Можете да споделите с приятели от тук:
Руската федерация въвежда забрана за излитане/кацане и навлизане на български самолети във въздушно пространство на страната.
Това съобщиха от Министерството на външните работи на Русия.
Всички въздухоплавателни средства с лиценз, издаден от България, не могат да навлизат в суверенното въздушно пространство на Руската федерация, включително въздушното пространство над териториалните води.
Мнението на експерти:
Евентуални санкции срещу Русия ще засегнат тежко икономиката и у нас, смятат експерти. Причината – огромна част от енергоносителите идват от Изток и при мерки срещу Москва може да спрат, посочва NOVA.
13 години, след като Русия спря газа за Украйна заради напрежението между двете държави, подобен сценарий отново е възможен – част от Европа да остане без синьо гориво. Този път заради евентуални санкции от САЩ към Москва – търговски ограничения и изтегляне на инвестиции.
„Спирането на възможността за разплащане на страните от Западна Европа и САЩ с Русия означава, че няма да може да се разплащат за получения газ, нефт. В крайна сметка, това може да доведе до енергийна криза в зимните месеци”, предупреди бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
Според експерти 35% от потреблението на газ в ЕС идва от Русия. Така ответната реакция на Москва може да бъде спиране на доставките към Европа, което би засегнало тежко и икономиката на България. Ако това се случи, страната ни ще трябва да търси алтернативни източници.
„Резервна енергия за топлофикационните дружества – това може да бъде мазут с 1% съдържание на сяра, който отново се доставя предимно от Русия”, коментира енергийният експерт Еленко Божков.
„За България алтернативата е възможността за газ от Азербайджан, с интерконектора от Гърция, опити за втечнен газ. Но, като цяло, ние сме тежко зависими от руските доставки. Хубавото в цялата тази верига е това, че България не само е потребител на руски газ, но е и важен транзитен пункт за руски газ към настроени приятелски към Русия държави – Сърбия и Унгария”, добави Керемедчиев.
Спирането на енергийните доставки обаче ще удари най-вече икономиката на Русия, казва той, затова този вариант е малко вероятен. И смята, че Германия ще бъде определяща за това как ще се развие диалогът.
„Германия продължава да се противопоставя на максималните санкции спрямо Русия. Изцяло по икономически причини, защото наистина тези санкции биха имали по-скоро ефекта на бумеранга”, смята бившият зам.-външен министър.
Г-7 налага чудовщни санкции:
Групата на седемте държави с най-силна икономика в света обяви, че е готова да наложи нови санкции на Русия, освен вече обявените тази седмица, ако тя не сложи край на войната си срещу Украйна, предаде NOVA, позовавайки се на Франс прес.
Г-7 призовава Москва да сложи незабавно край на нападението си срещу Украйна, мирното население и гражданската инфраструктура на страната и да изтегли без забавяне войските си.
“Организацията няма да признае никаква наложена със сила промяна в статута на Украйна или, иначе казано, анексиране на територии”, се казва в изявлението, публикувано от германското председателство на Г-7 след среща на външните министри на седемте страни, проведена по видеоконферентна връзка.
Вижте нашите специални оферти и няма да съжалявате: