Кадър Нова
Историята е от Видинско
Десетки градове в България са такива, но само на карта. Населението на страната ни изчезва. Най-силно това се усеща във Видинско, където живеят малко под 76 хиляди души.
Това е и най-малката област в България след резултатите от последното преброяване. В едно от селата там, кмет забрани на хората да умират, за да се справи с демографската криза.
Не изпускай тези оферти:
Върбово. Село във видинската община Чупрене. Гледката на красивата природа около него оставя всеки без дъх, но през последните години хората там ги няма и къщите са много повече от жителите.
„Няма никой нагоре, ние сме само. Тук има едни хора от София, които са тук вече, тук отдолу няма. На площада сме само ние и някъде тук там да има хора“, твърди Борислав Динков, жител на село Върбово.
В населеното място живеят толкова хора, колкото в един малък блок в столицата или около 60 души. Средната им възраст е 70 години. Някога в селото живеели над 1500 души, училището било пълно, имали дори и кино. „До седми клас е имало деца. Моя набор сме били 19 деца в клас, а сега е запустяло и няма нищо“, разказва Борислав.
Преди години в къщите се чувало говор, в стаите светело, а по улиците играели деца. Сега са запустели, в тях има бурени вместо семейства и от домовете се показват само катинарите.
В област Видин има населено място в което живее само с един жител. 90 от селата са под 200 души. А в цялата община Бойница, която е и най-малката живеят около 780 мъже и жени. Във Върбово животните често запълват липсата на хора. В техните очи местните виждат своите близки, които не са до тях.
Кметският наместник забранил на хората в селото да умират. „От както съм наместник само двама души съм изпратил и донякъде се гордея с това, колкото по-малко, толкова по-добре. Но станаха много хора в преклонна възраст и ще намалеем още в близките години. Не ги допускаме „горе”, да си стоят вкъщи“, категоричен е Младен Георгиев, кметски наместник на село Върбово, Видинско.
След десет години, малкото останали жители на Върбово прогнозират, че в селото няма да остане почти никой.
Още интересни статии:
Снимка Булфото
Събщиха неприятна новина за цените на жилищата у нас.
Цените на жилищата и наемите в страните от Европейския съюз продължават да се повишават със стабилни темпове през второто тримесечие на годината в сравнение с първите три месеца на 2021 г. Цените на жилищата се увеличават с 9,9 процента, а наемите им растат с 1,7 на сто през този период, показват данните на европейската статистическа служба Евростат.
Цените на жилищата и наемите нарастват с почти еднакви темпове между 2010 г. и второто тримесечие на 2011 г. След това обаче поскъпването на жилищата се ускорява значително.
От 2010 г. до второто тримесечие на 2022 г. жилищата в ЕС поскъпват с 48 процента, а наемите се повишават с 18 на сто.
Цените на жилищата в България се увеличават с приблизително 59 процента от 2010 г. до второто тримесечие на 2022 г., а наемите им се повишават с около 23,5 на сто, показват данните на Евростат.
Цените на жилищата в ЕС
Цените на жилищата се увеличават с над 100 процента между 2010 г. и втората четвърт на тази година в редица страни от ЕС – Естония (+196 процента), Унгария (+168 на сто), Люксембург (+135 процента), Латвия (+131 на сто), Литва (+130 процента), Чехия (+130 на сто) и Австрия (+121 процента).
През този период те се повишават в 24 страни от Евросъюза и намаляват в едва 3 – Гърция (-23 процента, данните са на Централната банка на страната и са до 2021 г. вместо до второто тримесечие на 2022 г.), Италия (-8 на сто) и Кипър (-6 процента), пише dunavmost.com.
Наемите на жилищата в ЕС
Цените на жилищата се повишават с по-бързи темпове в сравнение с наемите в 19 страни от ЕС, сред които и в България, между 2010 г. и второто тримесечие на 2022 г., по данни на Евростат.
Наемите растат в 25 страни от ЕС през този период и се понижават само в 2 – Гърция (-24 процента) и Кипър (-0.2 на сто).
Най-значително е повишението на наемите в Естония (+214%), Литва (+139%) и Ирландия (+82%).