на електромобил като такси ще бъде съизмерима на използването на автомобил на метан или пропан-бутан.
Идеята е общините да изградят бързи зарядни станции, на които таксиметровите автомобили на ток да зареждат за до 20 минути от 20% до 80% от капацитета на батерията. А такситата да имат предимство при запазването на час за зареждане на общинската зарядна станция, което да става през мобилно приложение. Само така такситата с двигател с вътрешно горене и газова уредба ще може да бъдат ефективно заменени от електромобили.
От браншовата организация в партньорство с браншовата камара на умните мрежи на енергетиците са подготвили и типова програма за насърчаване на електрическата мобилност в даденото населено място, както и типова програма за изграждане на Енергийна общност във всеки вход на сграда в една община или във всяка махала или вилно място в едно кметство.
Типовата програма за насърчаване на електрическата мобилност предвижда общините да облекчат процедурите за изграждане на станции за зареждане на електромобили. Втората програма предвижда облекчаване на изискванията за поставяне на фотоволтаици върху блоковете, които да произвеждат електроенергия за зарядна станция пред входа. Така етажната собственост ще може да печели от продажбата на ток за зареждане на електромобили.
Стопират нелегалните превози
Такситата жълти, бели или с произволен цвят
По-високи глоби за паркиране на стоянка
Задължителният жълт цвят на такситата да бъде запазен, докато законово не бъде решен въпросът с нелегалните превози, защото в момента те се извършват предимно с автомобили, които не са жълти, настояват от “Съюз Такси”.
Веднага след като проблемът с незаконните превози бъде решен ще поискат промяна в Закона за автомобилните превози, с която да отпадне думата “задължителен” за цвета на таксиметровия автомобил. Така всеки превозвач ще може да определя цвета на таксиметровите автомобили в своята лицензия: дали ще бъде жълт, дали ще бъде бял, да ли ще бъде друг цвят или автомобилите ще може да бъдат от всеки цвят.
За да бъдат спрени нерегламентираните превози, са необходими промени в чл.234 г. от Наказателния кодекс, както и промени в Закона за автомобилните превози, категорични са от “Съюз Такси”. Конкретните предложения вече са внесени в Министерството на транспорта и съобщенията и в Народното събрание.
Сред другите искания на бранша са: такситата да може да се движат по бус лентите в големите градове, а всяко превозно средство, което паркира на стоянка за такси, да получи глоба в размер на тази, която получава за паркиране на инвалидно място.
Може да бъдат шефове или наети
Онлайн платформи ще дават данни за оборота
Има три варианта за работа на такситата
Онлайн платформите, през които хората могат да повикат такси, ще бъдат задължени да подават в НАП данни за оборота, който реализират таксиметровите шофьори през тях. Според “Съюз Такси” тази промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) ще бъде направена до една година.
След изтичането на календарната година, таксиметровите шофьори, които работят като самоосигуряващи се лица, подават в Националната агенция за приходи годишна данъчна декларация за реализираните доходи. При положение, че в НАП ще са получени данните за таксиметровите шофьори от реализираните от тях обороти през онлайн приложенията плюс данните от електронните таксиметрови апарати с фискална памет, то таксиметровият бизнес се очертава да стане най-светлият в страната.
В бранша има три варианта за работа. Всеки може да бъде или превозвач, водач за своя сметка от името на превозвача (ВССИП), или да бъде на трудов договор към данъчно задължено лице (ДЗЛ), независимо от това дали ДЗЛ е превозвачът или ВССИП. Тази свобода за таксиметровите водачи беше извоювана през 2016 г. и от “Съюз Такси” са категорични, че няма да позволят да бъде отнета.
Всеки, който не иска да бъде ДЗЛ (работодател), може да кандидатства за работник към някой от двамата възможни ДЗЛ, ако има такъв да го назначи, защото това означава работникът да предава своя оборот от всяка смяна на работодателя, който води счетоводството и плаща алтернативния данък и своите осигуровки плюс тези на работника – грижи се за смени, почивки, отпуски, болнични, обслужване на автомобила, данъци и осигуровки, според законодателството у нас.
Обикновено всеки таксиметров водач или работи за себе си – той е ДЗЛ, или пък е на трудов договор. Разрешителното е на автомобил, алтернативният данък се плаща предварително (не може да се скрие). Много често водачът на такси започва на трудов договор, но след време продължава да работи като самоосигуряващо се лице.
Всеки водач на такси има общо около 30 разходни направления за своята дейност. Сред тях са разходите за горива, за части и труд при ремонтните дейности на таксиметровите автомобил, апарат, таблет и др., за видовете застраховки и осигуровки, за алтернативния данък, за прегледите на автомобил, уредби и т. н.
От всичките си неизбежни разходи досега, таксиметровият шофьор можеше “да спести” само от плащането на пенсионни осигуровки. Но и тази вратичка в ДОПК предстои да бъде затворена с предстоящите промени.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: