В Родопите се чудят и се маят.
Причината – в чернооченското село Петелово е долетял първият щъркел, и то насред зима. Птицата обитава едно от гнездата, намиращо се на електрически стълб в близост до центъра на селото и е там от няколко дни.
Местните се радват на щъркела и се надяват това да е добра поличба. Споделят, че никой не помни друг път щъркел да е долитал от юг посред зима, пише 24rodopi.com.
Все още не може да се каже със сигурност дали птицата е пристигнала от по-топла страна или просто не е отлитала на юг през есента.
Не изпускай тези оферти:
Белият щъркел (Ciconia ciconia) е вид едра птица, представител на семейство Щъркелови. Гнезди и отглежда потомството си в Европа (включително и България), Северна Африка, Близкия изток и Централна Азия. Извършва сезонна миграция в Субсахарска Африка, Западна Индия и по-рядко в южните части на Арабския полуостров.
Възрастната птица има характерен вид с почти напълно бяло оперение, черни махови пера, дълъг врат, дълги червени крака и дълъг червен заострен клюн.
Дължината на тялото от върха на клюна до края на опашката е 100 – 115 cm, а размахът на крилете е 155 – 215 cm. Формата и размерът на крилете помагат при миграциите на дълги разстояния, като позволяват на птицата да се рее и да използва топлите въздушни течения, за да пести енергия.
Над България преминава най-големият миграционен поток на вида към Африка и обратно. Тук се събират птиците от източната миграционна популация и образуват огромни ята, които почиват и набират сили на няколко места по Българското Черноморие.
Белият щъркел носи разнообразна символика при различните народи, които са водили съвместен живот с него в продължение на столетия.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: