Търговците и хората с нюх вече „прескачат“ Одрин и пазаруват в Чорлу и Люлебургаз, пише 24rodopi.com.
„Заради огромния наплив от наши туристи в Одрин, особено в петък и събота, местните търговци драстично вдигнаха цените. Както се казва – цените вече не са това, което бяха. Много хора пътуват до Чорлу (Çorlu) и Люлебургаз (Lüleburgaz), с нощувка – хем туризъм, хем търговия.
В двата града определено е по-евтино от Одрин“, споделя кърджалиец.
От различни региони на страната, а вече и от Кърджали, се организират 2-дневни екскурзии „шопинг уикенд в Люлебургаз“.
Не изпускай тези оферти:
Наричат Чорлу още Града на текстила, но освен фабриките, в 270-хилядното населено място има много магазини и аутлети за изгодно пазаруване.
Още новини:
В Одрин расте интересът към изучаване на български език. Това стана ясно при срещата на вицепрезидента Илияна Йотова с директорката и учителка в Българското неделно училище „Иван Вазов“ Мария Чъкърък, която ръководи и читалище „Просвета“, функциониращо към църквата „Св. Георги“, съобщиха от Прессекретариата на Президентството.
„Все повече деца и техните родители искат да учат български не само заради връзката с България, а защото езикът ни е модерен и предоставя възможности за развитие“, посочи Йотова.
Тази година в българското училище ще учат 52 ученици, броят им нараства всяка година. От учебното заведение заявиха, че е необходимо изпращането на преподаватели от България. Учебните занятия се провеждат в помещение на читалище „Просвета“ – единственото българско читалище зад граница, поради повишения интерес към уроците и заниманията се подготвят още две помещения.
В Деня на Вяра, Надежда и Любов и майка им София Илияна Йотова пътува до Одрин, където посети двете български православни църкви „Св. Георги“ и „Св. св. Константин и Елена“, изградени с дарения на българи и възстановени с помощта на българските институции, български сдружения и граждани. Църквата „Св. Георги“ се нуждае от изографисване.
Вицепрезидентът положи цветя пред паметника на Антим I – първият български екзарх, в двора на църквата „Св. св. Константин и Елена“. Паметникът е поставен през 2010 г. от Съюза на тракийските дружества в България.
Йотова подари икони на Вяра, Надежда, Любов и майка им София на отец Чъкърък, чиято фамилия стопанисва „Св. Георги“, и на Христо Христов, уредник на храма „Св. св. Константин и Елена“ и преподавател в Тракийския университет.
Семейство от Кърджали, което почти всеки петък е на пазар в Одрин, преди да тръгне по магазините, винаги купува 5 билетчета от мен. Такава е волята на жената. Вярва, е късметът ще я споходи тук, но досега щастливото й билетче е 100 лири, срещу платени 10 лири.
Това разказва пред 24rodopi.com продавач на талони за моментни лотарийни игри в Одрин. Споделя, че все повече български туристи си пробват късмета, като най-голямата печалба е на мъж от Пловдив, който срещу 20 лири спечелил 1 000.
Продавачът на късметчета Мехмет обяснява, че негов колега в района на търговски комплекс „Марги аутлет“ е продал билет на български турист, който спечелил 50 000 лири, равняващи се на около 5 000 лева.
„Усещам, че всеки търкащ мечтае да стане милионер в турски лири, но досега не се е случвало. Щеше да се разчуе. Тази година билет за една от игрите – „Казъ Казан“, бе продаден в Одрин и донесе на платилия 20 лири голямата награда от 1 милион лири, но късметлията е местен. Билетчето паднало на земята, един от клиентите отказал да го купи, но друг го взел и сега е милионер. Това се случи през месец май“, разказва Мехмет.
Той допълва, че от търкане на билетчета „нито глава боли, нито семейство се разтуря, но турците отиват да играят в казиното в Свиленград, а това е голям проблем“.