Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Патладжанът е кралят на лятното и зимното меню. Лято, защото от зеленчука се приготвя лесно и е лека за храна за горещото време навън. А зимата, защото бурканите с патладжаните изчезват първи от килера.
Затова ви предлагаме отличен вариант от патладжан за подготовка за зимната реколта. Пикантно, ще се хареса на любителите на тези комбинации. Орехите ще добавят специален вкус към лакомството.
Оцет за марината, препоръчваме да приемате в концентрация от 9%. Ако използвате обичайните 6%, увеличете дозата с 1,5 пъти.
Съставки:
патладжан 1,5 кг
орехи
чесън 10 скилидки
люти чушки 1 брой
Слънчогледово масло 150 мл
магданоз 1 пакет
оцет 3 супени лъжици
сол 3 супени лъжици
Подготовка
Нарежете патладжаните на филийки или кръгчета с дебелина 3–4 mm.
Добавете сол 1 супена лъжица, оставете за час. Изплакнете под течаща вода, изстискайте леко, след което изпържете в добре загрят тиган с добавяне на 2 с.л. л. масло.
Подправки, чесън, лют червен пипер и орехчета. Добавете оцета, останалото олио и солта. Разбъркайте.
Наредете патладжаната и добавете марината в стерилизирани буркани. Когато напълнете бурканите, ги покрийте с капаците, поставете в съд с вода и стерилизирайте: 15 минути за половин литрови и 20 минути за литровите.
Защо патладжаните са толкова полезни
Само 100 грама от този чудесен зеленчук съдържат над 80 полезни хранителни вещества. Макар и в ниски концентрации, те компенсират с огромно разнообразие. В тези 100 грама, спрямо Ориентировъчния дневен прием (ОДП) на Световната здравна организация се намират: фибри – 11% от ОДП; манган – 10%; молибден – 5%; калий – 5%; фолиати – 5%; витамин К – 3%; триптофан – 3%; витамин С – 3%; магнезий – 3%; мед – 4%; калории – 1%;
Като добавка към богата палитра от витамини и минерали, патладжанът съдържа и важни фитонутриенти, които имат доказани антиоксидантни свойства. Част от тях са фенолни съединения, като кафеева и хлорогенна киселини, а друга част са флавоноиди – предимно насунин.
Именно насунинът е обект на най-задълбочени изследвания. Той е антоцианен фитонутриент и се намира най-вече в обвивката му, а в по-малки концентрации – в подлежащия тъканен слой. Като активен антиоксидант, той предпазва клетъчните мембрани от множество увреждания.
В лабораторни изследвания, е показал силно изразена способност за защита на клетъчните стени на мозъчната тъкан, които имат разнообразни функции, свързани с регулираното приемане и отделяне на вещества – хранителни и сигнални.
Освен за мозъка, насунинът е полезен и за кръвоносната система.
Той доказано понижава кръвния холестерол и неговите плаки в ключови места като аортата. Освен това действа релаксиращо на стените на кръвоносните съдове, подобрявайки кръвообращението чрез осезаемо снижаване на кръвното налягане.
Насунинът има още функции в регулирането на железния метаболизъм в тялото, нормализиране на имунната функция при алергични реакции и синтеза на колаген.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: