Бюджетната, социалната и здравната комисия гледаха законите в пленарната зала, за да има по-голямо разстояние между депутатите.
Пенсиите и обезщетенията ще се спират за до шест месеца при съмнения за измами. През това време експертите от Националния осигурителен институт ще проверяват документите.
Тази промяна е записана в преходните разпоредби на проектозакона за осигурителния бюджет. Той бе разгледан на първо четене от депутатите в социалната и финансовата комисия.
Ако се установят фалшиви документи, ще се подава сигнал до прокурор и пенсията ще бъде спряна за по-дълъг период. Променя се и Наказателния кодекс и всеки, дал фалшив документ за пенсия, ще го грози затвор от 2 до 8 години.
Не изпускай тези оферти:
Предвидена е глоба от 1000 до 5000 лв. Досега това се прилагаше само за измами с държавния бюджет, но вече ще е валидно и за пари, получени от НОИ или НЗОК.
Всички плащания, които са свързани с пенсиите, ще бъдат гарантирани и тяхното изплащане ще продължи и през 2023 г. В рамките на удължаването на бюджета за 2022 г. са предвидени и останалите социално-осигурителни плащания, които се определят както в Закона за държавния бюджет, така и в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО).
В това увери служебният социален министър Лазар Лазаров по време на блицконтрола в Народното събрание. Малко преди това депутатите си отложиха парламентарния контрол за вторник, 8 ноември, на извънредно заседание на законодателния орган.
Няма да има намаляване на плащания, които са както от държавния бюджет, така и от бюджета на ДОО през следващата година, увери Лазаров.
Правителството е предприело действия за подкрепа на най-нуждаещите се.
Лазаров обясни, че Законът за държавния бюджет за съответната година представлява финансово изражение на политиките, които кабинетът провежда през съответната година.
Служебното правителство няма хоризонт от една година пред себе си, за да може да провежда политики, посочи министърът и добави, че провеждането на политика е съпътствано с осигуряване на съответната парламентарна подкрепа.
Служебното правителство не може и не следва да провежда политики с дългосрочен ефект, каза още той.
За повече от 70 000 души е продължена програмата „Топъл обяд“.
Лазаров настоя парламентът да излъчи правителство, което да внесе бюджет в рамките на 2023 г.
Служебният социален министър коментира и равнището на минималната работна заплата у нас. МТСП никога не е давало размер на минималната работна заплата. Основният въпрос бил как би изглеждала минимална работна заплата, ако е 50 на 100 от средната работна заплата, обясни Лазар Лазаров.
Определянето на размера на минималната работна заплата (МРЗ) представлява политика, защото МРЗ е един от основните параметри както в икономическата, така и в социалната сфера. От тази гледна точка служебното правителство не може да определи даден размер на минималната работна заплата, касаещо увеличението ѝ, уточни социалният министър.
Той посочи, че редовното правителство, заедно със социалните партньори трябва да определят механизмите за определяне на минималната работна заплата и нейното формиране.
Лазар Лазаров допълни, че формирането на редовен кабинет води до създаването на възможност за реализирането на политика през следващата година и не е възможно служебният кабинет да определи основен икономически и социален параметър.
Социалният министър припомни, че минималната заплата е увеличена от тази година април месец. Служебният кабинет не може да определи основен социален и икономически параметър, по думите му.
От ПП са притеснени за бюджета на НЗОК и неговото изпълнение. Лазаров увери, че всички плащания ще бъдат гарантирани и ще има достъп до лечение и медикаменти. Стана ясно още, че е увеличена помощта за отопление.
Приключи вече подаването на заявления, каза социалният министър. Успоредно с това върви още една мярка за около 50 000 души. Според него енергийната бедност няма да се реши със социални помощи.
Минималната работна заплата ще остане 710 лв. през следващите месеци, ако бъде приет законът за удължаване на Бюджет 2022. Това разкри в интервю за БНТ министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
Той увери, че удължаването на действието на бюджета ще гарантира всички социални плащания, които съществуват към момента като някои дори ще се увеличат, заради заложени автоматични механизми.
Така например, ако няма друго решение на редовно правителство, пенсиите ще се актуализират с 12% от 1 юли 2023 спрямо сега действащия механизъм в Кодекса за социално осигуряване.
От началото на 2023 година линията на бедност ще се повиши с 22% и ще стане 504 лв. Това автоматично ще повиши с 22% и всички социални помощи, обвързани с нея, допълни Лазаров.
Според него актуализация на Бюджет 2022 заради инфлацията не се налага, тъй като пенсиите вече са увеличени с изпреварващ инфлацията темп.
Лазаров за пореден път защити решението на служебния кабинет да внесе законопроект за удължаване на Бюджет 2022.
„Служебното правителство следва да произведе честни избори, след което и политическата отговорност да е на редовно избрания кабинет. Сега, обаче, като се вижда, че в някои от политическите субекти като че ли собствената политическа ориентация надделява над националните интереси и потребности, се започнаха апели към служебното правителство да внесе бюджет. Но какъв да е този бюджет?! Бюджетът е финансова рамка на мерки и политики, които ще провеждаш в продължение на година. Служебното правителство не е кабинет с парламентарна подкрепа и политическа окраска, за да извършва конкретните политики“, мотивира се той.
Министерството на труда и социалната политика отчита рекордно ниска безработица от 4,2% или 138 000 души.
Предстоят засилени проверки срещу сивата икономика, заради което вече е подобрен капацитета на Главна инспекция по труда.
Около 300 000 души вече са получили помощи за отопление по основната схема като в момента предстои да бъдат отпуснати средства за още 10 000.
Други 50 000, които не отговарят на всички критерии за получаване на средства по основната схема, ще получат 400 лв. еднократна помощ.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: