Давността е период от време, през който, ако носителят на едно право не го упражнява, то се погасява. В резултат на изтекла погасителна давност се погасява не дългът, а възможността той да бъде събран принудително.
По отношение на кредитите, в българското законодателство е предвидена общата 5-годишна погасителна давност. Това означава, че ако длъжникът не изплати кредита си в рамките на 5 години от падежа му, кредиторът няма да може да го събере принудително.
Важно е да се отбележи, че давността започва да тече от датата на падежа на задължението. При договорите за потребителски кредит или какъвто и друг вариант да е, падежът на задължението е уговорен в договора. Ако в договора не е предвиден падеж, то той се определя от закона.
Възможно е да се стигне до погасяване на кредит по давност и в случаите, когато кредиторът не предяви вземането си в срок от 5 години от падежа му. В този случай, длъжникът може да предяви възражение за погасяване по давност пред съда.
Важно е да се отбележи, че давността не се прилага служебно. Това означава, че длъжникът трябва сам да се възползва от възможността си да погаси задължението си по давност.
Какво трябва да направи длъжникът, за да погаси кредита си по давност?
За да погаси кредита си по давност, длъжникът трябва да предприеме следните действия:
1. Да изчака да изтече 5-годишният давностен срок от падежа на задължението.
2. Да подаде възражение за погасяване по давност пред съда.
Възражението за погасяване по давност трябва да бъде подадено в писмена форма и да съдържа следните данни:
– Идентификация на страните по делото;
– Обстоятелствата, от които длъжникът твърди, че давността е изтекла;
– Молба за признаване на задължението за погасен по давност.
Възражението за погасяване по давност се разглежда от съда в открито заседание. Страните по делото имат право да представят доказателства и да излагат становища.
Ако съдът приеме възражението на длъжника, той ще постанови решение, с което ще признае задължението за погасен по давност.
Какво следва, ако съдът отхвърли възражението на длъжника?
Ако съдът отхвърли възражението на длъжника, това означава, че давността не е изтекла и кредиторът може да събере принудително вземането си.
В този случай, кредиторът може да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение. Заповедите за изпълнение се изпълняват от съдебните изпълнители.
Как да избегнете погасяване на кредита по давност?
За да избегнете погасяване на кредита по давност, трябва да предприемете следните действия:
– Редовно да изплащате вноските по кредита си.
– Ако не можете да изплащате кредита си, незабавно се свържете с кредитора си, за да обсъдите възможностите за преструктуриране на задължението си.
– Ако кредиторът ви предяви вземането си, своевременно предявете възражение за погасяване по давност.
Спазването на тези препоръки ще ви помогне да избегнете погасяване на кредита си по давност и да запазите доброто си кредитно реноме.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: