Корнелия Нинова излезе след председателския съвет и обяви, че БСП, ГЕРБ, ДПС и Български възход ще издигнат Вежди Рашидов за председател на Народното събрание. Като най-възрастен депутат, човек с житейски опит.
„Упълномощена съм от мнозинството в председателския съвет да говоря пред вас и да направя номинация. Преди това 10 пъти гласувахме за 3 дни. Без резултат.
Всички сме единодушни, че така се блокира парламента, че трябва да намерим решение. Така убиваме парламентарната демокрация и отваряме пътя на едноличната власт в България.
Позволете да добавя, че така излагаме народа си на риск през следващите зимни месеци.
Не изпускай тези оферти:
От висока инфлация, високи цени, ниски доходи, бедност и неравенство. Както и българската икономика от предвидимост и невъзможност да произведе продуктите, необходими на страната. Опитахме всичко, за да намерим изход от ситуацията.
Политическа фигура, не политическа. Малко насилихме конституцията с предложение за двама председатели, една партия да предлага от името на други партии и всякакви екзотики. Няма изход.“, обясни тя.
Призова да се прояви поне минимален разум, за да тръгне народното събрание, за да се приемат важните закони за обществото и икономиката. И да се даде послание, че като парламентаристи депутатите ще застанат зад парламентарната република като форма на съществуване на България, която ще се брани. Имало е намерение да се намери начин всички депутати да застанат зад някоя кандидатура, но не са успели да го постигнат.
„Постигнахме мнозинство за издигане и подкрепа на председател на НС. Номинирам от името на мнозинството в председателския съвет, по най-принципния начин, най-възрастният депутат, Вежди Рашидов“, каза Нинова.
Тя описва ситуацията като удряне на дъното и трябва да се тръгне към мисъл за България и народа.
„Нека да започне работа 48-ото Народно събрание и на добър час“, каза още Нинова.
Кирил Петков веднага излезе на трибуната и поиска 15 минути почивка. Йордан Цонев обаче възрази, че не може, защото тя може да се даде само от председателстващ, тъй като няма правилник на парламента.
„Вече давахте почивки винаги, когато народен представител е искал това да се случи. Това е правилният подход. Аз го поддържам. Най-добре отразява духа на вчерашната дискусия на разбирателство между народните представители, макар че и в правилника на НС той е ограничен за времето за работа на 47-то НС.
Няма преходна разпоредба, която да го ограничава темпорално. Не мисля, че 15 минути почивка ще доведе до сътресения в работата на НС. Това е прецедент от откриването на 40-то народно събрание през 2005 година. Тогава ОДС иска почивка и им е отказана такава със същите мотиви. Това не отразява духа на парламентаризма и ви призовавам да се придържате към установената практика от вчера и по-вчера“, каза Никола Минчев от ПП.
Последваха критики към ПП, че е имало достатъчно дълга почивка. Всеки, който е искал да каже нещо по темата, е могъл да го направи на председателския съвет. След съвета имало и възможност да се проведе съвещание. Изложи се теза, че ПП не искат да има НС. В крайна сметка Рашидов бе избран и парламента излезе за кратка почивка.