Риши Сунак е обявен за новия лидер на Консервативната партия на Великобритания, съобщава „Ройтерс“.
Това означава, че той ще стане следващият министър-председател на страната.
„Комитет 1922“, който обединява консервативните депутати, които не заемат постове в правителството, определи Сунак за следващ премиер, след като останалите кандидати за поста се отказаха от надпреварата за лидер на Консервативната партия.
По този начин на него се пада нелеката задача да направлява дълбоко разделената Великобритания през икономически спад, който ще доведе до обедняването на милиони британци.
Не изпускай тези оферти:
42-годишният Сунак – един от най-богатите политици в Уестминстър, ще бъде помолен да състави правителство от крал Чарлз. Той ще замени досегашния лидер на торите Лиз Тръс, която остана на премиерския пост едва 44 дни.
Сунак победи Пени Мордаунт, която не събра достатъчно подкрепа от депутатите, за да влезе в надпреварата, а бившият премиер Борис Джонсън се отказа да е лидер на консерваторите, заявявайки, че вече не може да обедини партията.
„Това решение е историческо и показва още веднъж разнообразието и таланта на нашата партия. Риши има моята пълна подкрепа“, подчерта Мордаунт при оттеглянето си от съревнованието.
Сунак, бивш министър на финансите, става третият министър-председател на Великобритания за по-малко от два месеца. Той е натоварен със задачата да възстанови стабилността в страна, разтърсена от години на политически и икономически сътресения.
Очаква се мултимилионерът да предприеме дълбоки съкращения на разходите в опит да възстанови фискалната репутация на Великобритания, в момент когато страната върви към рецесия.
Великобритания е в перманентна криза, откакто през 2016 г. гласува да напусне Европейския съюз, което отприщи битка в Уестминстър за бъдещето на страната, която остава нерешена до днес.
Сунак привлече националното внимание, когато на 39 години стана министър на финансите при Борис Джонсън точно когато пандемията от COVID-19 удари Великобритания Тогава той съумя да разработи успешна схема за отпуск.
Той ще бъде първият министър-председател на Обединеното кралство от индийски произход.
Семейството му емигрира във Великобритания през 60-те години на миналия век – период, когато много хора от бившите британски колонии се преместват в страната, за да ѝ помогнат да се възстанови след Втората световна война.
Премиер по-богат от крал Чарлз Трети има Великобритания. Личното богатство на Риши Сунак и съпругата му Акшата Мурти се оценява на над 750 милиона паунда. Акшата е дъщеря на един от индийските милиардери. Тъстът на Сунак притежава близо 200 милиарда лири. За сравнение състоянието на Бъкингамския дворец за 2022 година се оценява на около 370 милиона паунда (419 милиона долара).
Това е причината Сунак да бъде критикуван, че когато води толкова охолен начин на живот, едва ли може да вникне в дълбоките икономически проблеми на обикновените англичани.
Новият лидер на управляващата Консервативна партия на Великобритания ще поеме поста министър-председател след аудиенция при крал Чарлз III, съобщи канцеларията на Даунинг стрийт 10.
Сунак е бивш банкер, а съпругата му – технологична наследница. Парите на двойката идват основно от дела на Мърти в компанията на баща ѝ Infosys. Тя също така притежава старт-ъп инкубатор Catamaran Ventures UK и има дялове в около половин дузина други компании. Двойката има най-малко три имения във Великобритания, както и имот в Санта Моника, Калифорния, оценен на около 6 милиона долара.
Според The Guardian семейство Сунак, които имат две дъщери – Кришна и Анушка, прекарва седмицата в къщата си с пет спални в Западен Лондон и уикендите в Северен Йоркшир в имение в джорджиански стил. Вестникът пише, че е „трансформиран в нещо като уелнес убежище със закрит плувен басейн на стойност 400 000 лири, фитнес зала, йога студио, гореща вана и тенис корт“.
Проучване, публикувано в понеделник, показа как хората на Острова описват Сунак с една дума. Откроява се: богат.
По-рано тази година съпругата на Сунак беше в центъра на данъчен скандал, след като стана ясно, че е подала декларация в Обединеното кралство като „недомицилиран“ жител, което ѝ позволява да избегне плащането на британски данъци върху значителния доход, който е спечелила в чужбина.
По същото време излезе информация и че Сунак е имал зелена карта на САЩ, докато е бил министър на финансите. Неговият говорител каза, че я е върнал миналата година.
Критиците на Сунак се стремят да изтъкват неговото привилегировано възпитание. Те посочват, че той е посещавал 600-годишния Winchester College, където годишните такси днес надхвърлят 52 000 долара.
На последните избори за лидерство това лято те разпространиха видеоклип от документален филм на ВВС от 2007 година, в който той заявява, че няма никакви „приятели от работническата класа“.
Той също беше атакуван за това, че изнесе реч пред членовете на Консервативната партия това лято, в която каза, че като канцлер се е опитал да промени формулите за финансиране, „които насочват цялото финансиране в бедните градски райони“, за да помогне на по-богатите градове.
По време на тези смутни времена на високи цени на енергията и главоломна инфлация обаче привържениците на Сунак възразяват, че не богатството му, а собственият му опит във финансите и хазната го прави правилният човек за работата в момента.
Преди да стане законодател Сунак е работил като инвестиционен банкер в Goldman Sachs и като мениджър на хедж фондове. Наскоро той беше канцлер в правителството, където стана изключително популярен, докато раздаваше пари по време на пандемията.
В последното състезание срещу Лиз Тръс Сунак каза, че плановете на Тръс се основават на „фантастична“ икономика – изявление, което се оказа далновидно, когато нейният „мини-бюджет“ предизвика широк смут на пазарите.
Джеръми Хънт, британският канцлер, който ще се надява да запази поста си, се обяви в подкрепа на Сунак. Пред Daily Telegraph той каза, че британският народ търси някой, който може да се справи с кризата.
„Нашите публични финанси, доверието в пазара и международната репутация претърпяха сериозен удар. За да възстановим стабилността и увереността, се нуждаем от лидер, на когото може да се вярва, че ще направи трудни избори“, заяви той. „Също така имаме нужда от някой, който може да обясни тези избори на членовете на обществото, които се тревожат за работните си места, ипотеките и обществените услуги. Имаме лидер, който може да направи точно това – Риши Сунак“.
Въпросът с богатството му обаче все още може да създаде проблеми. Стивън Фийлдинг, професор по политика в университета в Нотингам, казва, че след победата на Сунак, опозиционната Лейбъристка партия вероятно ще се опита да спечели точки на гърба му за това, че „няма връзка с електората“, както направиха по-рано през годината, когато в дискусия за нарастващите цени на хранителните продукти, той описа всички „различни хлябове в моята къща“.
И като се имат предвид икономическите ветрове, кризата с разходите за живот се очаква да се влоши много за милиони британци, които вече усещат напрежението.
Филдинг също така посочва, че катастрофалната икономическа политика на Тръс, която накара пазара бързо да отхвърли нейните планове за нефинансирани данъчни облекчения, означава, че политиката на следващия лидер „основно ще бъде заложник на Лиз Тръс и последствията от Лиз Тръс“.