Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Стюардеса, която държи рекорда на Гинес за оцеляване при падане от най-висока височина без парашут, извършва ужасяващото си постижение в трагедия преди 51 години, след като оцелява при експлозия на бомба в самолет.
Стюардесата Весна Вулович е единствената оцеляла, когато заподозрян терорист залага бомба на борда на полет 357 на JAT Yugoslav Airlines, при което загиват всички останали 27 пътници и екипаж.
Докато самолетът летял над Хермсдорф в Източна Германия, той внезапно изчезнал от екраните на радарите и всички комуникации били преустановени.
На този ден през януари 1972 г. самолетът се взривява във въздуха над бивша Чехословакия и се разбива в планина.
Весна е вписана в Книгата на рекордите на Гинес за най-високото падане без парашут – ужасяващите 10.15 километра. Според сведенията са ѝ били необходими три минути, за да се удари в земята.
През 2009 г. обаче група германски и чешки журналисти публикува доклад, в който се посочва, че е „изключително вероятно“ самолетът да е бил объркан с вражески самолет и свален от чехословашките военновъздушни сили.
Чешките военни експерти обаче отхвърлят доклада като теория на конспирацията.
Самата Весна разказва, че е имало един мъж, който изглеждал „ужасно раздразнен“ и който „е чекирал багаж в Стокхолм, слязъл е в Копенхаген и никога не се е качил отново на борда на самолета“.
Полетът е бил от Стокхолм, Швеция, до Белград, Сърбия, с междинни кацания в Копенхаген, Дания, и Загреб, Хърватия.
Независимо от това откъде е дошъл взривът, Весна успява да оцелее, след като по време на падането е затисната от количка за храна.
Тя остава в кома с наранявания, включващи счупен череп, три счупени прешлена и два счупени крака.
Германецът Бруно Хенке я открива да лежи наполовина извън част от самолета, с тялото на друг член на екипажа върху нея и количка за сервиране, притисната към гръбнака ѝ.
Хенке е бил лекар в германската армия по време на Втората световна война и използва медицинските си умения, за да я стабилизира, докато пристигне помощ.
Не се смятало, че тя ще оцелее, но няколко дни по-късно по чудо се събудила от комата и поискала цигара.
Смята се, че е оцеляла, защото е попаднала в конуса на опашката на самолета и това е попречило да бъде изсмукана.
След това фюзелажът на самолета преминал през борови клони и попаднал в дебела снежна покривка, която омекотила удара и смекчила спускането му по хълма.
Първоначално парализирана от кръста надолу, Весна в крайна сметка се възстановява почти напълно.
Продължава да работи за JAT и дори моли компанията да ѝ позволи да лети отново. JAT обаче отказва и ѝ дава работа на бюро в централата на авиокомпанията.
Тя никога не си спомня за инцидента или за спасяването си.
Въпреки ужасяващото преживяване, по-късно Весва казва, че не изпитва страх от летене. Тя казва: „И до днес обичам да пътувам и не се страхувам от летене.“
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: