Очевидно ще трябва да се обърнем към „Газпром“, заяви енергийният министър Росен Христов след заседание на Кризисния щаб в отговор на въпрос за това къде се разтоварват танкерите с втечнен газ.
Енергийният министър се позова и на обявените 250 лв. и заяви, че поради липса на слотове е приет само един танкер и след като бизнесът не може да понесе по-висока цена, това на практика прави вече неизбежно да не се преговарям с „Газпром експорт“ за възобновяване на доставките на газ по текущия договор.
„Не си правете илюзията, че единственото, което трябва да направим е да пратим мейл и доставките да тръгнат на супер ниска цена“, каза той.
Христов добави, че предишното правителство е направило почти невъзможни преговорите с руската компания и е напрегнало отношенията с Русия до краен предел.
Не изпускай тези оферти:
„Изгонихме всички дипломати, прекратихме всякаква комуникация, така че ситуацията изобщо не е розова.Ние очевидно ще трябва да се обърнем към тях, нито очакваме лесни, нито бързи преговори, нито кой-знае какъв резултат при все опита ни и при всички експерти“, допълни Христов.
„Отсега мога да ви кажа, че ще бъдат много тежки и много труди зароди всичко направено до момента“.
Още мнения:
След като служебният кабинет отказа 6 от 7-те танкера, които щяха да нормализират част от доставките се оказа, че сме в „неизбежност“ и още по-неизбежно трябва да се обърнем към „Газпром“. Това написа във фейсбук доскорошният депутат от „Демократична България“ Ивайло Мирчев
Не виждам нищо неизбежно за преговори с „Газпром“, на свой ред каза по bTV бившият енергиен министър, сега районен кмет в София Трайчо Трайков.
Днес беше представено едно-единствено решение, а именно „Газпром Експорт“, каза пък доскорошният председател на енергийната комисия в парламента Радослав Рибарски от „Продължаваме Промяна, цитиран в съобщение на партията.
Тримата политици от политическия спектър център – дясно коментираха заявеното от служебния енергиен министър Росен Христов, като представител на Кризисния щаб в енергетиката, че нямало да може да се мине без преговори с „Газпром“, било неизбежно, макар че те щели да бъдат много трудни, според него.
Ивайло Мирчев: „Газпром“ не е просто търговец, а политически инструмент
„Очевидно българското правителство иска да върне България към руската енергийна зависимост – нещо, за което предупредихме нееднократно. Вместо да се защитава националният ни интерес се търси начин как отново България да бъде направена зависима от волята на Путин“, смята Мирчев.
По думите му, руският газов гигант „Газпром“ не е просто доставчик на газ. „Това е геополитически инструмент за влияние на Путин. „Газпром“ не е евтин доставчик – справка Унгария, която в момента плаща повече от България за газ (при единствен доставчик Русия, а Орбан най-близък приятел на Путин). Ние също ще получаваме скъп газ, с неоценимата подкрепа на служебния кабинет. „Газпром“ не е надежден доставчик – газът спира и тръгва тогава, когато Путин реши – справка Франция, Италия и Германия, на които „Газпром“ спря газа, когато Путин им нареди“, пише още Мирчев в своя Facebook профил.
Според него няма никакъв смисъл да се връщат доставките на газ от Русия. България има достатъчно опции да получава газ, стига правителството да има желанието да го вземе. А цената няма да е по-висока от тази на „Газпром“, смята още политикът.
Според Мирчев правителството не е резервирало слотове от гръцкия терминал, въпреки че капацитетът му е удвоен и възможност за резервиране имаше и още има, както и не са запазени никъде слотове за ноември и декември, за да се гарантират нужните количества газ. Освен това не е постигната договореност с Турция за доставки и пренос. „Вместо да форсира гръцката връзка ни показа абсурдни снимки, с които опита да докаже, че е недовършена. Освен това не е подготвен план за компенсиране на битовите потребители и бизнеса за високите цени на газа.
„По този начин кабинетът не просто не работи за българския национален интерес, а обслужва този на Путин – да продължи България да бъде енергийно зависима от Русия, а с това да се прости и с геополитическата си независимост“, завършва позицията си бившият депутат Ивайло Мирчев.
Трайков: Ще има арбитраж за стотици милиони
Трябва да сме сигурни в анализа на това как ще ни се отрази бъдещият арбитражен спор с „Газпром“, защото такъв ще има, това е неизбежно, заяви бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков.
„Не виждам нищо неизбежно за преговори с „Газпром“. Арбитраж ще има и то за стотици милиони – има договор, няма доставка, това е нелоялен доставчик. Значението на „Булгаргаз“ е преувеличено – тя е малка търговска компания, която префактурира количества към крайни клиенти. Трябва ни търговец, който играе на пазара за интересите на държавата, допълни Трайков.
Във връзка с все още активния договор с „Газпром експорт“ той коментира, че „в момента се губят огромни количества пари и някой е виновен за това. Те (руснаците) вероятно ще твърдят, че ние сме виновни, а ние, че те са виновни. Арбитраж ще има и той ще е за стотици милиони“, добави той.
Трайков отбеляза, че според него решението за кризата с газа е в две посоки – осигуряване на количествата газ на разумна цена и намаляването на потреблението или намиране на алтернатива за тези количества, които не могат да бъдат набавени на разумна цена.
Росен Христов: Вече е неизбежно да не преговаряме с „Газпром“, ще бъдат тежки преговори
Виж още
Росен Христов: Вече е неизбежно да не преговаряме с „Газпром“, ще бъдат тежки преговори
Лутането на служебния кабинет поставя пред сериозна опасност цялата енергийна система на страната. Това заяви Радослав Рибарски във видеообръщение, изпратено от пресцентъра на „Продължаваме Промяната“. По думите на Рибарски днес е било представено едно-единствено решение, а именно „Газпром Експорт“.
„Разговори с „Газпром Експорт“ са водени многократно и от редовния кабинет, но това не даде резултат. Най-вероятно няма да даде резултат и сега, а зимният отоплителен сезон предстои. Сериозно трябва да се разгледат възможностите за алтернативни доставки. И заявката за аукционни търгове се вижда, че също не дава очакваните резултати. Това лутане на служебния кабинет поставя пред сериозна опасност цялата енергийна система на страната“, каза той.
Радослав Рибарски заяви още, че днес е била потвърдена доставката на един-единствен кораб с втечнен газ.
„За останалите служебният кабинет изтъкна причината, че няма нужните слотове, но както беше направено изявление от гръцкото правителство в началото на август, капацитетът на Ревитуса ще бъде увеличен до края на месеца. Именно това ни даваше надежда, че останалите кораби с втечнен газ (общо седем – б.р.) също ще бъдат потвърдени и по този начин ще бъдат подсигурени доставките за зимния отоплителен сезон и за индустрията“, допълни Рибарски.