България вече не е от групата на най-високо развитите държави в света. Това показва класация на Индекса на човешкото развитие на ООН.
Страната ни е изпреварена от Сърбия, Черна гора и Грузия.
Така България стана единствената в Европейския съюз (ЕС), която не се намира в групата на най-високо развитите държави в света.
Индексът на човешкото развитие на ООН се проследява от 1990 г.
Не изпускай тези оферти:
Чрез него се измерват и характеристики на благосъстоянието, освен икономическия растеж, вземат се предвид фактори като продължителност на живота, достъпа до образование и личните доходи като измерител на качеството на живот.
Тазгодишната класация представя ситуацията през 2021 г. България заема 68 място в света и става втора в групата на „високо развити държави“, която е водена от Албания.
България изпреварва в нея Гренада, Барбадос и Антигуа и е в една компания с Украйна – 77, Северна Македония – 78, Китай – 79, Бразилия – 89.
Продължителността на живота в България е 71,8 години, а средният личен доход – 23 071 долара годишно. На другия полюс е Швейцария. Тя заема първото място в Индекса на човешкото развитие. Продължителността на живота е 84 години, а средният доход – 66 хил. долара.
Държавите около България имат много по-висок годишен доход на глава от население.
Румъния например вече е с 15 места напред и заема 53-то място в подреждането със 74,2 г. средна продължителност на живота и личен доход 30 027 долара годишно.
Румъния е последна по развитие сред държавите от ЕС, изпреварена от Словакия – 45 и Унгария – 46.
Още политика:
Живеем в две паралелни реалности, едната е на телевизора, по който говорят политиците. А другата на хладилника и на джоба ни. Това заяви експертът по социална политика д-р Хасан Адемов на предизборна среща на ДПС в Шумен.
Досегашните управляващи говорят, че инфлацията била привнесена отвън. Но това не е вярно, защото според Евростат поскъпването в Европа е 8%, а НСИ обявява официално – 17,3 %. Неофициалната инфлация обаче е над 40 %. Това си е чист български феномен, категоричен е Адемов.
И попита: Защо когато започна енергийната криза, цената на тока нарасна 10 пъти, както и цената на газта?
Когато възникна енергийната криза, бизнесът не получи компенсации, за да не прехвърли увеличените цени на стоките от първа необходимост. Антикризисните мерки не бяха таргетирани по групи и се раздаваха пари на калпак. Не се вслушаха в предложенията на ДПС и затова мерките нямаха ефект, добави Адемов.
Той припомни, че в края на миналата година председателят на ДПС Мустафа Карадайъ предложи за всички български пенсионери, които са пострадали от Ковид кризата по 120 лв за месеците октомври, ноември и декември и то без да се обременява бюджета.
Предложихме и в началото на следващата година тези 120 лв да продължат да се дават за уязвимите групи, за пенсиите под линията на бедността от 413 лв. Искахме тези пари да минават през подпомагането, за да е ясно, че това е допълнителна добавка, обясни един от най-добрите специалисти по социална политика.
Лъжа е, че ДПС е било против предложението за 60 лв, които влязоха към пенсиите. Нещо повече – точно ние настоявахме за 120 лв за най-уязвимите групи, а 60-те лв да минат през подпомагането, каза още Адемов.
Той разясни, че с приетото увеличение на пенсиите от „Продължаваме промяната“ и БСП, пенсиите са нараснали с 1,19 лева на ден, което не стига дори за един хляб.ДПС настояваше за 15% увеличение на пенсиите. Предложението на председателя на Движението Мустафа Карадайъ беше 5 пъти по-високо от тази сума, каза Адемов.
Той предупреди, че има лъжливи очаквания, че от 1-ви октомври всеки един пенсионер ще получи увеличение на средствата. 136 лв. ще получат едва 1/3 от пенсионерите, заяви Адемов.
Затова ние казваме – трябва сигурност и стабилност. Сигурност за инвестициите, за работните места и за доходите. За да има всичко това обаче трябва да има стабилно управление с ясна програма за изход от кризата, добави Хасан Адемов.