В САЩ беше продадена на търг рядка монета от 1913 година. Това съобщи Fox Business.
Монетата е наречена „Уолтъновата главата на свободата“ и е една от само петте, известни на колекционерите. Цената на лота бе $4,2 милиона.
Изследователи от Смитсониън смятат, че монетите са сечени в началото на 1913 г., но никога не са влезли в обращение, тъй като дизайнът с главата на Статуята на свободата на обратната страна и римската цифра V на лицевата страна е бил оттеглен.
Точният брой на издадените монети не е известен, а наличните пет екземпляра са смятани за едни от най-редките и най-скъпите в американската нумизматика.
Не изпускай тези оферти:
Закупена от GreatCollections, монетата „Walton’s Liberty Head“ е кръстена на колекционера Джордж Уолтън. Открита е едва през 2003 година. Преди това най-редкият никел повече от 40 години е лежал в шкафа на бившия собственик, който загинал при автомобилна катастрофа в края на 60-те години.
Оттогава монетата е сменяла собствениците си няколко пъти. Последният й собственик е семейство, закупило артефакта през 2018 година.
По-рано беше съобщено, че на търг бе продадена най-рядкото австралийско пени от 1930 година. Монетата е изсечена по погрешка през 1929 година по време на Голямата депресия.
Още за монети:
Актрисата Ана Мей Уонг е първата азиатска американка, която ще бъде представена на американска валута. Монетният двор на САЩ от 24 октомври започва да пласира над 300 милиона монети от 25 цента с лика на известна навремето американска актриса от китайски произход.
Вентрис Гибсън, директор на Монетния двор, описва Уонг като „смел защитник, който се бореше за по-голямо представителство и повече значими роли за азиатските американски актьори“.
„Това тримесечие е предназначено да отразява широчината и дълбочината на постиженията на Анна Мей Уонг, която преодолява предизвикателствата и пречките, с които се сблъсква през живота си“, каза Гибсън, предаде „Телеграф“.
Изображението
На монетата е изобразена актрисата, отпуснала глава на ръката си с бретон от епохата на флапър, докато е обрамчена от точки, които представляват светлини на шатрата.
„Много изтъкнати актьори от 20-те и 30-те години на миналия век са виждали името си в рамка от електрически крушки върху шатрите на киносалона, така че реших, че има смисъл да изобразя Ана Мей Уонг по този начин“, каза Емили Дамстра, която е проектирала монетата за Монетния двор на САЩ.
Кариера
Ана Мей Уонг е родена в Лос Анджелис през 1905 г. в семейството на китайски имигранти. Нейното истинско име е Уонг Лиу Цонг, но по-късно приема сценичното Ана Мей Уонг. Кариерата й обхваща киното, телевизията и театъра. Тя се появява в повече от 60 филма, като някои от най-известните й филмови заглавия включват криминалната мистерия „Дъщерята на дракона“ от 1931 г., „Шанхайски експрес“ от 1932 г., в който тя играе заедно с Марлене Дитрих, и „Дъщерята на Шанхай“ от 1937 г.