През последната година и половина ни бе демонстриран хаос. Обществото ни е в тотална безпътица, инфлацията е с огромен ръст, България вече не е сигурна държава, мигрантският натиск е засилен.
Всичко това е след едно пагубно управление. Това заяви острието на ГЕРБ Десислава Атанасова пред NOVA.
„Политическата криза от последната година и половина ни доведе до прага на нови избори и Слава Богу“, подчерта тя и допълни, че не ѝ се мисли какво би станало, ако това управление бе продължило.
„Многократно сме демонстрирали, че се справяме с кризите. Най-отчетливите бяха мигрантската, финансовите, COVID и т. Тогава също се налагаха трудни решения и имаше кой да ги вземе и да носи отговорност. Войната е факт, но не на това се дължи изцяло кризата в България“, припомни Атанасова.
Не изпускай тези оферти:
„В България последиците от управлението са много по-тежки от войната, отколкото в Европа. Няма по-голямата сила срещу фактите и данните“, посочват от ГЕРБ.
„Можем да предложим на българите да чуват истината. Ще предложим представяне на пълната ни програма, антикризисни мерки, всички точки, които трябва да следва бъдещото управление във финансите, за да има стабилност и т.н.“, увери тя
„Много по-важно е да предложим алтернативна на доскорошното управление, отколкото да заявим с кого ще управляваме. Ако искат решения на всички видове кризи, разум, диалог, то тогава трябва да заложат на коалиция ГЕРБ-СДС Доказали сме, че можем да носим отговорност“, обясни Атанасова.
„Преди повече от месец и половина предложихме няколко точки, за да се формира евроатлантичесна коалиция и стабилност. Тогава чувахме, че никой не иска да управлява с ГЕРБ. Какво ли не чувахме за себе си.
Определящ ще бъде вотът на българите. Ако той ясно очертае ГЕРБ-СДС като първа политическа сила, ако всички откажат стабилно управление, бихме предложили ясни и точни приоритети, ако имаме достатъчна електорална подкрепа – правителство на малцинството.
Коалицията изисква компромиси. Твърде рано е да се каже кой ще бъде нашият министър-председател, но няма по-опитен политик от Бойко Борисов“, подчерта тя.
„С БСП имаме диаметрални противоположности, ПП не смятаме, че са сериозен опонент. Можем да се похвалим с постигнати резултати. Научили сме си уроците, признаваме си грешките. Вижда се надграденото. Най-сериозният противник на политиците е апатията. Хората вероятно са обезверени затова трябва да върнем доверието на народа. На нас ни трябва доверие, за да можем да осъществим приоритетите си“, каза още Атанасова.
По отношение на газовата криза, Атанасова заяви: „Трябва да бъде проведен международен търг за нов договор. „Газпром“ не трябва да бъде сред поканените на него, защото доставките им не са сигурни.
Това не означава, че не трябва да полагаме всички усилия за преговори за осигуряване на газ през зимата. Надявам се, че след 2 октомври ще се вземат разумните решения, предложени от ГЕРБ-СДС“.
Още политика:
Служебният министър на правосъдието с коментар по актуални теми
Главните прокурори у нас участват в политическия дебат, тъй като, чрез разширено тълкуване на Конституцията, те успяват да държат под контрол цялата изпълнителна власт. Това ще продължи да бъде така, ако не се постави рамка, което може да направи само Конституционния съд. Това заяви в ефира на „Здравей, България” служебният министър на правосъдието Крум Зарков.
Според него проверките, които се назначават от прокуратурата, трябва да бъдат ограничени само до наказателните преследвания. В противен случай се обезсмисляло съществуването на много независими държавни органи.
Зарков: Приоритетите на Министерството на правосъдието са реалистични и необходими
По-късно през деня пред журналисти обвинител номер 1 Иван Гешев коментира твърденията на Зарков. Според главния прокурор контролът, за който говори служебният министър, „няма как да се случи, защото става дума за две различни правомощия, за различни видове надзор“. „Принципът на разделение на властите предполага и контрол между тях. Това е част от демократичната държава“, каза още Гешев.
В ефира на „Здравей, България“ Зарков заяви още, че целта на служебното правителство е да подготви закони, така че, когато новите депутати седнат зад банките, да започнат да дебатират бързо. Една от идеите е да се създаде нов орган, който да разследва само корупцията по високите етажи на властта. Следващата седмица служебната власт ще излезе с предложение и за това как да се избира въпросният орган.
„Ако той бъде избиран от парламента, това означава, че ще го назначава мнозинството, което пък ще крепи правителството. Това не ми се струва работещ вариант и следващата седмица ще предложим други решения”, каза Зарков.
Той коментира и твърденията на левицата, че президентът Румен Радев се меси в предизборната кампания чрез настоящия кабинет. „Всяко служебно правителство е било подлагано на подобна критика. В случая мога да кажа, че тя е напълно безпочвена”, категоричен бе Зарков.