Кадър Гугъл мапс
Фирмата собственик на един от най-претенциозните ваканционни комплекси по нашето Черноморие – “Лайтхаус Голф Ризорт & Спа”, бе обявена в несъстоятелност преди повече от три години.
Съдебните дела срещу „Лайтхаус голф Ризорт“ АД обаче се проточиха доста време след това, пише banker.bg.
Историята на затъналото в дългове дружество започва още в далечната 2008 г., когато с инвестиции в голф комплекса, разположен на площ от 1000 декара, се похвалиха българските строителни компании “Бараж и Ко” ЕООД (собственост на Георги Чуклев) и “Балканстрой” АД (на Йордан Каназирев и братята Николай и Костадин Калоянови).
При откриването на комплекса, стана ясно, че професионалното голф игрище с 18 дупки е проектирано от световно известният състезател Ян Узнам, а българската инвестиция е в размер на… 70 млн. евро. Освен игрището, в комплекса има пет жилищни зони с над 800 апартамента, къщи и вили, както и един 5-звезден хотел.
Постепенно ореолът на черноморската голф перла започва да гасне. Причините са традиционни за нашите географски ширини – финансовите проблеми на дружеството постепенно се увеличават и един прекрасен ден собствеността му „отлита“… към Гибралтар.
Според документите от общото събрание през февруари 2020 г., три месеца преди „Лайтхаус голф Ризорт“ АД (между другото, тя е регистрирана с капитал от 50 000 лв.) да бъде обявена в несъстоятелност (на 5 май 2020 г.) и да бъде постановена обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника (28 май 2020 г.), като негови собственици вече са записани:
– „Баухаус проджект мениджмънт лимитид“ (с 28 660 поименни акции) и „Триаком проджект мениджмънт лимитид“ (с 16 340 поименни акции ), регистрирани в класическата офшорна зона Сейнт Винсент и Гренадини;
– столичната фирма „Т. Трендафилов“ ЕООД (с 5 000 поименни акции), собственост на лицето Тихомир Трендафилов.
Ако съдим по приетите от синдика на дружеството Ралица Топчиева вземания на кредиторите, година преди обявяването на „Лайтхаус голф Ризорт“ АД в несъстоятелност, задълженията му са били в размер на… милиони.
Като само на „Юробанк България“ т. нар. голфъри дължат около 10 млн. лв., а на НАП – „едва“ 794 077 лева.
Към този списък са включени още 13 кредитора на дружеството, между които фирми изпълнителки, лизингодатели и чуждестранни физически лица, подписали предварителни договори за покупка на жилища в комплекса, които очевидно не са получили
Това е и причината, сегашният синдик на несъстоятелното АД – Ана Г. Миленкова, да предложи в петък (19 януари) на публична продан общо 16 самостоятелни обекта, изградени в комплекса – 14 апартамента и две самостоятелни къщи.
От обявлението й става ясно, че имотите ще се търгуват на 80% от експертната им оценка. Или казано вкратце – на промоция. И то много сериозна, защото днес човек може да се сдобие с апартамент от 109 квадрата в това черноморско бижу срещу смешните… 76 448 лева. Или за нищо и никаквите 370 евро за квадрат.
С еднофамилните двуетажни сгради със застроена площ 84.78 кв. м. работата е още по-изгодна: заедно с припадащите й се идеални части от правото на строеж върху поземлен имот, цената на „двуетажките“ е 58 816 лева. Или по 355 евро за квадрат.
Като се имат в предвид цените, на които се разпродава имуществото на фалиралата компания, можем лесно да се досетим, че кредиторите й едва ли някога ще се вредят и ще си получат дължимото.
А тези продажби едва ли ще се реализират и на сега обявените цени, като се има в предвид, че по закон всяка следваща промоция е с още 20% на долу…
Така че кредиторите наистина имат да чакат. Или по-скоро – ще имат да вземат.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: