Напоследък течният прах за пране става все по-популярен и използван. Насипен или течен прах за пране? И двата вида перилни препарати съдържат еднакви активни съставки, но между тях има някои разлики, ето част от тях. Насипен прах за пране * по-дълъг срок на годност * по-евтин * по-екологично опакован, обикновено опаковката е от картон * работи по-добре с твърда вода от другите перилни препарати * към него може да се добавят съставки, които са ефективни срещу упорити петна от мастило, кал и др.
Съществува прах за цветно пране без избелваща съставка и универсален прах с избелваща съставка, който е идеален, за да поддържа белите дрехи наистина бели, а прането чисто. Ако използвате прах без избелваща съставка, когато перете цветното пране, ще получите наситни цветове дълго време. При честа употреба или голямо количество, може да остане слой върху дрехите ви.
Течен перилен препарат * по-деликатен към дрехите * подобно на течния сапун, течният препарат е по-удобен, защото се разтваря лесно и не оставя следи по дрехите след изплакване * лесен е за употреба и дозиране * запазва по-дълго цветовете на дрехите * не се наслагва по вътрешността на пералнята * лесно се почиства, ако по погрешка го разлеем извън пералнята * подходящ е за екологично пране и може да се използва за предварителна обработка на петна. Какви груби грешки правим при използване на течен прах за пране?
Макар прането с течен препарат изглежда лесно, често допускаме някои грешки, които може да съсипят дрехите ни, ето основните от тях: * Не четем указанията за употреба на опаковката Прането ни изглежда толкова проста работа, че дори не се запознаваме предварително с инструкциите за употреба, написани на опаковката. Не използваме точната доза перилен препарат, препоръчана от производителя. Сипваме “на око”.
Трябва да съобразяваме количеството препарат с вида на тъканите, препоръките върху етикета, килограмите пране. Ако сипваме произволно количество, може да предозираме препарата, да получим много пяна в пералнята, което води до трудно изплакване. Част от препарата остава в тъканите и дори в самата пералня. Всичко това води до некачествено изпиране на дрехите и увреждане на самата пералня.
* Неправилно използване на течен препарат при пране на ръка Често се налага да изперем някои дрехи по стария традиционен начин – на ръка в леген.
Вероятността от грешки при използване на течен перилен препарат тук се увеличава. Освен изсипване на много повече препарат, което вреди на тъканите и трудно се изплаква, допускаме и друга грешка – изливаме препарата във водата, в която вече сме поставили дрехите. Това не трябва да се допуска, защото много от течните препарати са цветни, а изсипването им върху бели дрехи в легена може да причини трайни петна. Освен това, по този начин препаратът не се разтваря равномерно във водата.
Течният препарат първо трябва да се изсипе във водата, да се разбърка и тогава да се добави дрехата. * Перем на висока температура Тъй като насипният прах е по-популярен, сме свикнали да го използваме на по-високи градуси.
При смяната на праха и използването на течен препарат, продължаваме да избираме програми с температура над 40 градуса. При течните перилни препарати не е необходима висока температура за разтваряне на препарата и е препоръчително да се намалят градусите. Може да перем спокойно и при програма на 30 градуса.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: