Свикнали сме да свързваме продължителността на живота на човек с начина му на живот и наличието на хронични заболявания. Предполагали ли сте обаче, че зъбите са тези, които буквално издават колко ще живеем? Ново изследване потвърди това.
Според учените зъбите могат да определят продължителността на живота на човек.
Това е още една основателна причина да се грижим правилно за тях.
Броят на собствените зъби в устата на всеки човек е пряко свързано с продължителността на живота му. Всеки изваден зъб може да ни струва „парче“ памет. При изваждането на всеки зъб се отстраняват и нервните окончания, свързани с мозъка.
Шведските учени стигнаха до извода, че по броя на останалите зъби в устата на човек може да се съди за склонността му към определени заболявания и дори за продължителността на неговия живот, според изданието The Health Site.
Учените успяват да докажат връзката между броя на останалите зъби и дълголетието. По-рано техни колеги вече предупредиха, че плаката и кариесът може да доведат до инфаркт и инсулт, а ежедневното миене на зъбите и системните посещения при зъболекар могат да удължат живота с цяло десетилетие!
Според швейцарски учени броят на собствените зъби в устната кухина е пряко свързан с риска от смърт от коронарна болест на сърцето. Резултатите от проучването им показват, че хората, които са имали 10 или по-малко собствени зъби, са умирали от инфаркт 7 пъти по-често от връстниците си с повече зъби. Заключението на учените е разочароващо: колкото по-малки са зъбите ви, толкова по-кратък ще е животът ви.
Според авторите на изследването броят на останалите зъби показва броя на възпалителните заболявания на устната кухина, претърпени от човек. В хода на заболяването патогенните бактерии попадат в кръвния поток и чрез него може да проникнат в съдовете на сърцето и да ги увредят.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!