Малък чардак се превърна в истински Вавилон. В селото, което се намира на 22 км от Пловдив, през последните няколко години се заселиха англичани, гърци, румънец и французин.
Чужденците вече са около 12. Всички живеят задружно с местните и всеки помага с каквото може. Жителите на селото помагат на новодомците със съвети как да отгледат зеленчуци, те пък са активни в акциите по почистването, дават идеи за разрешаването на проблеми, креативни и предприемчиви са, разказва кметицата на Малък чардак Дафина Христова пред „Марица“.
„Избират селото ни, тъй като е спокойно – няма престъпност, няма кражби, близо е до Пловдив“, смята още тя. И допълва, че новодомците купуват къщи, ремонтират ги по свой вкус и заживяват в тях. И ако доскоро всеки от чужденците говорил на своя език, то те вече са научили и български.
„Новодомците нямат много претенции, искат в селото да е чисто, да има асфалтирани улици, осветление и кофи за смет“, разказва Христова. Много от тях се включвали в акциите по почистването на селото, споделяли техен опит от страната, от която идват, при търсенето на решения за превръщането на Малък чардак в още по-приятно място за живеене.
Един от тях е 46-годишният Гийом Давид и съпругата му Радост. Младото семейство вече е наело за 10 години бившия ресторант в селото, смята да го превърне в място, където местната общност да се събира и обсъжда идеи за облагородяването на селото.
Гийом Давид е сред първите новозаселници, купува къща в Малък чардак преди 12 години. Преди това решава първо да живее в Пловдив, тъй като градът му се сторил красив и очарователен, разказва съпругата му Радост. Останал пет години под тепетата, но след това решил, че иска да се премести на по-тихо и спокойно място, близо до природата и недалеч от града.
След проучване на имотния пазар намерил изгодна оферта и купил къща в Малък чардак. Ремонтирал я и я превърнал в мечтания дом. След това срещнал съпругата си Радост и не след дълго се родила дъщеря им Ирина. Днес тя е на година и девет месеца и именно тя е още една причина младото семейство да избере живот на село, в къща с градина, а не в апартамент в града.
„Тук намираме спокойствие, двор и хубава храна. Имаме градина и с малкия ми градинарски опит успях да отгледам зеленчуци за свежа салата“, разказва Радост. И допълва, че дори да не успееш, винаги има отзивчиви съседи на село, които ще ти предложат нещо от тях, което им е в повече – я домашно мляко, я яйца.
И допълва, че чарът на селото е, че не бързаш, не стоиш в задръстванията с часове и имаш възможност да си произведеш чиста храна.
Но скоро разбираш, че чистата храна не е достатъчна. Нужна ти е и духовна такава и смятаме, че Малък чардак има потенциал за повече от това да бъде една „спалня“, в която да се прибираме след работа, размишляват Радост и Гийом Давид. Местните не искат да превръщат селото в мегаполис, но смятат, че в момента в него липсват места за общуване.
Селото има нужда от обществени зони с пейки, детски площадки, смята Радост. Така се родила и идеята Гийом да наеме бившия ресторант в селото, да го ремонтира и да го превърне в заведение, в което местните да се събират. В него смятат да предлагат и продукти от мандра в района, като така ще се подкрепи местната общност. Всичко това може да направи селото им по-популярно и привлекателно, в него да се заселят още млади хора.
„Идеята ние е да направим една будна общност, която да се заеме с онези дребни неуредици, които на пръв поглед изглеждат битовизми, но дразнят и са важни за разрешаване, за да живееш добре на село“, смята младата жена. Положителен пример за това била акция по почистване, в която местните се включили активно, и заедно с Общината била разкрита една прекрасна част от местния парк, за която те дори не подозирали, че съществува. След това пък с помощта на местния бизнес и сдружения в селото пристигнало и лятно кино.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: