Започват преговорите между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ за съставяне на правителство.
В неделя депутатът от ГЕРБ-СДС Рая Назарян съобщи, че ГЕРБ има стриктен график за провеждането на тези преговори, както и конкретни теми и политики, които да бъдат обсъдени.
Очаква се преговорите да завършат с коалиционно споразумение. От ДБ потвърдиха, че ще се отзоват на поканата на ГЕРБ.
В неделя Националният съвет на БСП реши да даде мандат на ръководството на парламентарната си група да преговаря с ГЕРБ.
Както БЛИЦ съобщи, Росен Желязков от ГЕРБ разкри: „Разговорите ще бъдат продължителни, трудни, по сектори и политики, но с ангажимент най-малко в три посоки“.
Наблюдаваме по-голяма гъвкавост и желание за разговори. Виждаме разделение в позициите на ПП и ДБ. ДБ играят ролята на „лошото ченге“, демонстрират по-голямо желание за участие в преговорите. Това заяви журналистът Мира Баджева в ефира на БНТ.
ПП са по-твърди, всичко е обвързано с декларацията, която поставиха на масата. Но все пак, хубаво е, че ще има част от коалицията им, които ще участват в преговорите, каза още тя.
В ПП-ДБ се виждат различия и на някои от следващите избори те ще се явят отделно, смята Баджева.
Според Димитър Ганев исканите имунитети на Кирил Петков и Лена Бориславова може да подействат негативно на преговорите за кабинет. „Още свалянето на имунитета на Кирил Петков подейства лошо на преговорния процес. Отвори се стара рана. Прокуратурата не играе конструктивна роля. Таймингът не е избран по най-добрия начин от гледна точка на преговорния процес“, добави Ганев.
Искането на имунитети изглежда като заяждане с Кирил Петков, смята политологът Петър Чолаков. Борисов също се намесва двояко. Влиза в ролята на адвокат на Петков и Бориславова. Изглежда, че случат е държан на трупчета, за да може да се използва в определен момент, каза още той.
Бюджет 2025
Наблюдавайки какво се случва с бюджета – се увеличава шанса за правителство, смята Баджева. „Вече има хора, които смятат, че е по-добре да дойде някакво правителство, отколкото Главчев отново да стане служебен премиер. Макар че вече се появи и Наталия Киселова, която също е опция“, добави тя.
Аз не виждам как ще се събере мнозинство за приемането на този бюджет. Докато се преговаря за мнозинство, то да направи или корекции в бюджета или да не се разглежда до момента, в който се състави кабинет, съветва Димитър Ганев.
Редовен кабинет
Димитър Ганев отбеляза, че има една конфигурация за съставяне на кабинет в този парламент.
„ГЕРБ-СДС, ПП/ДБ, БСП и ИТН. Слагам наклонена черта между ПП и ДБ, защото в правителството може да участва само „Демократична България“, те имат 19 депутати. Вероятно има хора от „Продължаваме промяната“ – Даниел Лорер и Явор Божанков, които биха се включили в това мнозинство. Отива се към мнозинство с 126-127 народни представители. АПС също биха подкрепили подобно мнозинство. Най-важният въпрос е дали ще се разберат ГЕБР-СДС и ДБ“, посочи Ганев.
Според Мира Баджева Борисов трябва да направи крачка назад и да се откаже от това да бъде премиер.
Над 52% е шансът да се състави кабинет и вероятно ще има коалиционно споразумение между ГЕРБ и ДБ с подкрепата на БСП и ИТН. Това прогнозира социологът от „Тренд“ Димитър Ганев пред БНР.
Според него процесът е в много начален преговорен етап.
„Но самият факт, доколкото беше потвърдена информацията, че мандатът ще се дава след Нова година, показва позитивна посока. С тези сондажи ще се зададе рамка на възможно“, обясни Ганев.
„Изглежда ми като ситуация, ако се случи кабинет, като конфигурация сходна с тази преди 10 години. През 2014 г. ГЕРБ води трудни преговори в Реформаторския блок (РБ) и търсеше подкрепа от други две. Тогава имаше коалиционно споразумение на ГЕРБ с РБ и споразумение за подкрепа с Патриотичен фонд и АБВ. Сега ми се струва, че се търси същата конструкция. Ако се случи кабинет, ще е коалиция на ГЕРБ и ДБ и с подкрепа от ИТН и БСП, защото двете ще искат демонстриране на дистанция – „подкрепяме, но не участваме в управлението“, коментира социологът.
Той смята, че позицията, в която е Борисов премиер, е начално преговорна позиция.
Той посочи, че ГЕРБ не са разцепили ПП-ДБ, защото според изказванията им за Борисов, “ ПП никога не са били в пакет с ДБ в последните месеци.
„ДБ е достатъчна за ГЕРБ, чисто математически за мнозинство, имат 126 гласа с БСП и ИТН. От друга страна ДБ ще легитимират ГЕРБ, тъй като бяха най-активната жива сила по време на протестите срещу ГЕРБ през 2020 г.“, припомни Ганев.
И допълни:
„Смятам, че ако се стигне до съгласие за кабинет, със сигурност ще мине през коалиционно споразумение. Мисля, че са взели поуки от времето на сглобката. Ако имаме кабинет, ще отидем към по-класически форми с коалиционно споразумение, участие на политически лица от двете формации с управленска програма и с някакъв хоризонт поне 2 години.“
Ганев посочи, че цифрите показват, че нова политическа алтернатива има, но тя не е в НС, а извън него.
„Съставянето на редовно правителство зависи в огромна степен от самите мандатоносители – ГЕРБ, но и от втората политическа сила – основната тежест за сформиране на кабинет е в техните ръце.“ Това заяви заместник-председателят на ПГ на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Иван Иванов в предаването „Здравей, България“.
По думите му на разговорите с ГЕРБ очаква да чуе намеренията на първия мандатоносител, вижданията му за премиер, с какви задачи би се ангажирал и дали припознава приоритетите на левицата. „Бойко Борисов не би бил подкрепен от нас за премиер. Държим на експертно правителство“, подчерта Иванов.
Той бе категоричен, че социалистите няма да отстъпят от заложените им от Националния съвет на партията приоритети, сред които защита на социалната държава и запазване на правилата за повишаване на доходите.
„Държим да остане немалка част от разходната част от бюджета, тъй като там са инвестиционните програми на общините, парите за здравеопазване. Друг е въпросът за преструктурирането на приходите. Изненадани сме от отказа на служебното правителство от идеята за облагане на свръхпечалбите на банките, защото това е едно много сериозно приходно перо“, коментира народният представител.
Иван Иванов посочи, че условие на левицата е спиране на процедурата за избор на главен прокурор. Той подчерта, че това трябва да стане със закон, който да бъде съобразен с Конституцията.