кадър bTV
Ледерът на ПП Кирил Петков и двама представители на ГЕРБ се появиха без предупреждение в студиото на bTV по време на дебата преди вота. Томислав Дончев се появи без покана, след което си тръгна заедно със Деница Сачева.
В дебата трябваше да участват Деница Сачева от коалиция „ГЕРБ-СДС“, Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната“, Христо Проданов от „БСП за България“, Деян Николов от „Възраждане“, Мартин Димитров от „Демократична България“ и Любомир Каримански от „Има такъв народ“.
Вместо Сабрутев в ефир се появи бившият премиер Кирил Петков. Водещата Мария Цънцарова заяви, че това е неуважение към БТВ. Петков пък обяви, че дебатът е „лидерски“ без за е обявен за такъв.
Не изпускай тези оферти:
Той се провикна по адрес на представителите на ГЕРБ, че лидерът им Бойко Борисов постоянно се крие.
Още политика:
Изборите ще минат, войната в Украйна ще остане, както и зимата, която ще е трудна. Най-важна е България и как да преведем народа през зимата, това заяви в предизборно интервю в „Лице в лице” по bTV лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Мерките, които предлагат социалистите са въвеждане на таван на цените на газа, парното, водата и тока, от които зависят и цените на храните.
Нинова подчерта също, че общините, църквите, училищата и други трябва да се върнат на регулирания пазар на енергоностилите.
Притеснявам се от изявленията на служебния кабинет за проблеми с бюджета, ние оставихме пълна хазна, каза още министърът на икономиката в последното редовно правителство.
Нинова каза също, че българската икономика в момента работи, даже някои предприятия не смогват с поръчките си. Тя допълни, че според нея не е време да се правят експерименти и да се търси нов спасител на България.
Лидерът на БСП призна също, че според нея ПП не са имали достатъчно опит да управляват и ги поздрави за позицията, че ако пак са на власт, в управлението ще има повече „бели коси”.
Още политика:
България се присъедини към Европейския съюз през 2007г. От тогава до сега коефициентът на неравенство нарасна драматично – над 40%, което го прави най-високият в Съюза. Това заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев по време на дискусията Промяната за българите в чужбина.
Намираме се в ситуация, в която доходите на горния 1% в България са повече от доходите на долните 40% в страната. Тоест 1% от хората печелят колкото 40% от хората.
Това се дължи на изключително грешна финансова политика, която е водена през годините. Политика, която не инвестира в хората в България, не инвестира в това да се повиши продуктивността на труда и заплатите. Не инвестира в това да имаме нормални социлани системи, нормално образование, здравеопазване, пенсионна ситема.
Всичко това води до няколко сериозни проблема. Първият е това, че да влезеш в болница е приключение, скъпо е и доста неприятно. Образованието ни е под въпрос – има добри училища, но има и такива, които са много зле. В над 27 училища нямаше нито една тройка на последните матури, всички ученици бяха с двойки.
За спортове и извънучилищни дейности въобще не може да става дума. За първи път започнахме да ги финансираме.
Заложихме много сериозен ресурс, за да се вдигнат учителските заплати, за да имаме добри учители. Детските градини станаха безплатни. Това не е толкова скъпа политика, но осигурява на децата равен достъп до образование, отбеляза Василев.
По думите му цялостната социална политика на „Продължаваме промяната“ е широко застъпена във всички държави в ЕС. И добави, че се видя, че може да се води нормална социална политика без това да трябва да се финансира чрез дълг и дефицит.
Асен Василев заяви, че по време на кампанията е обиколил над 60 градове и села, като отбеляза, че се наблюдават наличието на много бизнеси, които привличат хора от чужбина.
Това, което видяхме е че въпреки кризите България оглави класацията за индустриалното производство. Нашите фирми започват да се развиват и да привличат и хора от чужбина, допълни бившият финансов министър.
Според Василев България е ядрена държава, една от първите в света.
Двата блока на АЕЦ „Козлодуй“ работят и ще продължат да работят. Започнахме изследване за трети и четвърти блок. има интерес от Гърция за договор за изкупуване на тази енергия, посочи Василев.
Василев заяви, че ако се сформира кабинет след изборите на 2 октомври е съвсем реалистично България да влезе в Еврозоната в началото на 2024г.
Асен Василев в Банкя: Ще се радвам да изпия едно кафе с г-н Борисов и да поговорим за кражбите му
Според Асен Василев е необходима реформа за хората с увреждания, като се премине от ТЕЛК към НЕЛК.
В България хората с ТЕЛК са почти 1 млн. човека. Българската система е базирана на система от 60-70 години. Тя оценява степента на увреждане, но не оценява това дали човек може да работи. Трябва да се стигне до реформа от ТЕЛК на НЕЛК. Трябва да направим класификация на хората с увреждания, каза още съпредседателят на „Продължаваме промяната“.
Василев посочи, че парите от Европа за земеделие са били 15%, сега отиваме на максимално съфинансиране 60% като могат да бъдат насочени към малки ферми, а не към единица площ.
Според него трябва да бъде направена драстична реформа в Държавен фонд Земеделие. И добави, че той е направен за да разпределя финанси към обръчи от фирми, не е насочено към това да подпомага български земеделци.
Василев заяви, че от „Продължаваме промяната“ са твърдо „за“ дистанционно гласуване.
Ще отнеме много време. Трябва да се направи електронна идентификация. След това достатъчно български граждани да си преиздадат документите си, за да я ползват. Трябва да се изградят системи, които да гарантират сигурността на вота. Когато започна войната трябваше да огледаме киберсигурността. Имахме пробив от София да се влезе в ключови обекти в енергетиката и да се контролира какво се случва там. За да имаме такава система, която да контролира сигурността, ще отнема много време, уточни Василев.
Ние имаме възможността да изградим България, с която да се гордеем. Смятам, че можем да изградим тази България, с която да се гордеем, но и владелите на България да се гордеят. Днес в Банкя при мен дойде една възрастна жена и ми каза: „За пръв път от 15 години отидох на сладкарница“. Заради такива моменти си заслужава, заключи Василев.
Даниел Лорер заяви, че „Продължаваме промяната“ влиза в битка за отвоюването на България от всички корумпирани практики, на които сме свидели през последното десетилетие.
Всеки ден се сещаме с много хора, които продължават да ни казват „Вие сте последната надежда на България“. „Продължаваме промяната“ е не само раздяла с миналото, а и изграждане на нова европейска България. Това няма да стане лесно. Статуквото е силно вкопано и ще отнеме време да създадем България такава, каквато я мечтаем. Ние сме готови за сериозна битка, добаи Лорер.
Той отбеляза, че вотът на сънародниците ни в чужбина е изключително важен.
Даниел Лорер посочи, че тази година в България е отворил врати първият център за изкуствен интелект, който подготвя магистри и докторанти. И добави, че в близко бъдеще България, не само ще запази своите, но ще започне да привлича кадри от чужбина в тази сфера.
Ицо Хазарта: Простотията не е прекият път към успеха
На въпрос защо голяма част от българите в чужбина гласуват за „Възраждане“, Лорер коментира: За нас факторът „Възраждане“ е платформа, която продава страх. Дава лесни и фалшиви обяснения как да оправим всичко в България. За съжаление търговците на страх са пагубни, когато се доближат до властта. Моля ви за разум и трезва мисъл, когато гласуваме.
Да си подредим държавата, така че да е хубава за всички българи. Да си подредим държавата да можем да се развиваме, да имаме добра реализация, децата ни да живеят добре. Има три основни направления – да развиваш бизнеса си спокойно – да си свободен от рекет, от административна тежест. Второ да има достойно и адекватно заплащане във всички сфери. Знаем какъв огромен проблем има с медицинския персонал, където най-много хора напускат България заради ниското заплащане. Да изправим тези неравенства и да подпомогнем хората, на които най-много разчитаме. И това води до третото – да можем да отгледаме децата си спокойно. Всяко дете, независимо от какво семейство идва, да има равен старт. Това сподели бившият вицепремиер Калина Константинова.
Според нея трябва да се направи реформа в образованието, който е заложен и в Плана за възстановяване.