Не знам доколко е редно публично да приканваш хората да се сетят за починалите си роднини… Колебаех се дали да пусна този пост. Но все пак – съграждани, не ходете само два пъти годишно за Задушница, тази тръстика по гробовете на близките ви трябва да се маха периоднично. Не може човек да стигне до местонахождението си от трева, бурени и пр., масово обхванала гробовете.
Това написа във Facebook жена от Пазарджик, разгневена от това, което е видяла на гробищата. Истината е, че няма човек от нас, когото „гробищната“ тема да подмине – най-малкото, защото всички сме смъртни и рано или късно „опираме“ до нея. Много пъти сме писали репортажи за поругани и осквернени гробове. В тях обаче главните действаща лица са вандалите и полицията. А сега…
Кой е виновен за обраслите, неподдържани, грозни и занемарени до безумие български гробове? Защо като отидем на гробище, освен мъката си трябва да преодоляваме и разочарованието си от гледката? Въпрос на лична отговорност, на отношение към починалите ни близки ли е начинът, по който стопанисваме гробовете им? По-малко ли ги обичаме, след като не се сещаме да изкореним бурените около вечните им места?
Ето какво мислят коментиралите под поста на пазарджиклийката:
„Всеки гроб е ЧАСТЕН. И съответно всеки сам трябва да си го чисти, както сам си чисти къщата. Да, има много обрасли гробове, но явно близките им са в чужбина и няма кой да ги чисти. Ако гробовете са както в Европа – затворени отгоре с мрамор гробове, няма да има троскот. Но… тук е България!“
„Кметът да вземе пример от кмета на Перник, на Батановци. За всяка Задушница те организират почистване на гробищния парк и безплатен транспорт до там.“
„Гробищната управа трябва да се грижи за гробищния парк. Той е обрасъл като джунгла, затова не се намират гробовете, та дори и перфектно те да са почистени.“
„Всеки гроб е дотолкова частна собственост, доколкото е заплатен за 10 г. или вечни времена. Давате ли си сметка колко много от починалите нямат наследници и няма кой да поддържа гробовете? И колко хубаво би било всеки да не дава акъл и да не прави подобни коментари! Тогава настина би могло да станем цивилизована нация и държава. Ама то било България…“
„Хубаво би било човек да бъде отговорен, а не само да изисква от институциите и както казвате вие: „да дава акъл“. В нашите гробища аз лично видях ОТГОВОРЕН, човек който не може да поддържа гробовете на родителите си (живее в чужбина) и ги циментира отгоре. Така че зависи кой колко е отговорен!“
„Както в много държави, ръководството на гробищния парк трябва се грижи. Хората ги няма в България затова не могат да посещават близките си.“
„Всеки гроб е собственост на роднините на починалите. Дефакто само роднините носят отговорност. Ако не се заплати мястото/ гроба от роднините след определени години, може общината да го ползва за друг починал…“
„Почистването на гроба се прави от уважение, не от куртоазия.“
„Имате право. Но в моя случай, живеем в чужбина 20 години, прибираме се веднъж годишно, страх ме е да се приближа до гроба на баща ми, защото всичко около него е страшно буренясало. Въпроса ми е за пътеките около самите гробове, не трябва ли работниците в гробищния парк да ги почистват, защото ако поне те са почистени, положението няма да е чак толкова страшно?!“
„Аз пък ще ти кажа как е в Англия. Никой не е длъжен да ходи да чисти. Затова е задължен да си плаща данъците към общината и с тия пари общината чисти и в гробището. Затова са тия данъници да се разпределят за отделните пера в общината, а не да отиват в даден джоб, та после ния обикновенните хора да се караме помежду си. Някои починали нямат и наследници. И затова ли са виновни, че не са оставили някой след тях да им чисти гробовете. По-добре вземете тая енергия от този пост и я насочете към общината и кмета как изразходват платените данъци. Да е всичко прозрачно и честно. Защото докато това не стане, все ще се караме между нас си, а другите ще потриват ръчички доволни от откраднати пари.“
„Това не е работа на близките. Много от тях са починали. Други не са в България. Трети някъде в страната. Това е работа на управата на гробищния парк и общината. Няма държава в Европа, в която за гробищния парк да се грижат гражданите.“
Вижте нашите специални оферти и няма да съжалявате: