Според сведения от Националния статистически институт към края на 2021 година, в България съществуват 4998 села в България. Интересен факт е, че в 425 от тях живеят между един и девет души, а цели 167 села са напълно необитаеми. За съжаление, процесът на обезлюдяване на селските райони продължава.
Тук обаче ще разкажем за едно село, което пленява със своята неповторима природа и живописни пейзажи. То вдъхновява дори местните жители да пишат за него:
„Двеста души – нито повече, нито по-малко,
мъничко селце в планината,
то се крие сред горите,
но е близо до душата ми.“
Тези редове са от Исмаил Али, който посвещава стихосбирка на родното си село, озаглавена „Орцево – глас от Родопите, ехо от Рила и Пирин“.
Най-високото село в България
То се казва Орцево и е разположено на височина между 1550 и 1650 метра. То е не само най-високото село в България, но и на целия Балкански полуостров. То се намира в Родопите, в пределите на община Белица, на 25 километра от едноименния град и на 3 километра след село Бабяк.
Селището се състои от тринадесет махали, разпръснати по възвишенията на Велийшко-Виденишкия дял от Западните Родопи. Центърът на селото е разположен на височина от 1555 метра, а махалата Мечкаровци достига до над 1620 метра. В момента Орцево е дом на около 150 души, от които 12 са деца. Поради липсата на работа, селото бавно се обезлюдява. Училището на това място затваря врати през 2014 година, а децата сега изминават пеша по 3 километра до съседното село Бабяк, за да се качат на автобус.
Интересен факт е, че Орцево се намира близо до най-високата жп гара на Балканите – гара Аврамово. Макар да се намира на голяма височина, селото е леснодостъпно благодарение на добрия път. За местните жители Орцево е своеобразен център на Северозападните Родопи, защото всички пътища в района водят към него. Освен това, във всяка къща има интернет, което позволява на хората да са в крак с технологиите.
Откъде идва името му
Според легенда наименованието „Орцево“ произлиза от „орце“, което означава „хорце“. В миналото местните жители били известни със своите майсторски танци.
Вълшебни пейзажи
Орцево се слави със спиращите дъха гледки. Най-забележителната панорама се открива от местността Вешката. Центърът на селото се намира на южния склон на връх Кавунова могила (1710 м), откъдето се виждат безкрайните поляни на Родопите, гористите възвишения и върховете на Рила и Пирин.
На запад се простират последните ридове на Северозападните Родопи, прорязани от притоците на река Златарица. В югозападна посока се виждат връх Ореляк и планината Алиботуш, а на юг се тъмнеят билата на Дъбраш с връх Беслет. На северозапад хоризонтът достига до седловината Предела, която разделя Пирин и Рила.
В близост до селото са разположени тракийското светилище Бабяшка чука, както и върховете Велийца и Кавун тепе. Районът е предпочитан за планинско колоездене и мотоциклетизъм, благодарение на стръмните пътеки.
Заслон „Велийца“
Над Орцево се намира заслон „Велийца“, изграден изцяло с доброволен труд. Идеята за него идва от Муса Гулит от Орцево и Васил Тодев от сдружение „Байкария“. Автор на архитектурния проект е Николай Маринов, а строителството се осъществява в рамките на девет кампании през 2018 година.
Заслонът представлява дървена постройка с общо помещение – трапезария и преддверие на първия етаж, както и спалня за около 10 души. Пътят от селото до заслона отнема около 40 минути пеша.