В МВР трябва да се направи по-добър подбор на служтелите.
Такова мнение изрази в студиото на „Събуди се“ криминалният психолог Тодор Тодоров по повод информацията за полицейски чадър над Георги Семерджиев, обвинен за тежката катастрофа на столичния бул. „Черни връх“, при която загинаха две млади жени.
„Ако се обърне внимание на още подобни случаи, най-вероятно бройката на полицаи, прикривали разни хора, ще е много по-голяма. Проблемът е свързан изначално с подбора на кадри в системата.
Така наречената конкурсна процедура е тотално опорочена. За съжаление, в системата на МВР има много повече служители, отколкото работещи. За да се получи нещо добро, когато се „реже” трябва да се „реже” до здраво”, каза той.
Не изпускай тези оферти:
Според него, ако се въведе детектор на лъжата, особено при повишаване в длъжност, ще се получи интересна картинка в системата на полицията. По думите му, ако това стане, ще е много трудно някои хора да растат кариерно.
„Доста често се развиват не най-добрите, а тези които са най-послушни. Послушанието е да не си свършиш работата, когато трябва да я свършиш”, каза още Тодоров.
Още криминални новини:
Двама мъже влизат за дълго в затвора, след като отвлекли, пребили и влачили с колата си мъж във Врачанско, след което го оставили вързан и мокър на студа, пише BulNews. Врачанският окръжен съд одобри споразумение, постигнато между прокуратурата и защитата на обвиняемите Е. Е. и М. М. Двамата са се признали за виновни по повдигнатите обвинения и са получили ефективни просъди от магистратите.
Случката е от 2016 г. На 18 декември от парка в село Хайредин двамата мъже отвлекли В. Т., като са го транспортирали принудително с лек автомобил „Шевролет Матиз“ до язовир „Ботево“ в землището на едноименното село.
След това в местността Крешката край Хайредин двамата пребили жестоко отвлечения, завързали го за колата и го влачили по земния път. Зверствата им обаче не спрели дотук. След като приключили, мъжете оставили жертвата си часове наред в безпомощно състояние, мокър и вързан за колата на студа.
Деянието е извършено от двамата и по особено мъчителен начин за В. Т. Съдебен лекар описал травмите му, които се изразяват в кръвонасядане на клепачите на двете очи и двете скули със счупване на носни кости и кръвотечение от носа, отоци в окосмената част на главата, кръвонасядания на двата горни крайника, охлузвания дясно поясно на двете колена.
Нанесеният побой му причинил изразен мозъчен оток със степенно разстройство на съзнанието, следствие на травматични увреждания в областта на главата. Оставянето на пострадалия на продължителен престой на открито при температура на въздуха 0 градуса пък е довело до хипотермия и хипотомия на В. Т.
С одобреното споразумение, за това престъпление на Е. Е. е наложено ефективно наказание „лишаване от свобода“ за срок от 5 години и 1 месец, което той ще трябва да изтърпи при първоначален „строг“ режим. Наложеното ефективно наказание на М. М. за същото престъпление е 4 години и 8 месеца „лишаване от свобода“ при първоначален „общ“ режим.
Претенциите на В. Т. за компенсиране на претърпени от него имуществени и неимуществени вреди, лихви, пропуснати ползи и разноски, включително адвокатски хонорар, са възстановени изцяло в искания от пострадалия размер с извънсъдебно споразумение между него и двамата обвиняеми.
Е. Е. и М. М. ще платят и направените разноски по делото.
Определението на Врачанския окръжен съд е окончателно, не подлежи на обжалване и протест, и има последиците на влязла в сила присъда.