5 нови екземпляра пристигат от Словакия, животните са кротки, но трябва да се внимава, ако са с малки
“Зубрите са диви животни и с тях много трябва да се внимава. По принцип са кротки, но е важно да се спазва дистанция, особено когато около тях има малки.”
Това заяви пред “България Днес” Адреана Трифонова от фондация “По диви Родопи”.
Заедно с екипа й спомагат за докарването на 5 нови зубъра (4 женски и едно мъжко) от Словакия в район “Женда” в Източните Родопи. Животните са застрашен вид в Европа, а пристигането им е една голяма стъпка в опазването на биоразнообразието. Зубърът, наричан още и европейски бизон, е едър бозайник от разред Чифтокопитни.
“Преди около 10 години заселихме първите зубърчета в близост до защитената зона “Студен кладенец”.
Адаптираха се успешно и с множество усилия стадото ни от 3 животинки нарасна и вече имаме почти 20 броя. Тази година се родиха още две малки. Това е доказателство, че им харесва в страната ни”, каза още Трифонова.
Новите обитатели, които пристигнаха тази година, все още са в адаптационна среда, а през 2025 г. трябва да бъдат освободени в природата.
“Много са атрактивни. Живеят в социална група, в която цари матриархат. Любопитни са и се грижат едно за друго. Наричани са още европейски бизони, а най-едрите от тях могат да достигнат до 1 тон. Преди години в Европа са се срещали естествено, но след завземането на териториите почти са изчезнали и доскоро имаше само в частни колекции и в зоологическите градини”, разказа Адреана.
От фондацията насочват вниманието на хората към опазването на зубъра и акцентират върху това, че въпреки всичко е диво създание и може да бъде непредвидимо.
“Те в никакъв случай не са домашни животни. Нарочно избираме да ги заселваме на по-отдалечени места, където да нямат много досег с местни. Въпреки всичко туристите могат да ги видят сред природата. Родопите са едно от местата с най-голямо биоразнообразие”, завърши природозащитничката.