Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
От няколко години насам едно малко родопско село привлича китайските туристи като магнит. Причината: селото крие тайната на дълголетието. 94-годишният дядо Стоян я разкрива пред екип на германската телевизия ARD.
„Надали знаете нещо за село Момчиловци. Но пък може би сте чували за българските Родопи близо до гръцката граница? В Китай този регион става все по-известен и броят на китайските туристи в Родопите расте с всяка изминала година. Говори се, че в Момчиловци се крие изворът на дълголетието“, съобщава германската телевизия ARD в предаването си „Weltspiegel“.
В актуалния му епизод бе излъчен петминутен репортаж за родопското село, китайските му гости и киселото мляко.
„Не можем без киселото мляко“
Авторът на репортажа разказва, че в селото се провежда курс по китайски език.
„Китайският е твърде сложен, но има няколко израза, които искам да науча непременно, за да направя впечатление на китайските посетители“, казва Гергана, която е домакиня. И инженерката Станка посещава езиковия курс. „Мен ме интересува китайската култура и логиката на създаването на йероглифите“, споделя тя пред камерата на ARD. От краткия филм научаваме, че в Момчиловци отскоро има и указателни табели на китайски език. „Защото това село крие една тайна“, подчертава авторът на репортажа.
По-нататък той разказва, че китайците, които посещават Момчиловци, се интересуват най-вече от едно – лактобацилус булгарикус.
Домакинята Гергана води журналистите от ARD до къщата на Стоян Чукаров. Той е на 94 години и вече е световноизвестен. Посещават го телевизионни екипи от различни краища на света. И всички те искат да узнаят от него как е достигнал до тази преклонна възраст.
„Ние живеем дълго, защото ядем много кисело мляко. Не можем без него. И няма значение дали е краве или овче. Аз имам нужда от прясното и киселото мляко, за да съществувам. Затова и живея толкова дълго“, споделя дядо Стоян пред камерата.
Същото искат и китайците. В тяхната страна удължаващото живота кисело мляко от Момчиловци се рекламира и по телевизията.
От репортажа става ясно, че почти всеки супермаркет в Китай предлага киселото мляко „Момчиловци“. За китайците то е символ на здраве и дълъг живот. Никой не е проверил научно тази теория, но мнозина вярват в нея, казва авторът на краткия филм. В него се показват и кадри от Китай.
„Много обичам тази марка. Знам, че идва от едно място, където хората живеят много дълго“, казва една китайка, която току-що си е купила опаковка „Момчиловци“. Към нея се присъединява един младеж и разяснява, че етикетите съдържат информация за дълголетието. А една минувачка споделя, че много харесва българското кисело мляко.
Обратно в Момчиловци. Там авторът на репортажа се среща с млекопроизводителя Илия Атанасов. Той добре си спомня за първата китайска делегация, дошла в селото преди осем години. Млекопроизводителят казва, че китайците много внимателно наблюдавали как се произвежда киселото мляко.
„Нашата тайна е много простичка. От една страна това е чистата храна от планинските поляни. Освен това ние имаме специална порода крави. Те дават по-малко мляко, но пък с много по-високо качество“, казва той.
Илия Атанасов показва на германските журналисти традиционния начин на производство на киселото мляко. Загрятото до 45 градуса прясно мляко се охлажда и се пълни в буркани. То се смесва с лактобацилус булгарикус – живите бактерии са от друг буркан с готово кисело мляко. Новите буркани се завиват в кърпа. След няколко часа киселото мляко е готово. Китайците са копирали именно този начин на производство и се опитват да го прилагат и в родния Китай.
Фестивалът на млякото
През последните години в Родопите идват все повече китайски туристи. Те следват пътеката на дълголетието, която познават от рекламите. Гостите от Азия са най-многобройни по време на празника на киселото мляко. От известно време насам той се провежда всяка година и може да се похвали с почти 5000 посетители от Далечния изток. А това е добре дошло за местните хора, защото китайците оставят пари в региона.
Домакинята Гергана също се надява да спечели нещо от туристическия бум. Затова всеки ден седи пред малката си къща и упорито изучава йероглифите.
„Надявам се да запазим автентичния облик на нашето село, въпреки туризма. Китайските туристи няма да ни съсипят. По-скоро ние ще ги променим чрез красотата на нашата природа“, казва тя.
Тя си мечтае да отвори собствена къща за гости, в която да сервира на китайските гости българско кисело мляко.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: