Шестима души загинаха, а около 20 са ранени при стрелба в училище № 88 в Ижевск, предаде ТАСС, цитирайки пресслужбата на Министерството на вътрешните работи на Удмуртия.
„Към момента са известни шестима загинали и около 20 ранени в резултат на неговите действия. Информацията е в процес на уточняване“, заявиха от пресслужбата.
Намерено е тялото на мъжа, който е открил стрелбата. Според информация на министерството той се е самоубил.
„Тялото на мъжа, който е открил стрелбата, вече е намерено от полицията. Според съобщенията той се е самоубил“, заявиха от пресслужбата.
Не изпускай тези оферти:
Тази сутрин е имало стрелба в училище № 88 в столицата на Удмуртия. На мястото на инцидента пристигна ръководителят на републиката Александър Бречалов.
По случая работят всички специални служби и медици. Има жертви сред учениците, установено е, че е убит и охранител.
Училище №88 се намира в центъра на Ижевск, недалеч от сградата на градската администрация. Според групата на училището в социалните мрежи то е създадено през 1994 г. и в момента има 982 ученици и 80 учители.
Още политика:
Какви мерки трябва да предприеме страната ни по отношение на войната и докъде е готов да стигне Путин?
„Картината се усложнява. Вероятно следващите санкции отново ще дадат отражение, никой не може да предскаже до какви мерки може да се стигне в тази война. Засега нямаме достоверна информация какво точно се случва и какви сражения се водят“, посочи журналистът проф. Валерий Тодоров в студиото на „България сутрин“.
„Заплахата за националната сигурност е терминология, която не може да бъде извлечена от нормативната уредба на България. За някои националните интереси са да сме с Русия, за други със САЩ, за трети с ЕС.
Време е да спрем да гадаем какво ще направи Путин, а да се опитаме по всякакъв начин да концентрираме нашите усилия на национално и междусъюзническо ниво. Трябва да се вземат всички възможни мерки в две посоки – за по-бързо приключване на войната и за възстановяването след нея“, заяви бившият военен министър Николай Свинаров.
По думите на проф. Тодоров трябва да се проследят тенденциите, да се търси информация от другите служби какво се случва зад кулисите на тази война и трябва да се обърне повече внимание на армията.
Според него е време да имаме военно-политическа доктрина.
„Трябва да определим какви отбранителни системи са ни необходими, какви са реалните рискове в региона, отчитайки въоръжението и заплахите в по-близък или далечен план. Не бива да се подценяват рисковете“, допълни проф. Тодоров.
„Не може България да бъде заобикаляна поименно в ангажименти като държава членка на НАТО, когато става дума за общи инициативи. Както сме закъснели с подготовката на населението в някакъв тип военни операции, ако не във война. Така сме закъснели и с вземането на политическите решения. Необходима е подготовка на населението, но не само военнотехническа, не само санитарна, но и политическа“, изтъкна Свинаров пред Bulgaria ON AIR.
Мнението на проф. Тодоров е, че трябва да се водят преговори и да се търсят всички дипломатически канали, за да се опита да се възпре ескалацията.
„Колкото повече сили, време и жертви се ангажират в тази война, толкова по-трудно после ще се преговаря“, смята той.
Професорът каза, че до бежанска вълна от Русия може и да не се стигне, защото страната смята да затвори границите за потенциалните мигранти, но бежанският проблем в България е сериозен и той ще се разширява.
Николай Свинаров заключи, че не можем да си позволим на мигранта да даваме по-добри условия, отколкото на българския пенсионер например.