Булфото
Всеки шофьор, който откаже проба за наркотици, извършва престъпление, което се наказва с присъда от 1 до 3 години затвор и глоба от 500 до 1500 лв.
Такова предложение за промяна в Наказателния кодекс (НК) са внесли трима депутати от ГЕРБ – Христо Терзийски, Томислав Дончев и Георг Георгиев, съобщава „Труд“.
Идеята им е отказът на дрегер за дрога да се криминализира, когато става дума за управление на моторно-превозно средство (МПС). По този начин при отказан дрегер за дрога ще се носи наказателна отговорност, а административна отговорност остава да се търси само при отказан дрегер за алкохол.
Не изпускай тези оферти:
Предложението е за промяна в член 343б от НК и, ако бъде прието от 48-ото Народно събрание, текстът на алинея 3 ще изглежда така:
“Който управлява моторно превозно средство след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установено по надлежния ред или който откаже да му бъде извършена проверка за установяване употребата на наркотични вещества и техните аналози, се наказва с лишаване от свобода от една до три години и с глоба от петстотин до хиляда и петстотин лева”.
Според Терзийски, Дончев и Георгиев зачестилите случаи с дрогирани шофьори показват необходимостта от законодателни промени, които да имат “ефективно превантивно, предупредително и възпитателно въздействие” върху водачите.
“Отказът от проверка презюмира употреба и следва да се приравнява на установена употреба на наркотични вещества и техни аналози, поради което трябва да се наказва по реда, предвиден за това”, пишат тримата депутати от ГЕРБ.
В момента при отказ от проби за алкохол или наркотици съгласно член 174 от Закона за движение по пътищата книжката се отнема за 2 години и се налага глоба от 2000 лв. Отделно от това се налагат принудителна административна мярка, като му свалят номерата и автомобилът му остава без регистрация за срок от 6 месеца до 1 година, и му се режат 12 контролни точки.
Съзнателно или не, авторите на законопроекта подминават въпроса с доказателствата, на базата на които у нас се повдигат обвинения по същия член 343б от НК и по него се налагат присъди на шофьорите за употреба на наркотични вещества и техните аналози.
Още от ГЕРБ:
„Аз не виждам какво да коментирам повече, защото всичко беше публично, прозрачно и вие медиите имахте възможност да наблюдавате нашите разговори“, каза Десислава Атанасова след срещата при президента Румен Радев, цитирана от „ДарикНюз“.
„Все още има възможности за някои разговори по определени приоритети.
Неколкократно призовавахме останалите политически партии и формираните от тях парламентарни групи да помислят за рисковете пред държавата ни, ако се стигне до предсрочни парламентарни избори, защото, очевидно е, че без първата политическа сила, много трудно би се сформирал кабинет. Без значение от политическата цена, която ще плащат всички останали.
Предложихме приоритети, теми за разговори, възможности за търсене на ясна платформа и конкретен отговор на кризите, които стоят срещу България“, каза Атанасова.
„Очевидно е, че дори ползването на контактната група не срещна нито разбиране, нито държавническо отношение от другите и те смятат, че по-голям шанс има друга политическа сила“, обясни Десислава Атанасова.
„В този смисъл, ние считаме, че всичко, което заявихме като възможни приоритети, като търсене на мнозинство по определени теми, все още стои на масата.
Очакваме останалите парламентарни групи да помислят отново за възможности. Разбира се ние, както и преди няколко дни имах повод да кажа в встъпителната декларация, ако не получим какъвто и да е знак, че ще се търси възможност за решаване на кризите пред България, с отговорност към всички нас, то ние за пореден път ще демонстрираме не само самочувствие, но ние имаме експерти, които можем да предложим за кабинет.
От тук нататък, има още време, не ни каза Президентът кога ще връчи мандата. Той следва текстовете на конституцията, ще проведе консултации с всички останали, така че предстои“, каза още Атанасова след края на консултациите на Дондуков 2.