754-ма повече пияни и дрогирани са заловили полицаите от началото на 2022 г.
Затвор до 3 години за отказ от проверка за установяване на употребата на наркотици на пътя. Това предвиждат поправки в Наказателния кодекс, внесени от депутатите от ГЕРБ Христо Терзийски, Томислав Дончев и Георги Георгиев.
Зачестилите случаи на управление на автомобил под въздействие на такива вещества ясно показвали необходимостта от законодателни промени, които да имат ефективно превантивно, предупредително и възпитателно въздействие върху поведението на шофьорите.
Според вносителите отказът от проверка всъщност означава употреба и следва да се приравнява на установена положителна проба за наркотици.
Не изпускай тези оферти:
Съгласно Наказателния кодекс шофьор, каращ с дрога, се наказва с лишаване от свобода от 1 до 3 години и с глоба от 500 до 1500 лв.
В същото време Законът за движението по пътищата предвижда налагане на административно наказание, в случай че водачът откаже проверка за установяване на употребата на наркотици, и както при неизпълнение на предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване. Това дава възможност на дрогираните шофьори да избегнат наказателна отговорност, като се възползват от закона, обясняват вносителите.
С поправка в Наказателния кодекс депутатите от ГЕРБ искат още да се премахне контролният талон към книжката. Службата за контрол и отчет на водачите поддържа база данни с информация за нарушенията и броя контролни точки, поради което този документ се явява абсолютно ненужен и необосновано създава административна тежест върху шофьорите.
754-ма повече пияни и дрогирани са заловили полицаите от началото на 2022 г. до 31 август в сравнение със същия период на 2021 г., показват данни на МВР. До края на август 2021 г. спрените с над 1,2 промила алкохол в кръвта, което е престъпление по Наказателния кодекс, са 2948. За 2022 г. вече са 3158, или с 210 души повече.
Дрогираните зад волана са 1885-има за 8-те месеца на миналата година, а за тази са 2429, или с 544-ма повече. Ръстът е заради повечето проверки на пътя. Средно на ден се спират по над 11 000 коли.
На 5 юли дрогираният Георги Семерджиев уби две момичета до мола срещу столичния хотел “Хемус”. С 1,73 промила алкохол в кръвта и дрогиран с кокаин със своето “Порше Панамера” Димитър Любенов уби французин на околовръстното на 25 септември. (24часа)
Да се махнат всички стикери от предното стъкло на автомобила и да отпадне синият контролен талон към свидетелството за управление. Това предлагат за пореден път депутати от “Демократична България” начело с Божидар Божанов с промени в Закона за движението по пътищата.
Към момента има изискване за стикер за технически преглед, в който се вкарват и данни колко замърсява колата. От “Демократична България” предлагат да бъде заменен с автоматизирани справки от централизирани регистри. Настояват още за възможност глобите да се плащат онлайн, без преди това да се налага присъственото им връчване.
Предлагат и да се въведе задължение за контролните органи да връчват на пътя електронни фишове и наказателни постановления на водачи, които имат повече от 5 невръчени такива.
Законопроектът въвежда и задължение за публикуване на данни за извършените нарушения, съответно за съставените актове, фишове, електронни фишове и наказателни постановления. Предлага се и право на служебен електронен достъп на държавни органи и други лица, обработващи ги по закон, до данните за административните нарушения на водачите.
Махането на синия талон беше постоянно предложение в последните няколко кратки парламента, но до окончателното гласуване на промяната така и не се стигна заради преждевременното разпускане на депутатите.