Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) позволи на Emirates Telecommunications Group Company PJSC (e&) да придобие бизнеса на Yettel и Cetin в България от PPF.
Решението на регулатора е част от процеса по излизането на чешката група от телеком бизнеса в нашата страна, Унгария, Словакия и Сърбия в ползва на компанията от ОАЕ.
В хода на производството един от конкурентите на Yettel у нас – Vivacom, е изразил опасения, че e& всъщност ще контролира два от трите телекома у нас заради отношенията си с A1.
Комисията обаче не е открила доказателства за това.
Решението е взето на 15 февруари, но беше публикувано едва днес, пише Money.bg.
В мотивите към решението се посочва, че e& към момента не управлява телекомуникационни мрежи и няма съществени бизнес операции в ЕС извън предоставяне на роуминг на едро и терминиране на повиквания на мрежови оператори в евросъюза. Компанията има договори и с трите телекома у нас, като работи без посредници
и няма възможност или стимул да ограничава достъпа до пазара в България,
посочват от комисията.
„Пазарното положение на „Йеттел България“ на пазара на мобилни гласови телефонни услуги на дребно е съпоставимо с това на другите двама мобилни оператори, а при фиксираните гласови телефонни услуги на дребно делът му е далеч по-нисък от този на историческия оператор „Виваком България“ ЕАД и на „А1 България“ ЕАД. С оглед на изложеното Комисията приема, че в резултат на планираната сделка консолидираната група
няма да има нито способност, нито стимул за ограничаване на ефективната конкуренция
на вертикално засегнатите пазари на едро“, пишат от КЗК.
В хода на ускореното проучване от Vivacom са изразили опасения, че има риск „e& потенциално да влияе върху вземането на решения от основния конкурент на пазара на телекомуникационни услуги на дребно – „А1 България“ ЕАД“, чрез нарастващото си дялово участие във Vodafone Group Plc“.
От телекома посочват, че „(а) e&, чрез своето миноритарно участие във Водафон и по силата на Споразумение за взаимоотношения от 11 май 2023 г., сключено между e& и „Водафон“, упражнява контрол върху „Водафон“ и (б) от своя страна, „Водафон“ упражнява контрол върху A1 силата на сключено споразумение за партньорство“.
Сегашното решение подлежи на обжалване в съда.
Според запознати целта на компанията от Абу Даби е експанзия на европейския пазар и сделката за “Йетел” е първа стъпка в тази стратегия. Иначе фирмата присъства в телекомуникационния пазар на 16 държави в Азия, Африка и Близкия изток.
Годишните приходи надхвърлят 14 млрд. евро, а печалбата е повече от 2 млрд. Emirates Telecommunications Group е определена и за третата най-силна телекомуникационна марка в света от водещата консултантска компания за оценка Brand Finance. А самата стойност на тази марка се оценява на 10,5 млрд. долара въз основа на идентичността, която отразява технологичното развитие, 5G свързаност; повишени резултати, по-голяма удовлетвореност на служителите.
PPF, чийто основател Петр Келнер загина в инцидент с хеликоптер в Аляска през 2021 г., беше наследена от съпругата му Ренета Келнерова и четирите им деца. Компанията закупи през 2018 година телекомуникационните активи на норвежкия телеком Telenor в България, Унгария, Черна гора и Сърбия. Сделката тогава бе за 2,8 млрд. евро.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: