Skip to content

Новини

Най-добрите новини в България

СТАТИЯТА Е ОТДОЛУ: Извиняваме се за първия коментар. Някои новини не могат да бъдат изцяло публикувани в социалните мрежи. Съобщението за бисквитките е задължително съгласно нов регламент на ЕС. Ние НЕ събираме лични данни, а рекламите ни помагат да се издържаме, защото сме независими. Благодарим за разбирането и се извиняваме за неудобството.

Primary Menu
  • Privacy Policy
  • ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ОБЩИ ПРАВИЛА ЗА ПОЛЗВАНЕ
  • Home
  • Новини
  • Експерти от ЕК ще бръкнат надълбоко в джоба на българина заради цигарите и имотите
  • Новини

Експерти от ЕК ще бръкнат надълбоко в джоба на българина заради цигарите и имотите

Иван Димитров Пешев февруари 18, 2022
ekekspertteri.jpg

Можете да споделите с приятели от тук:

Акцизите за цигарите, както и данъците върху недвижимите имоти, трябва да бъдат повишени. Това смятат експерти от Европейската комисия (ЕК), които разработват програма за промени в данъчното облагане на страните от ЕС.

Крайната цел е облекчаване на бизнеса, което да помогне за възстановяване на страните членки след пандемията. Това пише в свой анализ Стефан Кючуков в анализ, цитиран от „Труд“.

Ежегодно плащаните данъци върху недвижимите имоти могат да бъдат относително ефективен начин за увеличаване на приходите в държавната хазна, посочват от ЕК в проект на документ за облагането на бизнеса през 21 век. Много от общините в България отдавна настояват за повишаване на данъчната оценка на имотите, която не е променяна от много години, въпреки поскъпването на къщите и апартаментите. През последните години обаче данъците върху имотите не бяха вдигани заради негативното отношение на хората към подобна промяна.

Данъците, които влияят върху поведението на хората, като например екологични и здравни, имат все по-голямо значение за данъчните политики на ЕС.

Здравните данъци, като например акцизът върху тютюна или алкохола, могат да подобрят общественото здраве и да спасят човешки животи, като същевременно намалят натиска върху обществените здравни системи, посочват експертите от Брюксел.

В Европейската комисия вече разработват варианти за повишаване на минималния акциз за цигарите от сегашните 90 евро за 1000 къса. У нас Министерството на финансите предлага повишаване на акцизите на три стъпки – от 1 юли 2022 г. и от средата на 2023 г. и 2024 г. Така при увеличение на минималната ставка на акциза за страните от ЕС няма да се налага шоково вдигане на цените на цигарите у нас.

Добре проектираните екологични данъци помагат за подпомагане на зеления преход, като изпращат правилните сигнали за цените, както и прилагане на принципа “замърсителят плаща”, смятат експертите от Брюксел.

Тези данъци генерират приходи, които биха могли да компенсират намаление на данъка върху труда, посочват от ЕК. В Брюксел вече работят и по нова директива за облагане на горивата. Тя предвижда значително увеличение на акциза за бензина и дизела и по-ниски ставки за тока от възобновяеми източници.

Искат мерки за създаване на работни места
Облагането на труда в ЕС е твърде високо
Данъчните системи в страните членки ще трябва да бъдат модернизирани, за да отразяват по-добре текущото и бъдещото икономическо и социално развитие, посочват експертите от ЕК.

Бюджетите на държавите-членки разчитат до голяма степен на данъците върху труда, включително социалните вноски, които осигуряват повече от 50% от общите данъчни приходи в ЕС.

ДДС осигурява повече от 15% от общите данъчни приходи, докато другите данъци, като например екологични данъци (осигуряват около 6% от приходите), данъци върху собствеността (около 5%) или корпоративни данъци (около 7%) допринасят сравнително малко.

Въпреки че общият състав на данъчните приходи в ЕС остава относително стабилен през последните две десетилетия, мегатрендовете като изменението на климата и цифровата трансформация на пазара на труда вероятно ще окажат влияние върху бъдещия данъчен микс в държавите-членки на ЕС, посочват от ЕК.

Традиционно високата данъчна тежест на труда в ЕС в сравнение с други развити икономики, ще трябва да бъде намалена, за да се подкрепи конкурентоспособността, заетостта и създаването на работни места след кризата, посочват от ЕК. В България данъкът върху доходите е на едно от най-ниските нива в ЕС – 10%. Но пък няма необлагаем минимум, който съществува в повечето страни от общността.

ЕК смята да проведе по-широко обсъждане на предстоящите данъчни промени, като през 2022 г. ще бъде проведен Данъчен симпозиум относно “Данъчния микс на ЕС по пътя към 2050 г.”
29% от младите европейци пушат.
Цените за кутия варират от 2,57 евро до 11,37 евро

Големият брой пушачи все още предизвиква значителна загриженост, тъй като 26% от общото възрастно население на ЕС и 29% от младите европейци на възраст 15-24 години пушат, пише в анализ на Европейската комисия. Европейският план за борба с рака подчертава основната роля на данъчното облагане за намаляване на консумацията на тютюн и възпирането на младите хора от тютюнопушенето.
Според Брюксел проблем е и голямата разлика в облагането на цигарите в различните държави-членки, както и разликата в облагането на цигарите, тютюна и новите продукти като нагреваемите цигари.

Средната цена на кутия цигари в различните страни от ЕС варира от 2,57 евро до 11,37 евро. Тази разлика в цената от над четири пъти представлява достатъчен икономически стимул за жителите на ЕС да купуват цигари от съседни страни, където е по-евтино, в количества над позволените от закона, посочват експертите на Европейската комисия.

Вижте нашите специални оферти и няма да съжалявате:

Continue Reading

Previous: Запишете рецептата, преди да сте я изгубили-Това е истинското месо, което баба ми пращаше, докато учех
Next: Мъж направи сравнение: Показа какво може да си купи от Лидл за близо 24 паунда в Англия

Последни публикации

  • След развода баща ми винаги избираше децата от новото си семейство — така че получи изненада на купона ми за дипломирането
  • Възрастна съседка на колене молеше сина си да не я праща в дом за стари хора, но жестокият син дори не обръщаше внимание на сълзите ѝ 😢😢
  • — Дима, хайде да се разделим. Пет години брак, а аз все още не мога да заченя дете. Защо да се измъчваме взаимно? Не искам чужди деца. Сурогатното майчинство не е за нас. Напразно похарчихме време и пари за инвитро.
  • Умирайки, майката прошепна паролата за сейфа. Дъщерята очакваше милиони, но вътре намери само една снимка…
  • Георги, нейният баща, беше човек, изградил империя от нищото. Неговият бизнес с недвижими имоти процъфтяваше и името му беше синоним на успех в техния роден град, който можеше да се нарече Златна Долина
  • Когато заминавах за армията, ми обеща, че ще ме чака. Казваше: „Годината ще мине неусетно, ще ти пиша писма, ще броя дните до уволнението ти.“ А аз, глупакът, ѝ повярвах.
  • Всички на плажа се обърнаха към вика ѝ. Знойното гръцко слънце сякаш спря за миг, затаило дъх над блещукащите тюркоазени води. Надя стоеше там, вперила поглед в съпруга си, а светът около нея се сви до една-единствена, мъчителна точка.
  • Още със слизането от колата пред луксозната вила в Тоскана, атмосферата между тях бе като нагорещена до червено тенджера под налягане. Мирише на розмарин, смокини и… скандал.
  • Снахата – Мария, с перфектно направени нокти и куфар Louis Vuitton, излезе от колата и едва прикри дълбоката си въздишка. До нея, мъжът ѝ – Виктор, с вечния си телефон в ръка, дори не я погледна
  • Още от първия ден на почивката всичко тръгна наопаки. Бяхме наели вила край морето – уж за семейна идилия, а се превърна в сцена от евтин сериал
  • Още с качването в самолета, едно тежко предчувствие се загнезди в гърдите ми. Не беше просто вълнение от предстоящата почивка, а по-скоро онова смътно усещане, че нещо не е наред, което те обзема, когато събитията започнат да се подреждат по начин, който не си предвидил
  • Разрази се скандал още на паркинга на хотела. Виктория едва беше слязла от колата, когато чу Никола да крещи по рецепционистката
  • Тишината на знойния следобед бе нарушена от внезапен писък, така остър, че дори чайките над пристанището млъкнаха за миг
  • Майка и син работели във ферма срещу храна и подслон, но случайно разкриха тайна — някой от „своите“ умишлено съсипваше стопанството.
  • Люба, не използвай децата за оправдание. На когото си ги раждала — от него търси, от нас повече и стотинка няма да получиш! — каза Ира на зълва си.
За реклама и още въпроси свързани с ПР се свържете с нас на e-mail: [email protected] Екипът е готов да съдейства при нужда.

Последни публикации

  • След развода баща ми винаги избираше децата от новото си семейство — така че получи изненада на купона ми за дипломирането
  • Възрастна съседка на колене молеше сина си да не я праща в дом за стари хора, но жестокият син дори не обръщаше внимание на сълзите ѝ 😢😢
  • — Дима, хайде да се разделим. Пет години брак, а аз все още не мога да заченя дете. Защо да се измъчваме взаимно? Не искам чужди деца. Сурогатното майчинство не е за нас. Напразно похарчихме време и пари за инвитро.
  • Умирайки, майката прошепна паролата за сейфа. Дъщерята очакваше милиони, но вътре намери само една снимка…
  • Георги, нейният баща, беше човек, изградил империя от нищото. Неговият бизнес с недвижими имоти процъфтяваше и името му беше синоним на успех в техния роден град, който можеше да се нарече Златна Долина
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.