Снимка: Петел, архив
Икономистът Десислава Николова от „Моите пари“ направи прогноза пред специализирания сайт Businessnovinite.bg, че е въпрос на време лихвите по кредитите у нас да тръгнат нагоре.
„Ще растат както лихвите по новите, така и старите ипотечни заеми.
При заложена 2,5% средна лихва за банковата система по един ипотечен кредит сега, прогнозите са, че в рамките на следващата година, лихвата по ипотечния заем ще достигне 5-6%“, каза Николова и предположи, че всеки, който е спазил правилото 30%, най-много 40%, от нетния му доход да отива за задължения, ще може да се справи с по-високите месечни вноски“, каза тя.
Не изпускай тези оферти:
Ако имаме кредит от 100 000 лева със срок на погасяване 20 г., месечната вноска при настоящата средна лихва от 2,5% е 529.9 лв., изчисляват от „Моите пари“. А крайната сума, която ще върнем на банката е 127 177лв.
При увеличение на лихвата до 4%. То вноската на месец ще се увеличи с 76 лв. на месец до 605,98 лв. Крайната сума, която ще сме изплатили на банката след 20 години, вече е 145 435 лв.
А при вдигане на лихвите до 5%, месечната вноска вече става 659.95 лв. Общо ще върнем на банката 158 389 лв.
„Това означава, че хората, които имат кредити, ако досега не са заделяли допълнително средства е добре да започнат да го правят, за да имат възможност да погасяват вноските си без да изпадат в просрочие“, коментира още икономистът Десислава Николова.
Проучване на „Моите пари“ показва, че българите очакват високата инфлация да се задържи и през следващата година.
А очакванията на потребителите мотивират поведението им, казват анализаторите и предупреждават, че притеснението, че спестяванията им се топят, не е най-добрият съветник за инвестиционно решение.
„Брокерите на недвижими имоти казват: купувайте сега е момента, за да съхраните парите си, независимо, че се очаква спад в цените на имотите на фона на общата икономическа обстановка“, казва Десислава Николова.
За да решеним дали сега е моментът за ипотечен заем с цел купуване на имот за живеене, в момента е особено важно разходите за обслужване на всички кредити да са не повече от 30-40% от доходите на домакинството, казва Десислава Николова.
Когато обаче, покупката е с цел инвестиция, трябва да се има предвид, че в София и големите градове, има много такива имоти, които стоят празни.
Още подобни новини:
По-високи отстъпки за горива от сегашните 25 стотинки за литър бензин или дизел ще има за шофьорите. Парите за тях ще са от свръхпечалбите на енергийните фирми, обеща служебният министър на икономика Никола Стоянов.
По думите му сегашната схема за подпомагане на шофьорите тотално ще бъде променена от следващата година, като идеята е занапред помощта да се прилага не само за колите на граждани, но и на фирми.
Във вторник Министерски съвет е внесъл в Народното събрание предложение за облагане с 33% на свръхпечалбите енергийните дружества – на компаниите, работещи с газ, въглища, както и наизвършващите нефтопреработване, включително и „Лукойл“.
“Когато фирмите и хората зареждат, ще има подкрепа, която ще намалява реално цената на горивата”, каза Никола Стоянов след участието си в блиц контрола на комисията по икономика и иновации.
Той посочи, че ще се увеличи помощта на литър гориво и тя ще важи и за компаниите. Министърът напомни, че за отстъпката от 25 стотинки за литър гориво за физическите лица бяха предвидени 150 млн. лева. Преди броени дни минстърът на финансите Росица Велкова посочи, че прилагането на сегашните отстъпки за горива ще приключи в началото на декември.
От думите на министър Никола Стоянов обаче стана ясно, че парите за отстъпката за горива вече няма да са от бюджета, а ще идват от свърхпечалбите на енергийните дружества. Все още не е ясно дали отстъпката за литър бензин или дизел, зареждани от граждани и от фирми, ще е еднаква. Предстои това да реши Народното събрание.
Облагането на свръхпечалбите е разписано във внесен от МС в парламента проект за промяна в преходните и заключителни разпоредби в Закона за корпоративното подоходно облагане. В нея изрично е разписано, че дружествата, преработващи суров нефт, природен газ, или вътлища „внасят задължителна временна солидарна вноска за генерираринет свръхпечалби…в размер на 33 на сто.“
Ще се облага генерираната печалба през 2022 и 2023 г., която е над средната стойност на обложените печалби за 2018, 2019, 2020 и 2021 година.
Временната солидарна вноска ще се администрира от Националната агенция за приходите.
„За невнесената в срок временна солидарна вноска ще се дължат лихви съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания“, пише в мотивите на проекта.
В парламента вече е внесено проекторешение от ГЕРБ, чиято цел е да задължи правителството на премиера Гълъб Донев да изработи механизъм за намаляване на цените на горивата. Депутатите са на мнение, че това може да стане чрез въвеждане на мито за вноса на руски суров петрол или чрез допълнителен данък и/или такса на реализираната свръхпечалба на собствениците или преработвателите на нефтопродукти от руски суров петрол, или чрез друга мярка.
Депутатите от ГЕРБ още по време на предизборната кампания твърдяха, че така цената на горивата може да се намали с 1 лев.
Копирано от standartnews.com
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: